مصوبات ستاد ملی كرونا به بانك ها رفت

مصوبات ستاد ملی كرونا به بانك ها رفت بانک مرکزی مصوبات بانکی ستاد ملی کرونا را به بانک ها و موسسات اعتباری ابلاغ نمود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، بانک مرکزی طی بخشنامه ای مصوبات بانکی جلسه ۷۱ ستاد ملی کرونا را به بانک ها و موسسات اعتباری ابلاغ نمود که برپایه آن تسهیلاتی در مورد بازپرداخت اقساط تسهیلات برای مشاغل به شدت صدمه دیده از کرونا و همینطور معافیت هایی از محدودیت های مقرر در قانون چک در نظر گرفته شده است. بر طبق این بخشنامه:
۱. برای صاحبان مشاغل و کسب و کارهای به شدت صدمه دیده از کرونا (به غیر از تسهیلات قرض الحسنه) بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی که موعد پرداخت آنها در چهار ماهه اول سال ۱۴۰۰ بوده و در این بازه زمانی پرداخت نشده است منوط به این که بدهی آنها به شبکه بانکی تا تاریخ اول بهمن ماه ۱۳۹۹ در طبقه جاری قرار داشته باشد به انتهای دوره تقسیط منتقل می شود تا طی چهار قسط بعد از آخرین قسط وصول شود.
همچنین، تسهیلات پرداختی از محل صندوق کارآفرینی امید که جهت کسب و کارهای به شدت صدمه دیده پرداخت شده است هم مشمول امهال این بند می شود.
موعد پرداخت تسهیلات با بازپرداخت به صورت دفعی برای مشمولین این بند که سررسید بازپرداخت آن در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ باشد به پایان تیرماه سالجاری منتقل می شود.
استمهال موارد این بند از احتساب و دریافت وجه التزام تاخیر تادیه دین و کارمزد اضافی مستثنی است.
مشمولین این بند تا موعد مقرر برای بازپرداخت اقساط دارای سررسید چهار ماهه اول سال ۱۴۰۰، مشمول محدودیت ها و ممنوعیت های بانکی ناظر بر اشخاص دارای بدهی غیر جاری نمی شوند.
۲. ممنوعیت ها و محدودیت های مقرر در ماده ۵ مکرر الحاقی به قانون چک (صرفاً برای دریافت تسهیلات) برای چک های صادره توسط صاحبان مشاغل و کسب و کارهای به شدت صدمه دیده از کرونا که تاریخ مندرج در چک در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ بوده و منجر به برگشت چک و صدور گواهینامه عدم پرداخت حداکثر تا آخر تیرماه ۱۴۰۰ گردد، در صورت تسلیم تقاضا از جانب صادرکننده چک به بانک یا موسسه اعتباری محال ضد، طی یک ماه بعد از برگشت، اعمال نخواهد شد.

۳. مصوبه جلسه ۶۷ ستاد ملی مدیریت کرونا به شرح زیر اصلاح می شود:
در صورت عدم موجودی کافی اشخاص برای چک های صادره با سررسید اول تا بیستم اردیبهشت سال ۱۴۰۰، بانک ها و موسسات اعتباری باید از صدور گواهینامه عدم پرداخت و برگشت چک، درصورتی که حداکثر تا ۲۰ خرداد ماه سالجاری به بانک عرضه شوند، اجتناب کنند. محاکم و ضابطین قضایی هم از صدور اجراییه در این موارد در بازه زمانی مزبور اجتناب کنند.
همینطور چک هایی که سررسید آنها اول تا بیستم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ بوده و به علت عدم موجودی کافی منجر به صدور گواهینامه عدم پرداخت شده اند تا ۲۰ خردادماه سالجاری مشمول ممنوعیت ها و محدودیت های مقرر در قانون صدور چک نخواهند شد.

منبع:

1400/03/23
10:17:25
5.0 / 5
256
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , تسهیلات , چك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش