دژپسند:

بازار بدهی پارسال ۵ و نیم برابر رشد كرد

بازار بدهی پارسال ۵ و نیم برابر رشد كرد به گزارش آنی بازار وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: بازار بدهی یکی از مهم ترین منابع برای تأمین مالی بخش خصوصی در سال ۱۳۹۹ بود که نسبت به سال پیش از آن ۵.۵ برابر شد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «فرهاد دژپسند» امروز (سه شنبه) در مراسم «رونمایی از پنجره واحد خدمات بازار سرمایه» که در محل سازمان بوس و اوراق بهادار برگزار شد، در جمع خبرنگاران اضافه کرد: بازار سرمایه در سال ۹۹ پربازده ترین بازار در بین سایر بازارهای مالی بود و با بازدهی حدود ۱۵۵ درصدی همراه بود.
وی با اعلان اینکه ریل گذاری، سیاست گذاری و هدف گذاری کار بازار سرمایه است، اشاره کرد: بازار سرمایه در اقتصاد کشور جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و برای برون رفت از شرایط فعلی اقتصاد باید به بازار سرمایه تکیه نماییم.
وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: تلاش ما این بود تا در سال ۹۹ بازاری هوشمند را در بازار سرمایه داشته باشیم اما وجود بعضی از مشکلات سبب شد تا به صورت کامل به این مورد دست پیدا نکنیم.
دژپسند اظهار داشت: سال ۹۹ سال خاصی برای بازار سرمایه بود و این امر حتی در برنامه نامزدهای ریاست جمهوری تبلور یافت؛ یکی از ابواب اصلی گفته ها و برنامه های نامزدها، بورس بود.
وی با اشاره به سیزدهم دیماه سال ۱۳۹۸ و شهادت سردار قاسم سلیمانی در عراق گفت: پس از شهادت سردار سلیمانی از ما خواستند بازار بورس چند روزی بسته شود؛ همان زمان دغدغه ما در شورایعالی بورس تهییج برای افزایش حضور مردم در بورس بود و خوشبختانه از آن دوره سخت، بدون کوچکترین بحران و مشکلی عبور کردیم.
وی افزود: برخی چنین سوالی را دارند که به چه دلیل تحولات بازار را پیشبینی نکرده بودید؟ در حالیکه ما آنرا پیشبینی کرده بودیم، در اواخر دیماه سال ۹۸ در جلسات شورایعالی بورس این مورد اندیشیده شد که چگونه باید با تقاضاهایی که در مورد بورس درحال رشد است، صورت منطقی پاسخ داده شود.
دژپسند اشاره کرد: یکی از طریق های مواجهه این بود که تقاضا را سرکوب و ورودی ها را مسدود کنیم؛ این روش سبب می شد تا اقبال به سمت بازار سرمایه را با دلسرد کردن پاسخ دهیم.
رییس شورای گفتگو افزود: یک راه دیگر این بود که قدرت میزبانی میهمانان به بازار سرمایه را افزایش دهیم، قابلیت هایی را ایجاد نماییم که اگر مراجعات افزایش پیدا کرد، بتوانیم از راه اصولی آنرا مدیریت نماییم. زمانی که تقاضا افزوده می شود، مجرای اصولی پاسخگویی به تقاضا این است که افزایش عرضه را هموار و تسهیل نماییم.
وی اضافه کرد: راه درست توسعه بازار این بود که همان گونه اعلام نماییم ریسک پذیری یکی از مولفه های جدی فعالان بازار سرمایه است؛ مدیران بازار سرمایه هم ریسک بپذیرند و این شجاعت را به خرج دهند تا از طریق های دیگری به توسعه و تعمیق بازار سرمایه کمک کنند.
دژپسند اشاره کرد: در بهمن ۹۸ مبحث افزایش شناوری شرکت ها مورد بحث قرار گرفت و این مورد عنوان شد که شرکتهای بورسی وابسته به دولت، تعهداتی را در برابر میزان شناوری دارند.
وزیر اقتصاد و دارایی اظهار داشت: با توجه به این که بعضی از شرکت ها به دنبال فرار از اجرای این تعهدات بودند، مصوبه ای را ابلاغ کردیم که اگر از اردیبهشت ماه ۹۹ به بعد شرکتی مبادرت به اجرای تعهدات خود در این عرصه نکند، شامل بعضی از جرایم خواهد شد.
وی اظهار داشت: در سال ۹۸ مشوق هایی مانند معافیت های مالیاتی شرکتهای بورسی مورد بحث قرار گرفت، بدین صورت که مالیات سالهای قبل شرکت ها مد نظر قرار نگیرد.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: همه پیشنهادات مطرح شده در جهت بهبود وضهیت بازار نیازمند قانون بود که همان زمان از مجلس درخواست کردیم تا این پیشنهادات را در ردیف های بودجه لحاظ کنند، اما این مورد با موفقیت همراه نشد.
برنامه های پشتیبانی از بازار سرمایه را از فصل سوم ۹۸ آغاز کردیم
وی افزود: برخی اعلام نموده اند که ما تا تیرماه ۹۹ در خواب بودیم و توجهی را نسبت به بازار سرمایه نداشتیم و پس از آن مسایلی را برای پشتیبانی از بازار سرمایه عنوان کردیم، این در حالیست که همه برنامه های حمایتی اعلام شده را در سه ماهه سوم سال ۹۸ آغاز کردیم اما در این میان با تاخیر در تصویب قوانین روبرو بودیم.
وی به حمایت حقوقی ها از بازار اشاره نمود و اظهار داشت: در دورانی که میزان تقاضا در بازار با افزایش همراه شد، حقوقی ها پاسخگوی تقاضای سهامداران در بازار بودند و اگر مبادرت به عرضه سهام در بازار نمی کردند، زمینه تشکیل حبابی وسیع تر در بازار فراهم می شد.
وزیر اقتصاد و دارایی تصریح کرد: میزان شناوری شرکتهای وابسته به دولت را از هشت درصد به ۲۵ درصد افزایش دادیم و همزمان با آن زمینه افزایش میزان عرضه اولیه ها را فراهم کردیم.
دژپسند با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در جهت بهبود وضعیت بازار اظهار داشت: با توجه به این که پذیرش شرکت ها در بورس نیازمند سه سال زمان است اما اقداماتی را انجام دادیم تا به شرط تکمیل بودن پرونده شرکت مذکور، زمان پذیرش به یک ماه کاهش پیدا کند.
تنها ۳۲ هزار میلیارد تومان سهام دولتی در بورس عرضه شد
وزیر اقتصاد و دارایی گفت: برخی اعدادی عجیب و غریب را از سهم دولت در بازار سرمایه اعلام می کنند، در حالیکه اعداد اعلام شده اشتباه است و برپایه آمار موجود فقط رقم ۳۲ هزار میلیارد تومان سهام دولتی ارائه شد.
ضرورت افزایش سهم بازار سرمایه از تأمین مالی به ۵۰ درصد
دژپسند با بان این که سهم بازار سرمایه در تأمین مالی اقتصاد باید به ۵۰ درصد برسد، اظهار داشت: بارها این مورد را متذکر شده ام که سهامداران باید برای حضور در بازار سه اصل مطالعه، مشاوره و معامله را مورد توجه قرار دهند.
به گفته دژپسند، با عنایت به تاکیدات صورت گرفته برای انجام سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار شاهد افزایش دو برابری این نوع سرمایه گذاری در سال قبل نسبت به سال ۹۸ بودیم.
بازار سرمایه مشکلات سایر بازارها را مدیریت کرد
وی افزود: در دوره ای که تقاضا رو به رشد بود، بازار سرمایه مشکلات سایر بازارها را مدیریت کرد؛ طبیعی است که دولت مردم را به بازار سرمایه دعوت کند چون که بورس باید ۵۰ درصد نیاز تأمین مالی کشور را برآورده سازد.
وی اضافه کرد: اوج تبلور جایگاه بازار سرمایه در سیزدهمین دوران انتخابات ریاست جمهوری ایران بود که در این زمان صحبت های بسیار مثبتی از بازار سرمایه از جانب نامزدها شده بود بگونه ای که دیگر جایگاه این بازار با دوران گذشته انتخابات ریاست جمهوری قابل قیاس نیست.
دژپسند تصریح کرد: در دوره های گذشته، بعضی از نامزدها بگونه ای در مورد بورس صحبت می کردند که گویا با پیروزی در انتخابات، سازمان بورس را تعطیل خواهند کرد؛ در حالیکه در این دوره، صحبت اصلی همه نامزدها در مورد بازار سرمایه بود و با عنایت به این مورد میتوان اظهار داشت که بازار سرمایه جایگاه اصلی خویش را در اقتصاد کشور و میان مردم پیدا کرده است.

وی یکی از اقدامات مثبت اجرا شده در ماه های اخیر را انتشار صورت های مالی سازمان بورس عنوان کرده و آنرا اقدامی جسورانه خواند و اظهار داشت: طبق صورت های مالی سازمان بورس که برای اولین بار منتشر گردید و اقدامی مثبت و قابل توجه بود، سازمان بورس ۱۹۰۰ میلیارد تومان از درآمد خویش را برای کمک به صندوق تثبیت بازار اختصاص داد که این اقدامی بسیار مفید می باشد.
دژپسند گفت: سود شرکتهای بورسی در سال 99 به صورت متوسط 2.6 برابر شد، برخی گروه ها 14.5 برابر و برخی هم تا 6 برابر سودشان رشد داشت ازاین رو بهبود تقاضا در این شرایط نباید با بورس های جهانی مقایسه می شد.منبع:

1400/04/10
22:35:13
5.0 / 5
319
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , چك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش