كاهش شدید سرمایه گذاری خارجی در جهان

كاهش شدید سرمایه گذاری خارجی در جهان آنکتاد از کاهش سرمایه گذاری خارجی در جهان به یک تریلیون دلار به علت کرونا اطلاع داد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد- آنکتاد- در گزارشی اعلام نمود: مجموع سرمایه گذاری خارجی در جهان در سال ۲۰۲۱ به یک تریلیون دلار دلار کاهش یافته که این رقم ۳۵ درصد کمتر از رقم ثبت شده در سال قبل است. این میزان همینطور پایین ترین میزان سرمایه گذاری خارجی در سرتاسر جهان از سال ۲۰۰۵ بدین سو شمرده می شود.
بیشترین کاهش در سرمایه گذاری خارجی در ارتباط با کشورهای توسعه یافته بوده نسبت به سال قبل ۵۸ درصد کمتر شده است. همینطور به تفکیک آماری، سرمایه گذاری خارجی در اروپا ۸۲ درصد و در منطقه آمریکای شمالی ( شامل ایالات متحده آمریکا، کانادا و مکزیک) ۴۲ درصد کاهش یافته است.
این کاهش در سرمایه گذاری خارجی در کشورهای درحال توسعه از همه کمتر و تنها معادل هشت درصد به صورت متوسط بوده است.
در میان کشورهای مختلف، چین به مانند سال قبل کماکان اصلی ترین مقصد سرمایه گذاری های خارجی در جهان بوده و در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۴۹ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است.
این رقم به نسبت سال ۲۰۲۰ مبین افزایش شش درصدی بوده و بدین سان چین تنها اقتصاد در میان اقتصادهای بزرگ شمرده می شود که روند جذب سرمایه خارجی آن صعودی باقی مانده است.
طبق اعلام آنکتاد، اصلی ترین دلیل کاهش قابل توجه سرمایه گذاری خارجی جهان در سال ۲۰۲۱ ناشی از انتشار کرونا و نگرانی از فضای نامطیمن ایجادشده از آن بوده است.
تخمین زده می شود که با پیشرفت در مقابله با کرونا در سالجاری، روند سرمایه گذاری خارجی باردیگر به جریان افتاده و کشورهای مختلف شاهد ورود موج تازه ای از سرمایه ها از خارج مرزهای خود باشند با این وجود انتظار می رود که سال جاری هم کرونا به مانند سال قبل بعنوان اصلی ترین عامل کاهش انگیزه سرمایه گذاران خارجی برای انجام پروژه های جدید عمل کند.

منبع:

1400/04/03
14:26:28
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش