بررسی روند تحولات بازار ارز در هفته منتهی به ۱۸ تیر ۱۴۰۰؛

عدم تمایل بازار ارز به افزایش قیمت

عدم تمایل بازار ارز به افزایش قیمت آنی بازار: روند معاملات بازار ارز در هفته ای که گذشت، نشان داد در هفته ای که خبرهای سیاسی و اقتصادی هیجانات روانی ایجاد نکردند، نمودار قیمت ها در این بازار روند آرام نزولی به خود گرفت.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، در ایام گذشته کارشناسان پولی و بانکی پیش بینی کرده بودند بازار ارز رمق و توانایی لازم برای تداوم شیب صعودی را که در هفته پیشین به اوج خود رسید، ندارد. معاملات هفته پیش صحت این تحلیل را نشان داد. بر این اساس در هفته ای که اتفاق سیاسی ویژه نتوانست جو روانی در بازار بوجود آورد، بعد از نزدیک به یک ماه روند نمودار تحولات قیمت ارز در بازار آزاد و صرافی های بانکی شیب نزولی به خود گرفت.
منفی شدن شیب نمودار بهای معاملات بازار ارز در حالی رخ داد که در روز ابتدایی هفته، فضای روانی حاکم بر بازار تفاوت چندانی با هفته پیشین نداشت و بازار ارز همچنان روند صعود خودرا تدوام داده بود. مسئله ای که تا میانه های روز معاملاتی یکشنبه نیز ادامه داشت و در صورتیکه برخی معامله گران برای افزایش قیمت دلار از مرز ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان خودرا آماده کرده بودند، اما یک دفعه، این روند متوقف گردید و مسیر بازار تغییر نمود. تغییر مسیری که تا اختتام هفته بازار با تجربه نوسانات محدود در مجموع به سمت کاهش قیمت ها ادامه یافت.
کارشناسان بازار ارز در تحلیل این پروسه ضمن تاکید بر وجود انتظارات تورمی در جامعه که طی یک ماه گذشته و بعد از افول روند مذاکرات هسته وین سبب افزایش قیمت ها شد، بر رفتار محتاطانه معامله گران بازار ارز به سبب پیش بینی ناپذیر بودن روند تحولات سیاسی و دیپلماتیک آینده کشور، تاکید می کنند. به اعتقاد این گروه از کارشناسان، در هفته های اخیر در مجموع حجم معاملات در بازار ارز سنگین نبوده و فعالان اصلی بازار از ریسک های عمده پرهیز می کنند.
علاوه بر این تعدادی از معامله گران بازار تغییر روند بازار را به سبب افزایش فشار عرضه از طرف بازارساز عنوان می کنند. ادعایی که مخالفانی هم دارد، اما به هر ترتیب بازارساز از روز یکشنبه با کاهش معنادار فاصله قیمت ارز میان صرافی های بانکی و بازار، تاثیرگذاری خودرا در شکستن توان معامله گرانی که به دنبال افزایش قیمت ها بودند، نشان داد. به اعتقاد کارشناسان بانکی کاهش فاصله میان نرخ فروش ارز در صرافی های بانکی با بازار آزاد، انگیزه عرضه دلار را بیشتر می کند و از پدیده تقاضای کاذب در بازار جلوگیری می کند.
علاوه بر این برخی دیگر از فعالان بازار ارز، انتشار اخباری در خصوص نزدیک بودن دور جدید مذاکرات هسته ای را دلیل ورود بازار به فاز احتیاط عنوان می کنند. همچنان که برخی با اشاره به تاثیر پدیده قطعی های برق و البته تعطیلات کرونائی که منجر به کاهش فعالیت مراکز تجاری و بازارهای کشور شده است، این مسائل را نیز همچون عوامل موثر بر تغییر رفتار بازار در هفته ای که گذشت، می دانند.
مشاهده مسیر بازار ارز در این هفته نشان می دهد، از روز یکشنبه و بعد از شکسته شدن روند صعودی قیمت ها، نوسان گیران از تداوم افزایش قیمت ارز ناامید شده اند. بنا بر این وارد شدن این گروه از معامله گران به فاز فروش برای سودگیری از دلارهای خریداری شده در قیمت های پایین تر نیز از دلایلی است که به اعتقاد کارشناسان می تواند با افزایش حجم عرضه در بازار، به این تغییر روند کمک کرده باشد.
به هر ترتیب توجه به نمودار تغییر قیمت نشان میدهد در هفته ای که گذشت، از یک سو قیمت ها در بازار آزاد و صرافی های بانکی ضمن کاهشی بودن به یکدیگر نیز نزدیک شده اند و از طرف دیگر، بهای دلار و یورو در سامانه نیما با شیب مثبت قابل توجهی همچنان درحال افزایش و نزدیک شدن به قیمت ارز در بخش های دیگر بازار است. پدیده ای که می تواند حاکی از سیاست گذاری جدید بازارساز برای روزهای آینده بازار باشد.منبع:

1400/04/18
14:03:24
5.0 / 5
542
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش