یك ابزار جدید در راه بورس

یك ابزار جدید در راه بورس آنی بازار: اساسنامه صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات در سازمان بورس و اوراق بهادار تدوین شده، که با تدوین مقررات مرتبط به این صندوق ها ابزار جدیدی در زمینه سرمایه گذاری ملک فراهم گشته است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، موضوع اصلی فعالیت صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات جمع آوری وجوه از عموم، خرید و فروش دارایی های غیرمنقول، اجاره گیری و اجاره دهی دارایی های غیرمنقول است. در این صندوق ها عمده پرتفوی صندوق، متمرکز بر سرمایه گذاری در دارایی های غیرمنقول است.
مدیر صندوق نیز موظف است جهت بهره برداری از املاک و مستغلات تحت تملک صندوق، نسبت به معرفی شخص یا اشخاص حقوقی ذی صلاح تحت عنوان مدیر بهره برداری اقدام نماید.
البته دارایی های غیرمنقولی که صندوق تملک می کند، باید در ایران و گواهی اختتام کار معتبر و سند رسمی داشته باشد. این املاک و مستغلات می تواند در قالب یکی از کاربری های مسکونی، تجاری اداری، صنعتی و ورزشی باشند.
بگفته رضا نوحی حفظ آباد، رییس اداره امور صندوق های سرمایه گذاری سازمان بورس و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، در این صندوق ها درآمدهای حاصل شده طی سال قابل تقسیم است و برمبنای مقررات، حداقل ۹۰ درصد از درآمدهای دریافتی حاصل از اجاره دارایی های غیرمنقول و نیز سود دریافتی ناشی از سرمایه گذاری در اوراق بهادار تحت تملک صندوق بعد از کسر هزینه های صندوق بین سرمایه گذاران تقسیم می شود. دوره های تقسیم می تواند ماهانه، فصلی یا بصورت سالانه درنظر گرفته شود.
صندوق چگونه شکل می گیرد؟
بر طبق این گزارش، صندوق مذکور دارای دو نوع واحد سرمایه گذاری ممتاز و عادی است. بمنظور تاسیس صندوق، حداقل سه شخص بعنوان موسسین که یکی از آنها مدیر پیشنهادی صندوق است، باید ۱۰۰ درصد مبلغ اسمی تمام واحدهای سرمایه گذاری ممتاز صندوق را نقداً به حساب بانکی صندوق در شرف تأسیس واریز نماید.
این صندوق ها با تامین مبلغ واحدهای ممتاز توسط موسسین تاسیس شده و در مرحله پذیره نویسی مبادرت به تامین حداقل سرمایه لازم جهت شروع فعالیت صندوق می کنند. حداقل سرمایه صندوق هزار میلیاردریال است که از مبلغ مذکور حداقل ۱۰۰ میلیاردریال در قالب واحدهای ممتاز بوده و باقی آنها واحدهای عادی خواهد بود.
دارنده واحدهای سرمایه گذاری ممتاز دارای حق حضور و حق رأی در مجامع صندوق است. ارکان این صندوق شامل مدیر صندوق، متولی و حسابرس است. بدین سبب انجام عملیات مربوط به بازارگردانی و تعهد پذیره نویسی در خارج از ساختار ارکان و در قالب انعقاد قرارداد صندوق با اشخاص حقوقی واجد شرایط صورت می گیرد.
اگر مستغلات تملک شده توسط صندوق مشتمل بر بیش از یک نوع کاربری باشند، مدیر بهره برداری صندوق باید برای بهره برداری از هر کدام از مستغلات صندوق با کاربری معین، پیمانکار دارای تخصص بهره برداری در همان نوع کاربری را معرفی نماید. پرداخت مبالغ لازم به پیمانکاران به عهده مدیر بهره برداری است که در قراردادهای جداگانه بین مدیر بهره
ویژگی های صندوق
اساسنامه مربوط به این نوع از صندوق های سرمایه گذاری طوری تدوین شده است که صندوق به استثنای شش ماه اول شروع فعالیت صندوق و ۶ ماه مانده به پایان فعالیت صندوق، ملزم به رعایت نصاب سرمایه گذاری حداقل ۶۰ درصد از دارایی های صندوق در دارایی های موضوع فعالیت اصلی صندوق، حداکثر ۳۵ درصد از دارایی های صندوق در سرمایه گذاری در اوراق بهادار در رابطه با دارایی های مذکور (مانند اوراق مشارکت، استصناع، رهنی و اجاره و واحدهای صندوق های زمین و ساختمان در پروژه های ساختمانی) و حداکثر پنج درصد از کل دارایی های صندوق به سرمایه گذاری در سهام شرکت های ساختمانی است.
مدیر صندوق می تواند مانده‌ی وجوه را در سپرده‌ی بانکی و گواهی سپرده‌ی بانکی یا صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری کند. صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات نمی تواند در زمینهای بدون بنا یا دارای بنا با مستحدثات غیرمتناسب با مساحت زمین سرمایه گذاری کند. ارزش گذاری دارایی ها توسط هیأت کارشناسی متشکل از حداقل سه کارشناس رسمی که باید با درخواست مدیر و انتخاب کانون یا مرکز مربوطه باشد، صورت گیرد.
با توجه به این که ماهیت این صندوق، سرمایه گذاری در دارایی های غیرمنقول و با سرمایه ثابت است، اشخاص حقوقی دارای مجوز سبدگردانی معتبر یا ناشران بورسی یا فرابورسی در صنعت انبوه سازی، املاک و مستغلات مجاز به ارائه تصدی سمت مدیریت صندوق بوده و بعد از ابلاغ مقررات مربوطه می توانند نسبت به تاسیس صندوق فوق اقدام نمایند. امکان افزایش سرمایه در این صندوق ها نیز وجود دارد.
تفاوت صندوق املاک با فروش متری مسکن در بورس
باتوجه به افزایش شدید قیمت مسکن خصوصاً در سالهای اخیر بمنظور حفظ قدرت خرید خانوارها و نیاز به ایجاد امکان خرید تدریجی یک مسکن کامل، دو راه حل اصلی در بورس تعبیه شده است تا سیاست گذاران بتوانند به شکل متری و با سرمایه اندک در مسکن سرمایه گذاری کنند. نخستین راه حل که مقدمات آن تا حدود زیادی فراهم بوده و در مرحله نهایی شدن است، اوراق سلف استاندارد مسکن می باشد که این مسیر در کنار ایجاد امکان تامین مالی سازنده از سرمایه های خرد، همزمان امکان خرید متری واحدهای ساختمانی را بیش از ساخت برای سرمایه گذاران فراهم می آورد.
دومین راه حل نیز صندوق های سرمایه گذاری املاک و مستغلات است که بوسیله آن امکان خرید متری ساختمان های آماده و درحال بهره برداری مسکونی، اداری و تجاری فراهم می شود.
منبع:

1400/05/03
13:13:34
5.0 / 5
208
تگهای خبر: ابزار , ارز , ارزش , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش