پیامد اجرای پروژه های اقتصادی بدون ملاحظات محیط زیستی چیست؟

پیامد اجرای پروژه های اقتصادی بدون ملاحظات محیط زیستی چیست؟ به گزارش آنی بازار مدیرکل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اعتقاد دارد که سودمندترین پروژه ها، بدون در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی حتی در مقیاس کوچک هزینه های بالایی را بر مردم و طبیعت تحمیل خواهد کرد، پس مراقب باشیم.


اردیبهشت ماه سال جاری بود که دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اعلام نمود با رای اعضاء ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی مهران در استان ایلام، سیستان در استان سیستان و بلوچستان، بانه ـ مریوان در استان کردستان، بوشهر در استان بوشهر، قصر شیرین در استان کرمانشاه، اردبیل در استان اردبیل و اینچه برون در استان گلستان به تصویب رسیده است.
در نگاه اول بطور قطع خبر خوشحال کننده ای است که بوی رونق اقتصادی می دهد و گویی امید را به بخش اقتصادی کشور بر می گرداند، ایران سرزمینی پهناور با پتانسیل اقتصادی بالایی است به صورتی که ایران حالا دارای مناطق آزاد تجاری - صنعتی کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو است و دولت دوازدهم برنامه های ویژه ای را برای مناطق آزاد و ویژه در نظر گرفته که باعث جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی شده است و بطور قطع با اضافه شدن این تعداد مناطق آزاد هم میتوان به رونق بیشتر در اقتصاد کشور امیدوار بود.
اما مسئله مهم این است که با وجود این که کشور در زمینه محیط زیست و منابع زیستی تنی رنجور دارد؛ چطور میتوان هم مناطق آزاد داشت و هم در کنار آن محیط زیست را حفظ کرد که محمود رضایی مدیر کل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی دریایی سازمان حفاظت محیط زیست دراین باره به خبرنگار محیط زیست ایرنا اظهار داشت: سودمندترین پروژه ها، بدون در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی حتی در مقیاس کوچک هزینه های بالایی را بر مردم و طبیعت تحمیل خواهد نمود.
وی اضافه کرد: ایجاد مناطق آزاد تجاری - صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی همچون سیاست های اقتصادی دولت ها در راه تسهیل توسعه یافتگی تلقی می شود، کشورهای درحال توسعه ایجاد این مناطق را ساده ترین ابزار رفع موانع داخلی رشد اقتصادی می دانند و اعتقاد دارند که این مناطق می تواند یاری دهنده آنان در رهایی از فقر و عقب ماندگی باشد و کشور را در راه توسعه قرار دهد. در این رهگذر ملازمه اقدامات توسعه اقتصادی با آلودگی و تخریب محیط زیست همواره مورد چالش بوده است.
رضایی افزود: به تازگی طرح راه اندازی منطقه آزاد در چند نقطه از کشور به تصویب رسیده است. در نگاه اول این طرح ها سبب گشایش اقتصادی و رونق مناطق و محدوده اجرای طرح می شود، تسهیل صادرات و واردات، توسعه صنایع تولیدی و تشویق سرمایه داران به سرمایه گذاری که از اهداف عالیه کشور هم است در این طرح ها دیده می شود.
وی عنوان کرد: شرایط خاص اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کشورها بعنوان یکی از عوامل بازدارنده در به کارگیری راهکارهای آزاد و ویژه اقتصادی محسوب می شوند ازاین رو دولت ها راه های برون رفتی را مدنظر قرار می دهند که ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری - صنعتی یکی از آنها است.
مدیر کل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: مبنای اصلی تشکیل این مناطق تسهیل روابط اقتصادی و تجاری بوده، ازاین رو دولت ها قواعد، قوانین و مقررات خاصی را برای مناطق مذکور در نظر می گیرند به طوریکه هرچند مناطق اشاره شده تحت حاکمیت سرزمینی دولت ها است اما دولت ها با عنایت به اصل حاکمیت تلاش می کنند با وضع قوانین خاص برای مناطق ویژه اقتصادی و آزاد در مقایسه با قوانین سرزمین اصلی، انجام فعالیتهای اقتصادی و تجاری در مناطق مذکور را تسهیل کنند تا ضمن جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی تعاملات اقتصادی داخلی و بین المللی و به تبع آن رشد اقتصادی را محقق کنند.
وی تصریح کرد: یکی از نگرانی های موجود در این حوزه عدم توجه کافی به مبحث حفظ محیط زیست و منابع طبیعی در این رویکرد اقتصادی می باشد، بدیهی است فعالیتهای صنعتی که زمینه ساز رشد و توسعه اقتصادی در هر موقعیت مکانی، همواره با مصرف منابع طبیعی همراه بوده و بالقوه آلوده کننده و مخرب محیط زیست محسوب می شوند ازاین رو این فعالیت در مناطق ویژه اقتصادی و آزاد هم استثناء ندارد، ازاین رو وضع قواعد زیست محیطی و بخصوص ایجاد نظام اجرایی کارآمد و اجرای صحیح قوانین در مناطق مذکور از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.
رضایی همینطور درباره استقرار صنایع نفت و گاز اظهار داشت: در کشورهایی مانند ایران که هم اکنون اقتصاد بر پایه نفت پایه ریزی شده توسعه صنایع بالادستی و پایین دستی صنایع نفت و گاز جزو لاینفک برنامه بلند مدت، کوتاه مدت و میان مدت مدیران در حوزه های مختلف است، لیکن اگر تنها کمی به عقب برگردیم و سرنوشت یکی از مناطق گازی کشور را مرور نماییم به سرعت ذهن انسان به سمت منطقه ویژه پارس جنوبی کشیده می شود.
رضایی اضافه کرد: منطقه ایی بسیار مهم که سهم بسیار بالایی در اقتصاد کشور دارد، اما اگر از زوایای دیگر به مبحث نگاه شود این سوال در ذهن شکل می گیرد که پیش از هر گونه اقدام اجرایی تا چه اندازه و در چه حوزه هایی مطالعات لازم صورت گرفته است؟
وی افزود: یکی از مهم ترین موضوعات و مطالعاتی که حتی برای طرح هایی با مقیاس کوچک هم الزامی است مطالعات زیست محیطی است که در مورد استقرار یا عدم استقرار طرح اظهار نظر می کند، متاسفانه به علت عدم انجام مطالعات دقیق در آن حوزه و در منطقه پارس جنوبی، شاهد معضلات زیست محیطی بی شمار در آن منطقه هستیم که حل آن پس از استقرار تا حدودی ناممکن است.
رضایی تصریح کرد: ایجاد مناطق آزاد هم یکی از ظرفیت هایی است که برخی مناطق مانند بوشهر با سابقه تاریخی درخشان در حوزه دریانوردی و تجارت باید سال های گذشته به مرحله اجرا در می آمد اما به علت نبودن اراده کافی این مهم در سالهای گذشته ابتر مانده و با همت مسولان و مدیران ارشد حالا تصویب و درحال سیر مراحل اداری و اجرایی می باشد، اما نباید غافل شد که عسلویه ایی دیگر متولد شود.
وی عنوان کرد: هر گونه اقدام در این راستا که به صورت حساب نشده و بدون لحاظ کردن پیوست های لازم همچون زیست محیطی صورت گیرد پشیمانی هایی را به همراه خواهد داشت که شاید جبران آن در آینده دشوار و حتی ناممکن باشد، پس آنچه که مسولین امر می بایست مد نظر قرار دهند انجام مطالعات زیست محیطی و امکان سنجی استقرار واحدهای مربوطه است تا بعد از انجام مراحل استقرار به گزارشات آبکی اکتفا نکنند.
مدیر کل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: این دفعه با استقرار پارس جنوبی خیلی فرق می کند، منطقه مورد نظر در جوار شهر بوشهر یعنی مرکز استان واقع شده است، البته سایر مناطق آزاد به تصویب رسیده هم چنین وضعیتی دارند و باید نکات قید شده در مورد همه آنها لحاظ شود تا اینچنین سرمایه های طبیعی و انسانی را با سود اندک و محدود مورد معامله قرار ندهیم.
از: کیمیا عبدالله پور
۹۰۱۴


1400/05/07
11:23:39
5.0 / 5
178
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , تجاری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش