۱۰۱ طرح سرمایه گذاری در خراسان جنوبی شناسایی شد

۱۰۱ طرح سرمایه گذاری در خراسان جنوبی شناسایی شد به گزارش آنی بازار استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: تا حالا 101 طرح سرمایه گذاری در استان شناسایی شده است اما برای تصویب همه این طرح ها در ستاد توسعه خاوران باید تمامی استعلام های لازم ستاندن و طرح آماده ارائه به سرمایه گذار شود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا "حمید ملانوری" روز پنجشنبه در دهمین نشست ستاد توسعه خاوران که در محل استانداری خراسان جنوبی برگزار شد، اضافه کرد: اساس کار در ستاد توسعه خاوران بر تسهیل و تسریع امور است از طرفی باید سرمایه گذار پشتیبانی جدی شود.
وی بیان کرد: در همه سال ها موانعی در زمینه سرمایه گذاری استان وجود داشته است پس در ستاد توسعه خاوران باید پیش از این که طرح در اختیار سرمایه گذار قرار بگیرد تمامی استعلام های مورد نیاز این طرح ها ستاندن شود تا وقتی سرمایه گذار ورود کرد حداکثر ۲ هفته بیشتر معطل نشود و مجبور نباشد پروسه استعلام‎ ها را طی نماید.
استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: زمانی ۱۰۱ طرح به تصویب نهایی می رسد که استعلام ها تکمیل شده باشد، در غیر این صورت نمی توان چند ماه سرمایه گذار را معطل کرد و بعد بگوییم که آن زیرساخت قابل اجرا نیست.
وی اضافه کرد: بر طبق ضابطه ای که در دستورالعمل ستاد توسعه خاوران قید شده، موارد باید دنبال شود و کاری که انجام شده، باارزش است بدین سبب باید تا دو هفته آتی هر طرحی توسط کارگروه امور زیربنایی ستاد تایید شد در جلسه قابل اجرا عنوان شود و مابقی از لیست حذف شوند.
ملانوری بیان کرد: از ۱۰۱ طرح مذکور ۴۰ طرح که در شهرک ها و نواحی صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی شناسایی شده، تمامی استعلام ها را دارند و برای سایر طرح ها باید استعلام ستاندن شود.
وی اظهار داشت: در مدتی که ستاد توسعه خاوران تشکیل شده، اتفاقات خوبی رقم خورده است که در ادامه این حرکت ها با گذشت یک دوره زمانی کارشناسی و بررسی ورود سرمایه گذار حتما شاهد اتفاقات خوبی در زمینه سرمایه گذاری های اقتصادی استان در بخش های مختلف خواهیم بود، این روند البته مقداری زمان بر خواهد بود تا در ریل درستی قرار بگیرد.
استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: تا حالا ۱۰۱ طرح سرمایه گذاری در استان شناسایی شده و مهم این است که اگر هر کدام از این طرح ها را به دست سرمایه گذار بسپاریم وی معطل یا سردرگم نشود و بدون دغدغه کار را شروع کند.
وی بیان کرد: در بعضی جلسات با مسئولان کشوری بسیاری از افراد اطلاعات استان را ندارند در صورتیکه خراسان جنوبی در زمینه های اقتصادی کشور کارهای بزرگی دارد و نشان میدهد در زمینه اطلاع رسانی و تبلیغی زیاد کار نشده و باید تقویت شود.
ملانوری با اشاره به مصوبات ستاد توسعه خاوران اشاره کرد: اگر می خواهیم معادن فعال شود و صنعت، گردشگری و سایر حوزه ها رونق بگیرد ابتدا باید زیرساخت ها را حل کرد، دستگاه هایی که قول می دهند پای تعهدات خود بایستند و مصوبات را بطور جدی پیگیری و انجام دهند.
وی گفت: برای مصوبات ستاد توسعه خاوران باید ممارست و جدیت در پیگیری مصوبات مدنظر قرار بگیرد تا به نتیجه مطلوب برسد.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به مصوبه ایجاد زیرساخت های ارتباطی در معادن زغال سنگ طبس اشاره کرد: ارزش ارتباطات در معادن بسیار بالا است پس ارزش دارد که با مشارکت فعالان همان حوزه این مشکل حل شود.
وی اظهار داشت: اگر همه امکانات، تجهیزات و اعتبارات را خرج فعال کردن بخش خصوصی نماییم منابع همین بخش مشکلات و مسایل استان را حل خواهدنمود پس باید مسیر را هموار نماییم تا بخش خصوصی کارهای خودرا توسعه دهد.
ملانوری با تاکید بر این که شالوده و اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن اقتصاد است عنوان کرد: فعال کردن بخش خصوصی همان مردمی کردن اقتصاد و اقتصاد را بر پایه منابع مردمی و خصوص فعال کردن است.
وی با اعلان اینکه در زمینه معادن و صنعت چند کار بزرگ در استان شروع شده است اظهار داشت: جلسات مختلفی در این خصوص برگزار و مطالبی مطرح شده که باید بطور جدی مسایل دنبال و رصد شود.
وی اضافه کرد: شرکت هواپیمایی ماهان در بعضی موضوعات اقتصادی در رابطه با صنعت هوایی کشور مانند گردشگری و کشاورزی ورود کرده است و در نشستی که با مدیرعامل این شرکت داشتیم قرار شد تیم کارشناسی به زودی به استان سفر کرده و درباب دو موضوع کشاورزی و گردشگری بازدید و بررسی های لازم را انجام دهند که قول دادند چند طرح در این دو موضوع در استان سرمایه گذاری کنند.
استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: مدیرعامل شرکت هواپیمایی ماهان نیز قول داد در صورت سرمایه گذاری در استان نسبت به ایجاد بیس پروازی در استان اقدام نماید و یک پرواز دائمی در استان شکل بگیرد که اقدام بزرگی برای استان می تواند باشد.
وی بیان کرد: شرکت گُهرزمین نیز از شرکت های بزرگ معدنی کشور و دارای سرمایه نقدی بالا و توان تخصصی است که قرار شد در قالب اکتشافات معدنی و سرمایه گذاری در زمینه معدن با مشارکت سایر شرکتها ورود کنند و از این طریق معادن استان فعال شود و در کنار آن واحدهای صنعتی بزرگ راه اندازی شود.
ملانوری اظهار داشت: عناوینی که در ستاد توسعه خاوران مطرح می نماییم بطور مستمر در سطح ملی و استانی پیگیری می شود بدین سبب دستگاه های اجرائی نباید آنرا رها کنند بلکه باید پیگیری جدی داشته باشند.
وی اضافه کرد: درباب سرمایه گذاری در حوزه سنگ های قیمتی و فرآوری محصولات کشاورزی همچون زرشک نیز پیگیری انجام شده و به زودی سرمایه گذارانی ورود می کنند.
استاندار خراسان جنوبی به برگزاری انتخابات ۲۸ خرداد اشاره نمود و اظهار داشت: همزمان با دهه کرامت بار دیگر افتخار بسیار بزرگ در کشور به نام ملت ایران ثبت گردید و در این افتخارآفرینی که برگزاری یک انتخابات بسیار با شکوه است، نقش استان خراسان جنوبی و مردم بسیار پررنگ بود.
وی گفت: خراسان جنوبی رتبه اول کشور از نظر مشارکت در انتخابات با ۷۴.۲ درصد را کسب نمود که نشان از حضور، آگاهی، بصیرت، درک، موقعیت شناسی و روان شناسی خوب مردم این سرزمین دارد و از این بابت از مردم قدردانی می نماییم.
ملانوری اضافه کرد: همین طور تلاش همه کسانی که باتوجه به شیوع ویروس کرونا به هر نحو در اجرای انتخابات همکاری کردند و با حضور خود سبب شدند این افتخار نصیب استان شود و انتخابات باشکوه در کمال صحت، سلامت و امنیت برگزار شود، قابل قدردانی است.
وی اظهار داشت: آنچه در ستاد توسعه خاوران بعنوان محور و اساس کار مورد تاکید ما است، شعار سال و سیاست هایی است که می تواند مسایل و مشکلات اساسی کشور که در راس آن مسایل معیشتی، اقتصادی و وابستگی های آنست را پوشش دهد.
وی اشاره کرد: اگر مقرر است این مسایل حل شود در مرحله اول چیزی جز رسیدن به بحث های اقتصادی خانواده ها و جامعه نیست که می تواند سبب توسعه شده و مشکلات را حل کند.
استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: بارها اشاره کردیم خراسان جنوبی یکی از استانهای ویژه و برتر کشور از لحاظ داشتن ذخایر گوناگون است بدین سبب این منابع با تدبیر، هوشمندی، برنامه ریزی و مدیریت و البته تلاش مستمر و جدی می تواند گام های بلندی برای توسعه و رفع نیازهای مردم بوجود آورد.
وی عنوان کرد: در این خصوص شناسایی فرصت ها به مفهوم واقعی، معرفی و اطلاع رسانی و تبلیغ، جذب سرمایه گذار، پشتیبانی و مانع زدایی بسیار مهمست.
ملانوری با تاکید بر این که باید از طرح ها و ایده های نوآورانه دانش آموزان استان حمایت شود اظهار داشت: برخی از دانش آموزان دارای استعدادهای بسیار خوبی هستند که می توان از این اختراع ها یا ایده ها بهره برد.
وی اظهار داشت: هم اکنون ۱۲ پژوهش سرای دانش آموزی در استان فعال است که برخی ایده ها و طرح های دانش آموزان از گذشته تا حالا موجود است پس اعتباری در نظر می گیریم تا این ایده ها را تبدیل به طرح کرده و با همکاری بخش خصوصی در قالب کارگاه های کوچک فعال نماییم و دانش آموزان امیدوار و فعال شوند.
ملانوری اضافه کرد: حدود ۲۰۰ ایده دانش آموزی توسط دانش آموزان استان ارائه شده است که باید در ستاد توسعه خاوران مطرح و مورد حمایت قرار گیرد و هنر ما باید فعال کردن دانش آموزان باشد.
در ادامه این جلسه ۲ تفاهم نامه مشترک بین ستاد توسعه خاوران و منطقه ویژه اقتصادی با سرمایه گذار بخش خصوصی منعقد شد.
براساس تفاهم نامه طرح تربیتی مدارس امین که بین منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی و ستاد توسعه خاوران به امضا رسید، برخی از روحانیون جوان و فعال از شروع سال تحصیلی جدید به مدت هشت ماه به مدارس اعزام می شوند تا کارهای فرهنگی و اجتماعی را انجام دهند.
برای اجرای این تفاهم نامه منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی در قالب مسئولیت اجتماعی خود متعهد به پرداخت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان شد که ۱۵۰ مدرسه شامل ۵۰ مدرسه در بیرجند و هر کدام از شهرستان ها ۱۰ مدرسه، زیر پوشش قرار خواهد گرفت.
همچنین تفاهم نامه ای بین ستاد توسعه خاوران و یک سرمایه گذار بخش خصوصی در حوزه ایجاد واحد تولیدی کیسه های پلی پروپیلن با قابلیت بازیافت در شهرک صنعتی مورد با اعتبار ۲۱۰ میلیارد تومان منعقد شد.
با توجه به این که دو واحد سیمان باقران و سیمان قاینات در استان فعال است و بخش زیادی از صادرات کشور در این عرصه متعلق به خراسان جنوبی است اما کیسه مورد نیاز سیمان از استانهای دیگر تامین می شد که با راه اندازی این واحد تا ۱۸ ماه آتی مشکل استان در این خصوص حتی تامین کیسه های مورد نیاز آرد هم رفع خواهد شد.
ستاد توسعه خاوران با هدف محرومیت زدایی، توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال با تدبیر استاندار خراسان جنوبی از سال قبل افتتاح شد و پنج کمیته تخصصی دارد.منبع:

1400/04/05
19:44:02
5.0 / 5
346
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش