پیش بینی نرخ تورم كمتر از 30 درصد تا آخر سال 1400

پیش بینی نرخ تورم كمتر از 30 درصد تا آخر سال 1400 آنی بازار: مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش بینی نمود نرخ تورم تا اختتام امسال به رقم 29.8 درصد کم شود.


به گزارش روز جمعه ایرنا، در عصر حاضر، رفاه اجتماعی همیشه بعنوان یکی از اصلی ترین دغدغه های دولت ها و سیاستگذاران بوده است و همیشه تلاش کردند با تدوین سیاست های مختلف در امتداد افزایش رفاه اجتماعی گام بردارند.
اما باید توجه داشت که تورم با افزایش قیمت ها، برخلاف سیاست های فقرزدایی قدرت خرید مردم را می کاهد و رفاه آنان را تحت تاثیر قرار می دهد.
وضعیت نرخ تورم در ۲۰ سال گذشته
بررسی داده های آماری نشان میدهد که از دهه ۱۳۸۰ تا کنون نرخ تورم تک رقمی فقط طی دو سال پی در پی ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ ثبت شده است.
افزایش تورم در موج اول سال ۱۳۸۷ را می توان حاصل افزایش نقدینگی در اقتصاد کشور دانست. موج دوم در سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ را باید به دور اول تحریم ها مرتبط دانست.
طبق آخرین داده های آماری نرخ تورم روستایی طی سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ و نیز سالهای ۱۳۹۵ تا ۹۹ از نرخ تورم شهری پیشی گرفته که بنظر می رسد به سبب وابسته بودن روستاها به شهرها و افزایش شدت آن در وضعیت تورم خاص است و در نتیجه تاثیر تورم در سالهای مذکور بر خانوارهای روستایی بیشتر بوده است.


در مناطق شهری، گروه «مسکن، آب، برق، گاز و سوخت ها» دارای بیشترین وزن بوده، در صورتیکه در مناطق روستایی گروه «خوراکی ها و آشامیدنی ها» بیشترین وزن در سبد خانوار را به خود مختص کرده است. بدین سبب هرگونه تغییر قیمت در این بخش ها اثرات متفاوتی بر خانواردهای روستایی و شهری دارد.
افزایش هزینه های حمل و نقل (به واسطه افزایش قیمت سوخت، افزایش قیمت قطعات خودرو و غیره) بطور غیرمستقیم بر افزایش قیمت ها در مناطق روستایی اثر بیشتری دارد.
افزایش تورم در سالهای اخیر حاصل افزایش حجم نقدینگی، افزایش قیمت دلار، افزایش تورم انتظاری که تورم کاذب را در پی داشته و افزایش تقاضای یکباره تعدادی از اقلام مانند مرکبات، مواد شوینده و مواردی از این قبیل به سبب شیوع بیماری کرونا است.
پیش بینی نرخ تورم تا آخر سال ۱۴۰۰
مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون به کمک آمار و اطلاعاتی که در اختیار داشت نرخ تورم سالیانه در ماه های مختلف سال ۱۴۰۰ را پیش بینی کرده است. بر طبق این گزارش در اردیبهشت ماه پیش بینی کرده بود که رقم ۴۱.۲ درصد که حدودا با ۰.۲ درصد اختلاف محقق شد. همین طور در خردادماه نیز نرخ تورم سالیانه ۴۳.۴ درصد را پیش بینی نمود که رقم ۴۳ درصد محقق شد.
مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون اعلام نمود که پیش بینی می کند نرخ تورم در سه ماه تابستان نزدیک به ۴۵ درصد باشد. یعنی به ترتیب در تیر، مرداد و شهریور برابر ۴۴.۵، ۴۵ و ۴۴.۷ درصد باشد.
براساس پیش بینی این مرکز نرخ تورم از اول پاییز روند نزولی خواهد داشت و در آذرماه ۳۸.۲ درصد برسد. همین طور این افت نرخ تورم در سه ماه پایانی سال ۱۴۰۰ بر طبق پیش بینی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون نه فقط ادامه خواهد داشت بلکه به کمترین رقم از شروع سال خواهد رسید. به این صورت که در دی ماه ۳۵.۶ درصد، بهمن ماه ۳۲.۷ درصد و در آخرین ماه سال نیز برابر ۲۹.۸ درصد برسد.

پیش بینی نرخ تورم خانوارهای کشور تا آخر سال ۱۴۰۰


منبع:

1400/04/19
23:54:58
5.0 / 5
383
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش