روز سیاه بورس های جهانی!

روز سیاه بورس های جهانی! آنی بازار: فاکتورهای مهم بورسی جهان به شدت ریزش کردند.


به گزارش آنی بازار به نقل از بلومبرگ، افزایش غیرمنتظره مبتلا شدن به کرونا در کشورهای جهان سبب وحشت معامله گران از بازگشت مقررات سخت قرنطینه ای شده است. گونه جهش یافته دلتا برخلاف گونه های قبلی، بیشتر از همه جوانان را تحت تأثیر قرار می دهد و این خبر خوبی برای شرکت هایی که به دنبال بازگشایی کامل هستند، محسوب نمی گردد. در انگلیس بوریس جانسون- نخست وزیر- موافقت خود برای بازگشت به زندگی عادی را اعلام نمود که شامل لغو ممنوعیت تجمعات و استفاده از ماسک می شود. البته در حمل و نقل عمومی ماسک الزامی است.
در خبری خوب برای سیاستگذار اروپایی، مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام نمود متوسط نرخ تورم ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به ژوئن با ۰.۳ درصد کاهش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۱.۹ درصد رسید تا نرخ تورم باردیگر در راه رسیدن به سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه قرار گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به صورت متوسط ۲.۲ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۱ درصد کمتر شده است.
رئیس بانک مرکزی آمریکا انتظار دارد نرخ تورم در ماههای آینده هم در سطح بالایی باقی بماند. به قول جروم پاول، تورم با سرعت بالایی افزایش پیدا کرده و به همین علل به چندین ماه برای کاهش آن زمان نیاز است. رئیس فدرال رزرو گفته است در نتیجه شیوع ویروس کرونا، بخش تولید با محدودیت مواجه گردید و برای عرضه هم محدودیت هایی پیش آمد که همین علل سبب افزایش تورم در بخش کالا و خدمات شد. پاول بار دیگر از بازگشت تورم به محدوده دو درصدی بعد از یک دوره کوتاه اطلاع داد.
موسسه رتبه بندی فیچ در گزارشی از وضعیت اقتصاد آمریکا اعلام نمود به لطف سیاست حمایتی دولت و بانک مرکزی، اقتصاد این کشور از نتایج کرونایی بهبود یافته است اما با عنایت به تشدید بحران بدهی و چاپ گسترده پول برای تأمین هزینه ها، اقتصاد آمریکا با خطر یک بحران مالی مواجه می باشد که می تواند در نهایت منجر به بی ثباتی اقتصادی شود و بنابراین چشم انداز اقتصاد این کشور منفی است. این موسسه همینطور نرخ رشد سال جاری آمریکا را ۶.۷ درصد پیشبینی کرده است.
نرخ تورم آمریکا کماکان به طرز نگران کننده ای رو به افزایش است: متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۵.۴ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۵ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۱۳ سال گذشته بوده، بیشتر از همه تحت تأثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته؛ بگونه ای که تورم بنزین به ۴۵.۱ درصد رسیده است.
تحرکات بانکهای مرکزی زیر ذره بین معامله گران بورسی قرار گرفته است؛ کمیته پولی بانک مرکزی اروپا درحال بازبینی سیاست های نرخ بهره ای خود است. انتظار می رود نرخ بهره نسبت به سطح کنونی افزایش سریعی پیدا کند که آخرین بار در سال ۲۰۰۳ چنین بازبینی انجام شده بود. کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا گفته است حفظ ثبات بازارهای مالی و پشتیبانی از بخش های صدمه دیده از کرونا به قوت خود باقی خواهند ماند و هم اکنون زمان مناسبی برای قطع همه حمایت ها نیست.
روابط بین آمریکا و چین بار دیگر به محدوده تنش بازگشته و وزارت بازرگانی آمریکا از تحریم ۱۴ شرکت چینی به افترا نقض حقوق بشر مسلمانان منطقه سن کیانگ اطلاع داد. از سوی دیگر وانگ ونگ بین- سخنگوی وزارت خارجه با محکومیت این تصمیم گفته است که دولت این کشور تمامی اقدامات لازم برای پشتیبانی از شرکتهای چینی را انجام خواهد داد و در زمان مناسب با اقدام متقابل به این تحریم های آمریکا پاسخ داده خواهد شد.
با وجود گسترش مبتلا شدن به کرونا در جهان و نیاز بازارهای مالی به حمایت های سیاست گذار، سیگنال های ارسالی از سوی بانکهای مرکزی مختلف چنین القا می کنند که دوره خاتمه سیاست های محرک نزدیک است. بانک مرکزی اروپا در اطلاعیه ای اعلام نمود که دستیابی به تورم دو درصدی را هدفگذاری کرده و بدان پایبند است. مقامات بانک مرکزی آمریکا هم از احتمال آخر دادن به برنامه خرید اوراق اطلاع داده اند که طی آن ماهانه حدود ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق از بازار خریداری می شود.
تابحال بیشتر از ۱۹۱ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۹۱۳ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۱۰۹ هزار و ۶۶۳ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۲۴ هزار و ۷۴۶ نفر، برزیل با ۵۴۲ هزار و ۲۶۲ نفر، هند با ۴۱۴ هزار و ۴۷۵ نفر، مکزیک با ۲۳۶ هزار و ۳۳۱ نفر و پرو با ۱۹۵ هزار و ۱۴۶ نفر بوده است.
جورجیو کاپوتو - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه هامبرو کپیتال - اظهار داشت: این احتمال وجود دارد که به رشد اقتصادی به حداکثر توان خود رسیده باشد اما این مسئله لزوما بدان معنا نیست که چرخه رشد به پایان رسیده است. این که مقابله با گونه جهش یافته دلتای ویروس کرونا به کجا می رسد و نرخ تورم چه زمانی در سراشیبی قرار خواهد گرفت دو مسئله مهمی هستند که هم اکنون بیشتر از هر چیز دیگری در تعیین رشد اقتصادی در ماه های بعد موثر خواهند بود.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۵۵ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۳ هزار و ۸۰۰.۲۹ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۹ درصد ریزش تا سطح ۴۲۴۵.۰۷ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۴۶ درصد کاهش در سطح ۱۴ هزار و ۲۱۶.۲۴ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۲.۳۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۸۴۴.۳۹ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۲.۶۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۱۳۳.۲۰ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۲.۵۴ درصدی در سطح ۶۲۹۵.۹۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۲.۴۰ درصد پایین رفت و به ۸۳۰۱.۷۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با کاهش ۱.۲۵ درصدی تا سطح ۲۷ هزار و ۶۵۲.۷۴ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۸۴ درصد بالا رفت و در سطح ۲۷ هزار و ۴۷۹.۸۰ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۳۷ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۱۱۳.۵۰ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۸۵ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۷۲۸۵.۹۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۴.۸۱ درصد کاهش به ۶۶.۲۰ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۵.۸۸ درصدی به ازای ۶۸.۵۳ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۷۱ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۰۸.۱۷ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۶۲ درصدی به ازای ۲۵.۱۲ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/04/29
22:23:05
5.0 از 5
580
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش