رشد اقتصادی ایران بیشتر می شود

رشد اقتصادی ایران بیشتر می شود آنی بازار: موسسه مالی بین الملل از بهبود وضعیت اقتصاد ایران بعد از احیای توافق هسته ای آگاهی داد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، موسسه مالی بین الملل دو گزارشی به بررسی سناریوهای پیش روی اقتصاد ایران پرداخت و نوشت: پیروزی ابراهیم رییسی در انتخابات ریاست جمهوری تغییری در روند مذاکرات هسته ای ایجاد نخواهد کرد اما ممکنست این اتفاق کار آمریکا را برای بسط توافق هسته ای به حوزه های دیگر با دشواری مواجه سازد. اگر توافق هسته ای احیا شود و تحریم های گوناگون غیرهسته ای به قوت خود باقی بمانند، بهره بردن ایران را از مزایای اقتصادی توافق دشوارتر خواهد ساخت چونکه شرکت های غربی سرمایه گذاری های سنگین خودرا به تعویق می اندازند و این مساله رشد سریع را غیرمحتمل می سازد.
موسسه مالی بین الملل با اشاره به خروج دولت ترامپ از برجام در سال ۲۰۱۸ نوشت: ایران تا حالا با درخواست آمریکا برای اضافه شدن مباحث موشکی و منطقه ای به مذاکرات هسته ای مخالفت کرده آن هم در شرایطی که با تحریم های سنگین و تبعات ناشی از کرونا، اقتصاد ایران در وضعیت شکننده ای باقی مانده است. نرخ بیکاری در ایران هنوز بالا است و تورم نیز به بالای ۵۰ درصد رسیده است.
در ادامه این گزارش با سناریو احیای توافق و رفع بیشتر تحریم ها، پیش بینی شده است که رشد اقتصادی امسال ایران به ۴.۳ درصد برسد اما در سالهای بعدی بیشتر شده و به ۵.۹ و ۵.۸ درصد در سالهای ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ برسد. در این حالت، ذخایر ارزی ایران طی سه سال می تواند از رقم ۷۰ میلیارد دلار در ماه می امسال به دو برابر افزایش یابد و در سال ۲۰۲۳ با اختتام کسری بودجه شاهد مازاد بودجه دولت باشیم.
در صورتیکه تنها توافق سال ۲۰۱۵ احیا شود و سایر تحریم ها حفظ شود، رشد اقتصادی خفیف تر بوده و به ۳.۵ درصد در امسال، ۴.۱ درصد در سال آینده و ۳.۸ درصد در سال ۲۰۲۳ خواهد رسید. نرخ بیکاری نیز در چنین حالتی حدود ۲۰ درصد خواهد بود.
همین طور در سناریو بدبینانه و در حالتی که تهران و شش قدرت جهانی نتوانند به توافقی بر سر احیای برجام برسند، رشد اقتصادی بسیار کمتر و معادل ۱.۸ درصد امسال خواهد بود.1400/04/08
12:28:31
5.0 / 5
282
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تورم , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش