مدیرعامل شركت نفت و گاز پارس:

پایانه جاسك در آینده تجارت انرژی ایران نقش كلیدی دارد

پایانه جاسك در آینده تجارت انرژی ایران نقش كلیدی دارد به گزارش آنی بازار ایرنا- مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اظهار داشت: پایانه نفتی جاسک در بعد بین المللی نقش کلیدی در آینده تجارت انرژی کشور ایفا خواهد نمود.


محمد مشکین فام روز پنج شنبه در آیین بهره برداری از اولین مرحله انتقال نفت خام گوره به جاسک با پر اهمیت خواندن این طرح راهبردی در جاسک اظهارداشت: پایانه صادراتی نفت خام جاسک آخرین حلقه از راهبردی ترین طرح ملی وزارت نفت در دولت دوازدهم به حساب می آید.
وی افزود: عملیات اجرایی این طرح که از سال ۹۸ شروع شده است، به رغم تمامی محدودیت ها و تحریم های استکبارجهانی برای به صفررساندن درآمدهای نفتی ایران با سرمایه ۳۰۰میلیون دلار با ایجاد فضایی برای محک زدن توانمندی ها درفرآیند رقابتی و ظرفیت های داخلی صنعتگران ایرانی در فرآیندی رقابتی به دو شرکت ایرانی واگذار شد و امروز اولین مرحله آن به بار نشست.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در هشتاد وسومین برنامه بهره برداری از طرحهای بزرگ ملی در جاسک هرمزگان خاطرنشان کرد: طرح پایانه نفتی جاسک، با هدف صادرات میانگین روزانه یک میلیون بشکه نفت خام سبک و سنگین با خطوط لوله زیردریایی و سه سامانه گوی شناور(SPM) در فاصله حدود شش کیلومتری از سواحل دریای عمان تعریف شده است.
به گفته مشکین فام، در اولین مرحله این طرح، یک مجموعه سامانه اندازه گیری و خطوط انتقال خشکی و دریا، یک سامانه گوی شناور و متعلقات زیردریایی و تأسیسات روسطحی به راه افتاده است.
وی اضافه کرد: در مرحله پایانی این طرح تکمیل هم هر سه ردیف انتقال، اندازه گیری و بارگیری نفت خام و ساختمان ها، بناهای جدید صنعتی و اسکله پشتیبانی برای آخر سال جاری، هدف گذاری شده است که افزون بر متنوع سازی جغرافیای انتقال انرژی و افزایش ظرفیت ذخیره سازی، با جذب سرمایه و ایجاد اشتغال زمینه ساز ساخت پالایشگاه مکران و صنایع پایین دست خواهد بود.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: در یکسال گذشته ۲ شرکت داخلی مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی بعنوان پیمانکاران اصلی با همراهی ده ها شرکت کوچک و بزرگ در این طرح ملی فعالیت دارند.
مشکین فام اظهار داشت: در زمان اجرای این طرح برای بکارگیری نیروهای بومی به صورت مستقیم برای یک هزار و ۲۰۰ نفر و در زمان بهره برداری برای ۳۰۰نفر اشتغال پایدار بوجود آمده است.
وی ضمن اشاره به نقش کلیدی پایانه نفتی جاسک در آینده تجارت ایران تصریح کرد: این پایانه نفتی می تواند با متنوع سازی مبادی صادراتی مسیری جدید، ایمن و با مزیت های اقتصادی بالا از منظر کاهش مسافت، زمان تقاضا تا عرضه، هزینه های حمل و نقل و بیمه برای مشتریان نفت ایران در خارج از نیروگاه خلیج فارس را فراهم سازد.
در آیین شروع به کار اولین عملیات بارگیری نفت از دریای عمان که به صورت ویدئوکنفرانس با دستور رئیس جمهوری در جاسک آغاز شد، استاندار هرمزگان، نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مسئولان محلی جاسک حضور داشتند.
طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، طرحی ملی و راهبردی است که با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره سازی و صادرات آن از راه پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه های صادراتی و متنوع سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال زایی در سواحل مکران اجرا می شود که در این مرحله ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز است و سرانجام به صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت می رسد.
مبدا این خط لوله منطقه گوره از توابع شهرستان گناوه استان بوشهر است که بعد از عبور از استانهای بوشهر، فارس و هرمزگان از ۶۰ کیلومتری غرب شهر جاسک به ترمینال و تأسیسات دریایی صادرات و واردات که راه اندازی آن برنامه ریزی شده است، متصل می شود.
در ایجاد زنجیره تولید لوله NACE، تبدیل تختال به ورق و سپس لوله که برای اولین بار اتفاق افتاده است، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت فولاد اکسین خوزستان، لوله سازی اهواز و ایران آروین، لوله سازی ماهشهر و لوله سازی صفا فعالیت می نمایند.
در این طرح حلقه اول توسط شرکت فولاد مبارکه تولید می شود و در حلقه دوم ورق مورد نیاز توسط شرکت فولاد اکسین تولید خواهد شد و سپس لوله سازان داخلی این ورق ها را تبدیل به لوله می کنند.
این طرح راهبردی و ملی با هدف انتقال نفت خام از گوره به جاسک، ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره سازی و صادرات آن از راه پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه های صادراتی و متنوع سازی آن و توسعه پایدار و اشتغالزایی در سواحل مکران است.
سواحل مکران هم در محدوده آب های ساحلی و اقیانوسی دریای عمان از ایستگاه های مهم و اصلی تجارت، اقتصاد و گردشگری ایران است و این منطقه از حوزه گواتر و پسا بندر چابهار آغاز و تا منطقه جاسک هرمزگان ادامه دارد.
شهرستان جاسک دارای ۶۰ هزار نفر جمعیت، ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در فاصله ۳۰۰ کیلومتری شرق بندرعباس واقع شده است.منبع:

1400/05/02
11:51:51
5.0 / 5
213
تگهای خبر: اقتصاد , بیمه , تولید , چك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش