ردپای استقراض دولت در كاهش سود بین بانكی

ردپای استقراض دولت در كاهش سود بین بانكی آنی بازار: با توجه به این که نرخ سود در بازار بین بانکی بعد از گذشت 9 ماه به زیر 18 درصد رسیده است، یک تحلیلگر اقتصادی دلیل سیر نزولی این نرخ بهره را در برداشت دولت از تنخواه و منابع بانک مرکزی برای تامین کسری بودجه می داند و معتقد می باشد که این امر برای اقتصاد تهدیدی در جهت افزایش پایه پولی و نقدینگی بشمار می رود که بانک مرکزی باید مانع آن شود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، نرخ بهره بین بانکی بعنوان یکی از انواع نرخ های بهره در بازار پول به نرخ های سود یا بهره در سایر بازارها جهت می دهد که در حقیقت این نرخ، قیمت ذخایر بانک هاست و زمانی که آنها در آخر دوره مالی کوتاه مدت شامل روزانه یا هفتگی، گرفتار کسری ذخایر می شوند، از سایر بانک ها در بازار بین بانکی یا از بانک مرکزی استقراض می کنند.
این نرخ پس از ۹ ماه هم اکنون زیر ۱۸ درصد قرار گرفته و به سطح ۱۷.۹۵ درصد رسیده است. این در حالیست که سود بین بانکی در سال قبل روند متفاوتی را طی کرد؛ در ابتدای سال و در سه ماه اول، نرخ سود بین بانکی روندی کاهشی داشت بطوریکه در خردادماه این نرخ به هشت درصد نیز رسید.
از این ماه تا آبان، سود بین بانکی روند متفاوتی را در پیش گرفت و صعودی شد. این روند صعودی تا به آنجا پیش رفت که در آبان ماه، نرخ سود در بازار بین بانکی از نرخ سقف کریدور نیز بیشتر شد و به بالای ۲۲ درصد رسید.
از آبان ماه اما باردیگر روند سود بین بانکی تغییر نمود و کاهشی شد. از آذرماه سال قبل تا اوایل خردادماه سال جاری نرخ سود بین بانکی در محدوده ۱۹ تا ۲۰ درصد تثبیت شده بود تا آنکه از اردیبهشت مجدد سیر نزولی آغاز شد.
کاهش سود بین بانکی از کجا آب می خورد؟
دراین زمینه، کامران ندری - یک کارشناس اقتصادی - در گفت و گو با ایسنا، به بررسی علل و تاثیر کاهش نرخ بهره بین بانکی پرداخت و اظهار داشت: دلیل اصلی کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی برداشت دولت از تنخواه است، برای اینکه در پی این امر پایه پولی و ذخایر بانک مرکزی در بازار بین بانکی زیاد می شود که روند نرخ سود را در این بازار کاهشی می کند.
وی ادامه داد: با توجه روند افزایشی نرخ تورم در کشور، دلیلی وجود ندارد تا بانک مرکزی به این کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی اجازه دهد زیرا، این سیر نزولی در طولانی مدت افزایش قیمت ها در تمام بازارها را به ارمغان می آورد که افزایش قیمت ها در بازارهای دارایی و سهام زودتر رخ می دهد و سپس در بازار کالا و خدمات نیز افزایش قیمت خواهیم داشت.
کاهش بهره بین بانکی؛ تهدید یا فرصت؟
این کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه کاهش یک تا دو درصدی نرخ بهره بین بانکی تاثیر قابل توجهی ندارد، افزود: اما در وضعیت تورمی فعلی باید جلوی این کاهش گرفته شود، برای اینکه یک تهدید است که نشان دهنده افزایش پایه پولی و نقدینگی است.
طبق گفته ندری، کاهش نرخ بهره بین بانکی در وضعیت رکود طبیعی و مناسب بود اما در وضعیت فعلی حاکی از آنست که دولت برای جبران کسری بودجه خود به منابع بانک مرکزی دست درازی می کند.
در ادامه وی با تاکید براینکه پایین آمدن نرخ بهره بین بانکی سیاست انبساطی است که قیمت در همه بازارها را نه بصورت همزمان افزایش می دهد، اظهار داشت: کاهش فعلی نرخ بهره در بازار بین بانکی آنچنان شایان توجه نیست که بر بازار سرمایه و تشدید قیمت ها در آن تاثیر بگذارد.
بنابراین، در حالی کارشناسان معتقدند که عامل اصلی نرخ سود در بازار بین بانکی استقراض دولت از بانک مرکزی در قالب برداشت از تنخواه است که آخرین آمارها از وضعیت پایه پولی بعنوان متغیری اصلی در تغییرات نقدینگی، بیان کننده این است که پایه پولی در آخر اردیبهشت با شش درصد افزایش نسبت به فروردین، به حجم بیش از ۴۸۹ هزار میلیارد تومان رسیده که این رشد ماهانه در ۱۴ ماه گذشته بی سابقه بوده و رشد نقطه به نقطه این متغیر پولی در اردیبهشت حدود ۳۰.۶ درصد است.
دراین زمینه بانک مرکزی، افزایش چشم گیر پایه پولی در اردیبهشت ماه را ناشی از افزایش سقف حساب تنخواه گردان خزانه برمبنای قانون بودجه سال ۱۴۰۰ اعلام نموده است.

منبع:

1400/04/21
16:54:26
5.0 / 5
344
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش