وزیر اسبق اقتصاد گلایه كرد

مهندسی تامین مالی در بانك مركزی و وزارت نفت نیست

مهندسی تامین مالی در بانك مركزی و وزارت نفت نیست به گزارش آنی بازار وزیر اسبق اقتصاد با اعلان اینکه چرا دولت باید نفت بفروشد و بانک مرکزی مسئول تبدیل نرخ ارز آن باشد، اظهار داشت: بانک مرکزی و وزارت نفت از مهندسی تامین مالی بی بهره است. استقلال بانک مرکزی به سطح ساختار حمکرانی اقتصادی وابسته است و تا زمانی که این ساختار اصلاح نشود، نمی توان به استقلال بانک مرکزی دست پیدا کرد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، نشست دوم همایش طرح قانونی بانک مرکزی با عنوان واکاوی ارکان و استقلال بانک مرکزی در وزارت اقتصاد برگزار گردید.
شمس الدین حسینی - وزیر اسبق اقتصاد - در این جلسه اظهار داشت: استقلال بانک مرکزی به سطح ساختار حمکرانی اقتصادی وابسته است و تا زمانی که این ساختار اصلاح نشود، نمی توان به استقلال بانک مرکزی دست پیدا کرد. همچنین، تا زمانی که ساختار اقتصادی و درآمدهای ناپایدار و وابستگی به اقتصاد نفتی اصلاح نشود، نمی توان انتظار استقلال بانک مرکزی را داشت.
وی ضمن اشاره به ناکارآمدی نظام تأمین مالی کشور اضافه کرد: ما به سمت مهندسی مالی نرفتیم و درکی از آن نداریم. در دنیا اگر توانسته اند بار را از دوش بانک مرکزی بردارند و تأمین مالی میلیاردی انجام دهد، به علت اصلاح تأمین مالی در کشور است. بانک مرکزی و وزارت نفت از مهندسی تأمین مالی بی بهره است. چرا دولت باید نفت بفروشد و بانک مرکزی مسئول تبدیل نرخ ارز آن باشد؟
طبق گفته حسینی، اتفاقات و رانت هایی که در زمینه ارز ۴۲۰۰ تومانی رخ داد به نبود استقلال بانک مرکزی مربوط می شود. استقلال بانک مرکزی در دو سطح استقلال در اهداف و ابزار است. اگر در اهداف بانک مرکزی اولویت بر کنترل تورم گذاشته شود، استقلال بانک مرکزی هم بیشتر محقق می شود. استقلال بانک یک اصلاح جزئی است و سایر اصلاحات باید در کنار آن صورت گیرد زیرا، در غیراینصورت تنها انتظارات بی جا شکل می گیرد.
وی ادامه داد: در این طرح بهتر است تا حجم وظایف بانک مرکزی در همین میزان فعلی باقی بماند و در زمینه بانک مرکزی اختیاراتی از دولت گرفته می شود که باید به مسئولیت های دولت هم توجه گردد. استقلال همراه با پاسخگویی است که به کسانی در طرح اختیاراتی داده می شود، اگر این اختیارات ضرر آور باشد لازم است پرسیده شود که چه کسانی پاسخگو هستند؟
ادامه داردمنبع:

1400/03/19
23:42:27
5.0 / 5
345
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش