پای گاز طبیعی به بورس باز شد اما !

پای گاز طبیعی به بورس باز شد اما ! زمستان سال قبل بود که مجلس نشینان دولت دوازدهم را مکلف به عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی کردند، تکلیفی که آئین نامه آن چهارشنبه از جانب معاون اول رئیس جمهور ابلاغ گردید و بالاخره گاز طبیعی بر تن بورس انرژی نشست اما این سناریو کامل نیست.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، اواخر دیماه سال گذشته، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از تکلیف مجلس به دولت جهت فراهم کردن زیرساختهای فیزیکی و نرم افزاری لازم جهت عرضه و انجام معامله حداکثر ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در بورس انرژی در سال ۱۴۰۰ خبر داد و در این راستا، چهارشنبه ۱۹ خردادماه، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور آئین نامه اجرایی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی را ابلاغ نمود.
بر طبق این آئین نامه، شرکت ملی گاز ایران مکلف است در سال ۱۴۰۰، با در نظر داشتن تراز تولید و مصرف گاز طبیعی، زیرساخت های فیزیکی و نرم افزاری لازم را برای عرضه و انجام معامله تا سقف حداکثر ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در بورس ایجاد نماید. همینطور به منظور تجاری سازی و افزایش سهم بخش خصوصی در حوزه انرژی، دیگر عرضه کنندگان که صلاحیت آنها به تأیید شرکت گاز و بورس می رسد، در سال ۱۴۰۰ می توانند گاز طبیعی را از یکی از منابع گازهای بازیافتی از مشعل واحدهای عملیاتی، گاز صرفه جویی شده در چارچوب گواهی های صرفه جویی در بازار بهینه سازی مصرف انرژی و طرح های بهینه سازی مصرف انرژی ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، تأمین و در بورس انرژی عرضه کنند.
روش انجام معامله، مراحل و اقدام های لازم قبل از عرضه، حین عرضه و بعد از عرضه، حدود وظایف و مسئولیت های کارگزاران، شرایط انجام معامله، امور در ارتباط با تسویه پایاپای و تحویل کالا، تسویه و تحویل با تأخیر و شکایت درباره کمیت و کیفیت کالاهای معامله شده و دیگر موارد در ارتباط با معاملات گاز طبیعی، مطابق با مقررات بازار سرمایه خواهد بود.
شرکت ملی گاز ایران و بورس انرژی ایران همینطور موظف اند در اجرای این آئین نامه، هر سه ماه یک مرتبه گزارش عملکرد درباره معاملات گاز طبیعی را به وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه نمایند.
خریداران گاز طبیعی شامل شرکت، مشترکان (عمده صنعتی) گاز طبیعی و نیروگاه ها یا اشخاص حقوقی دارای مجوز تجارت گاز طبیعی (صادرات، واردات، حمل و نقل و معاوضه (سوآپ) ) از وزات نفت هستند.
نکات قوت و ضعف آیین نامه
مهم ترین نکته مثبت این آئین نامه این است که سرانجام شرکت ملی گاز به عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی تن داد. همینطور معاملات نقدی بوده و امکان سوآپ هم وجود دارد. اما از طرفی چند کمبود هم در این آئین نامه به چشم میخورد. همچون این که برای شرکت ملی گاز، سقف عرضه (۱۰ میلیارد مترمکعب) تعیین شده است اما در مقابل کف عرضه تعیین نشده و ازاین رو اگر این شرکت یک میلیارد مترمکعب هم در بورس انرژی عرضه کند، به وظیفه قانونی خود عمل کرده است.
از طرفی در این آئین نامه خبری از معاملات فیوچر نیست. این درحالی است که خیلی از کارخانجات در فصل زمستان به علت کمبود گاز، مجبور به مصرف سوخت دوم یا همان مازوت میشوند و اگر امکان معاملات فیوچر برای آنها وجود داشت، یعنی حالا مبادرت به خرید گاز میکردند و گاز را در زمستان تحویل میگرفتند، میتوانستند این مشکل را مدیریت کنند. درحالی که این امکان وجود ندارد و قاعدتا کارخانه ها هم برای ذخیره گاز تا فصل زمستان، انبار ندارند.
منبع:

1400/03/21
21:01:01
5.0 / 5
262
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش