جزئیات نرخ تورم آخرین ماه بهار ۱۴۰۰؛

ارتباطات كمترین و حمل و نقل بیشترین نرخ تورم خرداد ۱۴۰۰ را ثبت كردند

ارتباطات كمترین و حمل و نقل بیشترین نرخ تورم خرداد ۱۴۰۰ را ثبت كردند بر طبق داده های اطلاعاتی مرکز آمار بالاترین نرخ تورم سالیانه مربوط به بخش حمل و نقل (64.3 درصد) و پایین ترین رقم مربوط به ارتباطات با 18.7درصد است.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، مرکز آمار جزییات نرخ تورم خرداد سال جاری را در بخش های مختلف منتشر نمود. بر این اساس نرخ تورم سالیانه گروه خوراکی ها ۵۱.۸ درصد، دخانیات ۴۴.۷، پوشاک و کفش ۴۵.۸، مسکن ۲۷.۱، بهداشت و درمان ۳۵.۱، حمل و نقل ۶۴.۸، ارتباطات ۱۸.۷ و مبلمان و لوازم خانگی ۵۶.۸ درصد بود.


نرخ تورم سالیانه خرداد امسال، ۴۳ درصد شد
نرخ تورم سالیانه تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه پیش از آنست.
براساس این گزارش، نرخ تورم سالانه خرداد ماه ۱۴۰۰ برای خانوارهای کشور به ۴۳ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۲ واحد درصد افزایش نشان میدهد.
هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۲.۵ درصد و ۴۵.۶ درصد است که برای خانوارهای شهری ۲ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ۲.۴ واحد درصد افزایش داشته است.
افزایش جزئی ۰.۷ درصدی نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور
نرخ تورم نقطه ای نیز بیان کننده درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است.
نرخ تورم نقطه ای در خرداد ماه ۱۴۰۰ به عدد ۴۷.۶ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور متوسط ۴۷.۶ درصد بیشتر از خرداد ۱۳۹۹ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­ اند.
نرخ تورم نقطه ای خرداد ماه ۱۴۰۰ در مقایسه با ماه قبل ۰.۷ واحد درصد بالا رفته است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۴۶.۹ درصد می باشد که نسبت به ماه قبل ۰.۸ واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۱.۵ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۵ واحد درصد افزایش داشته است.
نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی­ ها و دخانیات» با افزایش ۱.۲ واحد درصدی به ۶۲.۳ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ۰.۵ واحد درصدی به ۴۰.۸ درصد رسیده است.
نرخ تورم ماهانه خرداد ۱۴۰۰ برابر ۲.۵ درصد شد
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه خرداد ۱۴۰۰ به ۲.۵ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۸ واحد درصد افزایش داشته است.
تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۳.۲ درصد و ۲.۲ درصد بوده است.
این در حالیست که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۲.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱.۸ واحد درصد افزایش داشته است.
هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۲.۶ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۹ واحد درصد افزایش داشته است.تغییرات قیمت ها در ماه جاری
در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (گوجه فرنگی، سیب زمینی و بادمجان)، گروه «میوه و خشکبار» و گروه «قند، شکر و شیرینی» (بستنی پاستوریزه، نبات و شکر) است.
در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «پوشاک و کفش»، گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (طلای ۱۸ عیار و دستمال کاغذی) و گروه «هتل و رستوران» (غذاهای سرو شده در رستوران) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
همچنین در این ماه، گروه «ارتباطات» (دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.
درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در خرداد ماه ۱۴۰۰ برای دهک های مختلف هزینه ای از ۴۲.۳ درصد برای دهک ششم تا ۴۹.۱ درصد برای دهک دهم است.1400/04/04
18:26:27
5.0 / 5
1440
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش