بین دولت و بخش خصوصی ایجاد شد

كشمكش بر سر مسكن اقساطی در تهران

كشمكش بر سر مسكن اقساطی در تهران به گزارش آنی بازار عرضه خانه به شکل اقساطی در تهران با عنوان «طرح ملی مسکن اقساطی» که از اسفندماه سال قبل رسانه ای شد و البته شباهت نام این برنامه با طرح اقدام ملی مسکن، سوءبرداشتهایی درمورد استفاده ابزاری از اسم مسکن ملی را به دنبال داشته است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، و وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود که مجوزی به شرکت مورد نظر نداده و از آن شکایت کرده است؛ اما ایده پرداز و ناظر اجرای این طرح می گوید احتیاج به مجوز وزارت راه نداریم، سوءاستفاده هم از نام ها نکرده ایم و به شکل مستقل تحت نظر وزارت تعاون، ساخت پروژه ها را عهده دار هستیم. به علت رسانه ای شدن مبحث پیش از محکومیت در دادگاه هم از وزارت راه و شهرسازی شکایت می نماییم.
احداث و واگذاری مسکن به شکل اقساطی در تهران و مناطق شهری توسط اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران و تعاونی های زیرمجموعه آن، از اسفندماه سال قبل عنوان شد. ایده پرداز این طرح می گوید که هدفش واگذاری خانه با هزینه تمام شده و پرهیز از نرخ گذاری های معمول در بازار است.

مشارکت در مسکن اقساطی با متری یک میلیون تومان
خشایار باقرپور مدیرعامل اتحادیه با اشاره به اینکه برنامه ما در سه مدل اجرایی می شود اظهار داشت: کف آورده نقدی برای کسانی که می خواهند در پروژه های ما سرمایه گذاری کنند متری یک میلیون تومان تعیین شده و مابقی را می توانند به شکل اقساطی در حین اجرای پروژه بپردازند و خانه دار شوند. کسانی هم که تمایل دارند می توانند به صورت قدرالسهم و متراژ مشخص و بخشی از یک واحد در پروژه ها مشارکت و سرمایه گذاری کنند.
جزئیات این طرح بنا به قول باقرپور در اختیار عموم قرار گرفته است. با این وجود در ایام اخیر وزارت راه و شهرسازی نسبت به آنچه آنرا سوءاستفاده از نام «طرح اقدام ملی مسکن» می خوانده از شرکت مذکور شکایت کرده است. البته باقرپور با بیان این ادعا که وزارت راه و شهرسازی طی سال های اخیر در بخش مسکن کم کاری کرده است، می گوید که هیچ تخلفی از جانب اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران صورت نگرفته و ما تحت نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئولیت اجرا و نظارت پروژه های شرکتهای تعاونی زیر پوشش این اتحادیه را بر عهده داریم. فقط هم قرار نیست مسکن بسازیم. پروژه های تجاری، اداری، گردشگری و غیره هم در دستور کار است.

باقرپور: از وزارت شهرسازی شکایت می کنیم
باقرپور این را هم اظهار داشت که چون مسؤلان وزارت راه و شهرسازی پیش از تحقیق و بررسی یا کسب هرگونه اطلاعات و اقدام قانونی ضد ما، مسئله شکایت را رسانه ای کرده اند از آنها شکایت خواهیم کرد.
شاید یکی از دلایلی که منجر به شائبه استفاده از نام «طرح اقدام ملی مسکن» توسط شرکت مذکور شده همزمانی ارسال پیامک فراخوان این برنامه با پنجمین مرحله ثبت نام مسکن ملی باشد که باقرپور می گوید هیچ برنامه یا تعمدی پشت این قضیه نبوده و کاملا اتفاقی با ثبت نام مسکن ملی همزمان شده است.
برای آنکه واکنش مسؤلان وزارت راه و شهرسازی نسبت به صحبتهای باقرپور را بدانیم با مسؤلان تماس گرفتیم که موفق به صحبت نشدیم. اما سه روز قبل محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ اظهار داشته بود: وزارت راه و شهرسازی از شرکت تعاونی طرح ملی مسکن اقساطی که از نام طرح اقدام ملی مسکن سوءاستفاده کرده و به شکل غیرقانونی مبادرت به پیش فروش مسکن کرده است، شکایت حقوقی کرده است.

وزارتخانه: مجوزی برای مسکن اقساطی نداده ایم
امروز هم وزارت راه و شهرسازی با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمود اقدامات اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران هیچ ارتباطی به این وزارت خانه ندارد. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: «اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران که مبادرت به ثبت نام برای واگذاری مسکن در چارچوب طرحی تحت عنوان طرح ملی مسکن اقساطی کرده، هیچ گونه مجوزی از وزارت راه و شهرسازی برای انجام ثبت نام و سایر امور همچون دریافت پول، پیش فروش و ساخت وساز مسکن ندارد».
اما مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران می گوید که هیچ پیش فروشی انجام نشده بلکه مطابق قانون تجارت و تعاون، تأمین منابع مالی پروژه ها از راه مشارکت جمعی که فلسفه وجودی و عرف تمام تعاونی هاست انجام شده و اگر آقای محمودزاده استناداتی در زمینه پیش فروش دارد ارائه نماید. باقرپور ادعا نمود که ظاهرا محمودزاده مثل بسیاری دیگر از مسؤلان کشور بخش تعاون را نمی شناسد.
با توجه به صحبتهای مطرح شده به نظر می آید اجرای طرح ملی مسکن اقساطی مورد نقد مسؤلان دولتی نیست. آنچه منجر به ایجاد تنش بین مسؤلان دولتی و بخش خصوصی شده تشابه اسمی پروژه های طرفین است. بر این اساس باید منتظر بمانیم تا ببینیم شکایت دو طرف از یکدیگر به کجا می رسد. اما باقرپور می گوید: «ترجیح می دادیم مسؤلان وزارت راه و شهرسازی پیش از مبادرت به مصاحبه و انتشار اخبار نادرست که منجر به تخریب چهره و جایگاه بخش تعاون شد، تماسی با آنها به منظور اطلاع از طرحشان می گرفتند که این اقدام انجام نشده است».
مدیرعامل این اتحادیه همینطور می گوید که از ابتدا تاکید داشته تمامی امور در ارتباط با این اتحادیه تحت نظارت و با مجوزهای تأسیس از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده و در صورت تصمیم به انجام اقدامی در رابطه با وزارت راه، بطور قطع مجوزهای لازم و قانونی را از آن وزارت خانه هم دریافت می کرد.1400/04/17
12:59:45
5.0 / 5
236
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش