بلایی که کرونا سر اقتصاد آمریکا آورد

بلایی که کرونا سر اقتصاد آمریکا آورد آنی بازار: در طول همه گیری کرونا، اقتصاد آمریکا حدودا یک پنجم کوچک تر از قبل کرونا شد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، داده های انتشار یافته توسط وزارت تجاری آمریکا نشان میدهد که اقتصاد این کشور در زمان همه گیری کرونا گرفتار یک بحران بی سابقه شد تا جایی که در فاصله اواخر سال ۲۰۱۹ تا اختتام نیمه دوم سال ۲۰۲۰، حجم تولیدات ناخالص داخلی این کشور رشد منفی ۱۹.۲ درصد را تجربه نمود. این عملکرد بدترین رکودی بوده که در طول تاریخ معاصر این کشور ثبت شده و حتی از عملکرد دوره رکود بزرگ و بحران مالی سال ۱۹۲۹ نیز بدتر بوده است.
از مارس سال قبل دولت آمریکا به مانند خیلی از کشورهای دیگر مجبور شد بخش بزرگی از کسب وکارها را تعطیل و قرنطینه سراسری برقرار کند. در نتیجه این محدودیت های کرونائی، بیش از ۲۳ میلیون و ۳۰۰ هزار آمریکایی شغل خودرا از دست دادند که هنوز هم حدود ۹ میلیون نفر از آنها بیکار باقی مانده اند. دولت با تزریق حدود ۶ تریلیون دلار نقدینگی و بانک مرکزی نیز با برنامه بزرگ خرید اوراق قرضه تلاش نموده اند تا حد امکان از نتایج مخرب کرونا روی اقتصاد بکاهند.
در مجموع سال ۲۰۲۰، اقتصاد آمریکا ۳.۴ درصد کوچک شد که بدترین عملکرد از سال ۱۹۴۶ بوده است. هم اکنون حجم تولیدات ناخالص داخلی حدودا به زمان پیش از شروع همه گیری بازگشته و برآوردها حاکی از رشد حدود هفت درصدی اقتصاد این کشور امسال است. باتوجه به عملکرد سال ۲۰۲۰، متوسط رشد اقتصادی آمریکا در بازه زمانی ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ معادل ۱.۱ درصد بوده است.
آمریکا کماکان اصلی ترین کانون درگیر با کرونا در جهان شمرده می شود و شمار قربانیان کووید-۱۹ در این کشور بیش از هر کشور دیگری در جهان بوده است. متوسط رشد اقتصادی فصلی آمریکا در بازه زمانی ۱۹۴۷ تا ۲۰۲۱ معادل ۳.۲۴ درصد بوده است که بالاترین رشد ثبت شده مربوط به رشد ۳۳.۱ درصدی سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ و کمترین رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ با منفی ۳۱.۴ درصد بوده است.
منبع:

1400/05/10
12:59:10
5.0 / 5
173
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش