نوبخت اعلام كرد:

افزایش ۲۰ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق كشور در ۸ سال قبل

افزایش ۲۰ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق كشور در ۸ سال قبل رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: در هشت سال قبل در دولت های یازدهم و دوازدهم، افزون بر 19 هزار و 732 مگاوات یعنی حدود 20 هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی برق کشور اضافه شده است.


به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدباقر نوبخت» در جمع خبرنگاران به تشریح اقدامات دولت در حوزه تولید برق پرداخت و گفت: واقعیت این است که حالا مردم با مشکل کمبود برق مواجهند و با این وضعیت عده ای اظهار نظرهای نادرستی درباره عملکرد دولت در زمینه برق مطرح می کنند.
وی بیان داشت: این اظهارنظرها که در رسانه ملی نیز منعکس شد حاکی از این بود که در سالهای قبل هیچ نوع اقدامی برای افزایش ظرفیت برق در این کشور انجام نشده و وضعیت فعلی ناشی از عدم ظرفیت سازی هایی است که باید انجام می شد.
نوبخت با اشاره به این که سازمان برنامه و بودجه دستگاهی نظارتی است که همه آمارهای کشور را در اختیار دارد، افزود: برمبنای داده های موجود گزارشی از ظرفیت سازی نیروگاهی در برنامه ششم، همین طور مقدار ظرفیت انرژی الکتریکی که در دولت های یازدهم و دوازدهم بالا رفته و همین طور برخی از نیروگاه هایی که در طول این مدت افتتاح شده و یا درحال افتتاح است را اعلام خواهم کرد و بدیهی است که می توانید این مساله را راستی آزمایی کنید.
رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: در برنامه ششم توسعه ۲۴ هزار و ۳۳۷ مگاوات ظرفیت سازی آغاز شد و در دولت های یازدهم و دوازدهم بیش از ۱۹ هزار و ۷۳۲ مگاوات، یعنی حدود ۲۰ هزار مگاوات در هشت سال قبل به ظرفیت نیروگاهی برق کشور افزوده شد.
پرداخت ۲۱ هزار میلیارد تومان بدهی صنعت برق
وی اضافه کرد: همچنین، در میان سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ دولت به سبب این که هزینه تمام شده تولید برق بیشتر از قیمتی است که به مصرف کننده عرضه می شود، ۲۱ هزار میلیارد تومان از بدهی های این صنعت را تقبل کرد.
بازگرداندن ۱۰ هزار میلیارد تومان پول یارانه به صنعت برق
معاون رئیس جمهوری گفت: طبق قانون هدفمندی یارانه ها، هر آنچه که از افزایش قیمت ها حاصل می شود باید بصورت یارانه مستقیم به مردم و بخش تولید کمک گردد. لازم به ذکر است که در سه سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ سازمان هدفمندی یارانه ها ۱۰ هزار میلیارد تومان از آنچه که از افزایش قیمت برق دریافت کرده بود را به صنعت برق برگرداند تا این صنعت بتواند سرمایه گذاری های لازم را انجام دهد.
وی به تعداد نیروگاه های افتتاح شده نیز اشاره نمود و اظهار داشت: در دولت یازدهم و دوازدهم بخش گاز نیروگاهی سیکل ترکیبی قشم، دالاهو، فردوسی، شیروان، هنگام، کاسپین، سبلان، خرم آباد، جهرم، آریان، زرند، عسلویه و ارومیه تا حالا وارد مدار شده یا تا اختتام این دولت به بهره برداری خواهد رسید و در مجموع سه هزار و ۸۴۶ مگاوات برق به ظرفیت کشور اضافه شده است.
نوبخت بیان داشت: حالا بین عرضه و تقاضا توازنی وجود ندارد و به همین خاطر مردم با قطعی برق مواجه می شوند، این مساله موجب تأسف و نگرانی است اما این که بگویند در سالهای قبل هیچ سرمایه گذاری انجام نشده و نیروگاه جدیدی به بهره برداری نرسیده، درست نیست.


1400/04/19
11:21:58
5.0 / 5
295
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش