رئیس اتاق بازرگانی:

افراد حرفه ای در زمینه اقتصادی بكار گمارده شوند

افراد حرفه ای در زمینه اقتصادی بكار گمارده شوند به گزارش آنی بازار ایرنا- رئیس اتاق تجاری، صنایع و معادن و کشاورزی ایران اظهار داشت: از رئیس جمهوری منتخب درخواست داریم در انتخاب اعضای کابینه دولت، افرادِ دارای اهلیت و حرفه ای را در زمینه امور اقتصادی بکار بگمارد.


غلامحسین شافعی روز دوشنبه در مراسم گشایش "همایش بین المللی اقتصاد، اشتغال و تولید در آیینه قرآن و عترت" به میزبانی دانشگاه امام رضا(ع) در مشهد اضافه کرد: همین طور از رئیس جمهوری منتخب ملت می خواهیم در انتخاب سفیران ایران در کشورهای سطح جهان رویکرد سیاسی همراه با گرایش اقتصادی افراد را نیز در نظر گیرد.
وی افزود: بهتر است رئیس جمهوری منتخب ملت، استانداران را نیز از بین افرادی انتخاب نماید که نگاه سیاسی و امنیتی توام با نگاه اقتصادی به امور هر استان داشته باشند.
رییس اتاق تجاری ایران اظهار داشت: حجت الاسلام والمسلمین رییسی رئیس جمهوری منتخب ملت برنامه منظم و امیدوارکننده ای برای اقتصاد در زمان تبلیغات انتخاباتی خود ارائه کرد و شروع حرکت وی در دولت سیزدهم نیز دیدار با فعالان اقتصادی در اتاق تجاری بود که نشانه بسیار امیدوارکننده ای برای اقتصاد کشور است.
وی اضافه کرد: حجت الاسلام والمسلمین رییسی تاکید زیادی بر امور دیپلماسی اقتصادی داشته برای اینکه ایران از محدود کشورهایی است که در آن اقتصاد، هزینه سیاست را پرداخت می کند، در صورتیکه در خیلی از کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته، سیاست هزینه اقتصاد را می پردازد.
شافعی افزود: اوضاع اقتصادی و اجتماعی نیم قرن اخیر ایران نشان داده است که کشور در یک چرخه معیوب و تکرارشونده از مشکلاتی مانند تورم، بیکاری، عدم ثبات اقتصادی، فقر پایدار و نابرابری گرفتار شده است.
وی اظهار داشت: آمارهای رسمی نیز نشان می دهند ظرف سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ اقتصاد کشور ۱۱ درصد کوچک شده و بسیار جای تاسف دارد که سهم اقتصاد ایران از اقتصاد جهانی در چهار دهه گذشته نصف شده و همین طور ظرف یک دهه گذشته رشد اقتصادی ایران حدودا صفر بوده است.
رییس اتاق تجاری ایران با اهمیت ترین عامل چنین وضعیتی را غفلت فراوان از بخش تولیدی ذکر و بیان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید زیادی بر تولید دارند برای اینکه راه نجات اقتصاد کشور افزایش تولید است.
وی اضافه کرد: برمبنای آمارهای رسمی سهم اشتغال بخش صنعتی کشور ظرف ۲۵ سال اخیر حدودا روند ثابتی داشته اما بخش خدمات با روندی تصاعدی حدود ۱۶ درصد اشتغال کشور را به خود مختص کرده است.
شافعی این شرایط را نشانگر الزام به انجام یک جراحی عمیق در اقتصاد کشور ذکر و بیان کرد: ریشه همه مشکلات معیشتی، کاهش ازدواج و تولد در کشور اقتصادی می باشد برای اینکه جوانان از آینده خود نامطمئن هستند پس ازدواج نمی کنند.
وی افزود: مشکلات معیشت مردم نیز با شعارهای صدقه ای و یارانه ای قابل حل نیست بلکه افزایش اشتغال و ارتقای سطح رفاهی جامعه با توسعه اقتصاد قابل تحقق است.
رییس اتاق تجاری خراسان رضوی اظهار داشت: اگر ظرف سال های اخیر به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه امور اقتصادی درست عمل می شد وضعیت اقتصادی کشور اینطور نبود و نمی شد. بنا به فرمایش ایشان یکی از راههای نجات اقتصاد کشور، مردمی کردن آنست.
وی اضافه کرد: دولت بدون حضور بخش خصوصی قادر به توسعه اقتصادی نبوده و نیست. ثروت آفرینی در چنین وضعیتی فقط می تواند از کارهای مولد ایجاد شود برای اینکه ثروت آفرینی از کارهای غیرمولد ثمری ندارد.
شافعی افزود: واقعیت این است که در جامعه امروز وقتی که واسطه گری، کارهای غیرمولد و رانتجویی بسیار سهل الوصول تر از کار مولد است، سرمایه گذاری در کارهای مولد مورد استقبال قرار نمی گیرد.
وی نظام پاداش دهی را در کشور به سمت کارهای غیرمولد ذکر و بیان کرد: باید در وهله نخست اصلاح نظام پاداش دهی، اجتناب از رویکرد توزیعی صفر و پول پاشی بدون انجام اصلاحات ساختاری در اقتصاد مورد توجه قرار گیرد برای اینکه اصلاح ساختار اقتصادی مبنای اثرگذاری هر اقدام در جهت رفاه مردم است.
رییس اتاق تجاری، صنایع و معادن و کشاورزی ایران بر لزوم تحول در نظام بانکی و نظام بودجه ریزی کشور نیز تاکید و بیان کرد: هم اینک صاحبان کارهای غیرمولد مالیات نمی دهند اما تولیدکنندگان شناسنامه دار و مولد کشور در راس مالیات دهندگان به دولت قرار دارند.
همایش اقتصاد، اشتغال و تولید در قالب کنگره بینالمللی امام رضا (ع)
رییس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) نیز در این همایش اظهار داشت: دبیرخانه کنگره بین المللی امام رضا(ع) و علوم روز همزمان با "سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" همایش بین المللی اقتصاد، اشتغال و تولید در آیینه قرآن و عترت(ع) را برگزار کرده است.
مرتضی رجوعی ضمن اشاره به تاسیس پارینه این دبیرخانه با حضور تولیت آستان قدس رضوی اشاره و بیان کرد: همایش امروز در قالب برنامه های دبیرخانه بین المللی امام رضا (ع) و علوم روز در سال ۱۴۰۰ و نیز در امتداد لبیک علمی و عملی به دغدغه های مقام معظم رهبری تدارک دیده شده است.
وی افزود: بخش ویژه و محوری این همایش موضوع "امام رضا، اقتصاد، اشتغال و تولید" است که همچون پارینه می تواند محل اجماع عالمان، اندیشمندان و علاقه مندان علوم و معارف عالم آل محمد باشد و جامعه علمی و دینی را بیش از پیش با معارف حضرت امام رضا (ع) آشنا نماید.
رییس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) همین طور "صنایع و تولیدات فرهنگی، تربیتی با محوریت زیارت، صنایع و تولیدات هنری، تزیینی و پوشاک، "صنایع و تولیدات منابع آبی و زیست محیطی، صنایع و تولیدات دام محور و حیوانی، صنایع و تولیدات کشاورزی، صنایع و تولیدات دارویی، بهداشت و سلامت، صنایع و تولیدات مسکن و ساختمان و صنایع و تولیدات معدنی" را محورهای اصلی همایش بین المللی اقتصاد، اشتغال و تولید در آیینه قرآن و عترت(ع) برشمرد.منبع:

1400/03/31
22:55:58
5.0 / 5
275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش