اوج گیری تورم در چین

اوج گیری تورم در چین نرخ تورم دومین اقتصاد بزرگ جهان از یک درصد عبور کرد.


به گزارش آنی بازار به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم چین در ۱۲ ماه منتهی به می به مثبت ۱.۳ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۴ درصد بیشتر از تورم ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ پیشبینی شده توسط کارشناسان بوده، بیشتر از همه تحت تاثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به مثبت ۵.۵ درصد افزوده شده است. این بالاترین تورم ثبت شده ۱۰ ماه اخیر در چین بوده است.
لباس با تورم ۰.۴ درصدی و آب و برق با تورم ۰.۷ درصدی از بخش های مهم کاهنده تورم بوده اند. در میان سایر بخش های تورمی، تورم بخش مواد غذایی ۰.۳ درصد و مراقبت های درمانی ۰.۸ درصد اندازه گیری شده است.
هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به علت نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی گیرد، در این ماه به ۰.۵ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل ۰.۱ درصد بیشتر شده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی ۱۹۸۶ تا ۲۰۲۱ معادل ۴.۹۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده در ارتباط با فوریه ۱۹۸۹ با ۲۸.۴۰ درصد و کمترین تورم هم در ارتباط با آوریل ۱۹۹۹ با منفی ۲.۲ درصد بوده است.
بر اساس ماهانه، نرخ تورم چین در ماه می به منفی ۰.۲ درصد رسیده است که ۰.۱ درصد بیشتر از تورم ماهانه ثبت شده این کشور برای ماه قبل به حساب می رود.
با کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا، روند بازگشایی کسب و کارها در چین شدت یافته است. یی گانگ- رئیس بانک مرکزی چین با برشمردن بعضی از اقدامات این بانک برای ثبات بخشی به بازارهای مالی این کشور گفته است که تلاش ها برای حمایت بیشتر از بخش های مختلف اقتصادی ادامه خواهد یافت هر چند که به لطف زیرساخت های نیرومند، اقتصاد این کشور با وجود شیوع گسترده کرونا صدمه زیادی ندیده است.
منبع:

1400/03/20
13:08:09
5.0 / 5
265
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش