معاون سازمان امور مالیاتی كشور اعلام كرد:

اعلام جزئیات پرداخت مالیات خریداران سكه بانك مركزی در سال ۹۹

اعلام جزئیات پرداخت مالیات خریداران سكه بانك مركزی در سال ۹۹ معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، شرایط و جزییات پرداخت مالیات مقطوع دریافت کنندگان سکه در سال 1399 را اعلام نمود که برمبنای آن تا 5 قطعه سکه مشمول مالیات نمی گردد.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از رسانه مالیاتی ایران، «محمد مسیحی» با اشاره به دستورالعمل ابلاغی تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات های مستقیم اظهار داشت: همه اشخاص حقیقی خریدار سکه از بانک مرکزی ایران که در سال ۱۳۹۹ نسبت به دریافت حداکثر ۱۵۵ قطعه سکه اقدام نموده اند، تا اختتام خردادماه جاری مهلت دارند از تسهیلات مالیات مقطوع برخوردار شوند.
وی این گروه خریداران سکه را از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون مزبور و نیز تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف دانست و اضافه کرد: با استناد به بخش اخیر تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴، مالیات اشخاص موضوع این گروه از مودیان که اظهارنامه مالیاتی خودرا در موعد مقرر ارائه کنند، بر طبق رسیدگی به اسناد و مدارک ارائه شده تعیین خواهد شد.
به گفته مسیحی، بر طبق دستورالعمل های ابلاغی، خریداران سکه مکلفند با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیک مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی به آدرس my.tax.gov.ir نسبت به پرداخت مالیات متعلق به شرح بند (۲) این دستورالعمل اقدام نمایند تا مشمول جریمه دیرکرد موضوع ماده (۱۹۰) قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴ نشوند.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی به میزان مالیات مقطوع قابل پرداخت اشخاص حقیقی دریافت کننده سکه برمبنای تعداد سکه تحویلی طی سال۱۳۹۹ نیز اشاره نمود و اظهار داشت: تا ۵ قطعه سکه مشمول مالیات نمی گردد، نسبت به مازاد ۵ سکه تا میزان ۱۵ سکه به ازای هر قطعه سکه ۹ میلیون و ۶۰۰ هزارریال مالیات مقطوع، نسبت به مازاد ۱۵ تا ۲۵ سکه به ازای هر قطعه سکه، ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع و در نهایت نسبت به مازاد ۲۵ تا ۱۵۵ سکه به ازای هر قطعه ۱۶ میلیون ریال، مالیات مقطوع تعلق می گیرد.
وی درباب مودیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع را بصورت کامل تا اختتام خردادماه سال ۱۴۰۰ ندارند نیز اظهار داشت: مالیات مقطوع تعیین شده حداکثر تا چهار ماه بصورت مساوی تقسیط می شود.
مسیحی تصریح کرد: افرادی که در سال ۱۳۹۹ نسبت به دریافت بیش از ۱۵۵ قطعه سکه از بانک مرکزی اقدام و همین طور مشاغلی که حسب سوابق پرونده با مجوز صادره از طرف مراجع ذی ربط به شغل خرید و فروش سکه اشتغال دارند، مشمول این دستورالعمل نبوده و مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر (پایان خردادماه ۱۴۰۰) هستند.
وی اضافه کرد: از آنجائیکه مطابق حکم تبصره ماده (۱۰۰) قانون مذکور، مالیات مقطوع تعیین شده طبق بند (۲) دستورالعمل، در صورت عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قطعی و وفق مقررات قابل وصول است بدین سبب اوراق قطعی همه مشمولان موضوع بند (۱) این دستورالعمل، یک ماه بعد از سررسید پرداخت مالیات صادر و به مؤدیان ذیربط ابلاغ خواهد گردید.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: آن دسته از مشمولان این دستورالعمل که به مالیات قطعی شده اعتراض داشته باشند، اعتراض آنها برابر مقررات در هیات حل اختلاف مالیاتی موضوع تبصره (۱) ماده ۲۱۶ قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴ قابل رسیدگی خواهد بود.
مسیحی آخرین مهلت پرداخت مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۹ دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی را روز دوشنبه (۳۱ خردادماه جاری) اعلام نمود و اضافه کرد: در صورت عدم پرداخت مالیات و یا حسب مورد عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در مهلت مقرر، مشمول جرایم خواهند شد.1400/03/24
22:40:55
5.0 / 5
610
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش