ریسك سرمایه گذاری در بازار ناشناخته ارزهای دیجیتال

ریسك سرمایه گذاری در بازار ناشناخته ارزهای دیجیتال آنی بازار: سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال که از حدود دو دهه قبل شروع شده، همیشه با نوسانات شدید قیمتی همراه بوده است،  در این میان، تعدادی از رمزارزها با افزایش قیمت مواجه گشته اند، اما شماری دیگر از این ارزهای دیجیتال از بین رفته و ارزش آنها صفر خواهد شد.


به گزارش روز شنبه ایرنا، افراد همیشه به دنبال راهی پرسود برای به دست آوردن پول و چند برابر شدن مقدار یا ارزش آن با سریع ترین و راحت ترین راه هستند. خرید طلا، زمین، خانه و دلار همچون راه های معمول سرمایه گذاری است.
نزدیک به دو دهه است که جهان با گونه جدیدی از سرمایه گذاری به نام «ارزهای دیجیتال» آشنا شده که در چند سال قبل تب استفاده از ارزهای دیجیتال بالا گرفته است و خیلی از شهروندان تلاش می کنند با هزینه های گزاف، بجای خرید ارزهای مبادله ای بین المللی یا طلا، پس انداز خودرا به ارزهای دیجیتال تبدیل کنند.
ارز دیجیتال یا همان به اصطلاح پول های الکترونیکی، پول هایی هستند که کاملا بطور دیجیتالی بوده و برعکس رقبای سنتی خود (پول کاغذی، سکه و طلا) فقط بصورت اینترنتی دردسترس افراد است. رمز ارزها برخلاف ارزهای رسمی، هیچ پشتوانه واقعی نداشته و تنها عرضه و تقاضا (کاذب یا واقعی) وضعیت قیمت آنها را مشخص می کند.
این ارزها برعکس ریال، دلار و ارزهای دیگر در دنیای واقعی قابل لمس نیستند و همین طور هیچ مبنای ارزشی واقعی نیز ندارند، و فقط در دنیای دیجیتال وجود دارند.
طی هفته گذشته بازار ارزهای دیجیتال ریزش بی سابقه ای ۲۰ تا ۵۰ درصدی را تجربه نمود و این افت قیمت، نگرانی هایی را در این بازار به وجود آورده است.
ریسک بالا معاملات به سبب ماهیت ناشناخته رمز ارزها
یک کارشناس بازار سرمایه روز شنبه در گفت و گو با ایرنا درباره افت قیمت بازار ارزهای دیجیتال به خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: در بازارهای مالی عمدتاً کالاها، کالاهای فیزیکی یا شبه فیزیکی بودند، کالاهای فیزیکی سنتی مثل ملک، طلا و ارزها و کالاهای شبه فیزیکی در قالب کاغذی در بازار مبادله می شدند بعدها شکل آنها تغییر نمود و به مدیریت دیجیتال دارایی تبدیل شدند.
«امیرعلی امیرباقری» اضافه کرد: هم اکنون تغییری که بوجود آمده به تغییر پارادایمی مربوط می شود که از مدیریت دارایی دیجیتال به مدیریت دیجیتال دارایی تبدیل گشته است.
وی اشاره کرد: البته این دارایی ها نکات ابهام زیادی دارند، بدین سبب نمی توان از روش های ارزش گذاری معقول که برای سایر دارایی های مالی استفاده می شود برای این رمز ارزها بهره برد و ارزش ذاتی برای آن در نظر گرفت و باتوجه به آن ارزش ذاتی قیمت گذاری کرد.
این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: ارزهای دیجیتال هم اکنون در دو بعد داخلی و خارجی مشکل دارند. در بعد خارجی بحث ناشناخته بودن آنها است که با روش های ارزش گذاری معمولی قابل ارزش گذاری نیست و نمی توان ارزش ذاتی برای آن قائل بود و بر طبق آن معامله کرد.
وی افزود: از طرفی ارزشی که این ارزها دارند ارزش مبادلاتی بدون شخص ثالث است و بصورت فرد به فرد معامله می شود بدون نیاز به شخص ثالثی که می تواند بانک یا صرافی باشد.
امیرباقری اظهار داشت: مشکلی که هم اکنون ارزهای دیجیتال دارند، مربوط به عناصر ناشناخته ای است که در بطن آنها وجود دارد. بدین سبب در بازار جهانی نوسان زیادی داشته و به این علت است که معمولا ریسک بالایی دارند در نتیجه نرخ بازده مورد انتظار از این سرمایه گذاری خیلی افزایش می یابد.
وی توضیح داد: زمانی که پارامترهای پنهان یک دارایی این قدر افزایش می یابد که از پارامترهای آشکار و قابل محاسبه بیشتر می شود باید آن سرمایه گذاری را در رده سرمایه گذاری های قمارگونه در نظر بگیریم. بدین سبب تمام سرمایه گذاران در بازار جهانی وقتی می خواهند تخصیص دارایی کنند باید حجم بسیار کمی از پرتفوی را به آن اختصاص دهند.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: در بازار داخلی ارزهای دیجیتال بنا بر اقتضائات کشور و شرایط تحریمی، یکسری ریسک های جدید نیز به ریسک های فوق الذکر اضافه می شود برای نمونه بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سایر نهادهای ذیربط دستورالعمل واضح و شفافی چه در بعد سلبی و ایجابی برای آنها تدوین نکردند.
وی اظهارداشت: افرادی که در داخل به معامله رمز ارزها می پردازند، جایگاه قانونی ندارند هر چند که کار آنها غیرقانونی نیز نیست بنا بر این افرادی که در داخل دست به این مبادلات می زنند ریسک بالایی دارند و اگر کسی قصد سرمایه گذاری در این عرصه را دارد حداقل باید تا روشن شدن ابعاد ماجرا در بعد داخلی صبر کند.
امیرباقری در پاسخ به این پرسش که چرا ارزهای دیجیتال اینقدر نوسان دارند، اظهار داشت: وقتی می خواهیم دارایی را ارزش گذاری نماییم باید فاکتورهای موثر بر آنرا در نظر بگیریم و آنها را در مدل هایی ارزشگذاری نماییم اما از آنجایی که ارزهای دیجیتال پارامترهای پنهان بالایی دارد که نمی توان در مدلهای ارزشگذاری قرار داد سرمایه گذاران مختلف بسته به نرخ بازده مختلف، نرخ های مختلفی را برای خرید و فروش ارائه می دهند و چون این نرخ ها باز است بدین سبب نوسانات چند ۱۰ درصدی را در طول هفته تجربه می کنند.
وی اشاره کرد: با اهمیت ترین علت نوسان این ارزها ناشناخته بودن و کارکرد آنها و آینده این رمز ارزها است.
کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: جنبش رمز ارز با بیتکوین آغاز شد و به مروز زمان رمز ارزهای دیگر با الگوریتم های دیگر وارد بازار شد و طبیعی است که هر کدام از این رمز ارزها تطابق بیشتری با شرایط حال و آینده داشته باشند ماندگاری بیشتر خواهند داشت و بیشتر مورد اقبال سرمایه گذاران خواهند بود و طبیعی است که در این بین تعداد بسیار زیادی از این رمز ارزها از بین بروند و ارزش آنها صفر شود.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از عواملی که هم اکنون بر قیمت ارزهای دیجیتال موثر است دینامیک حرکت بازار درحال و آینده است.
منبع:

1400/03/17
12:20:48
5.0 / 5
259
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش