مجموع فروش حراج اوراق بدهی به ۷۶ و نه دهم میلیارد تومان رسید

مجموع فروش حراج اوراق بدهی به ۷۶ و نه دهم میلیارد تومان رسید خزانه داری وزارت امور اقتصادی و دارایی با صدور اطلاعیه ای نتایج یازدهمین هفته عرضه اوراق بهادار دولتی منتهی به سیزدهم مرداد را اعلام نمود که بر طبق آن مجموع فروش اوراق نقدی و اسناد خزانه اسلامی به 76.981 میلیارد تومان رسید.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت امور اقتصادی و دارایی، خزانه داری وزارت امور اقتصادی و دارایی طی اطلاعیه ای نتیجه یازدهمین هفته عرضه اوراق مالی اسلامی منتهی به سیزدهم مرداد ۱۴۰۰ را اعلام نمود.
حسب تصمیمات اتخاذ شده در امتداد تامین مالی بهینه، یازدهمین هفته عرضه اوراق مالی اسلامی منتهی به مورخ سیزدهم مرداد ۱۴۰۰برگزار شد، که طی آن ضمن برگزاری حراج و گرفتن سفارش های خرید اوراق از متقاضیان در سامانه های بازار بین بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مبلغ ۲۳۸ میلیارد تومان اوراق بفروش رسید.
گفتنی است، وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تامین مالی اقتصاد کشور با کمترین تبعات تورمی، در سال۱۴۰۰ نسبت به انتشار اوراق بهادار دولتی با بهره گیری از روش های مختلف همچون انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری یازده هفته عرضه اوراق بدهی اقدام نموده که تا این تاریخ، در مجموع ۷۶.۹۸۱ میلیارد تومان شامل ۶.۹۸۱ میلیارد تومان بصورت عرضه نقدی و ۷۰هزار میلیارد تومان در قالب اسناد خزانه اسلامی تامین مالی انجام شد.
بنابراین گزارش، در ادامه اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تامین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه داری کل کشور امسال نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با بهره گیری از روش های مختلف همچون انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری یازده هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک ها، موسسات اعتباری غیر بانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های تامین مالی) بوسیله کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام نمود.
گزارش یاد شده می افزاید: حسب تصمیمات اتخاذ شده در امتداد تامین مالی بهینه، یازدهمین هفته عرضه اوراق بدهی انجام شد که بعد از گرفتن سفارش های خرید اوراق از متقاضیان مورد اشاره در سامانه های بازار بین بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، در مجموع مبلغ ۲۳۸ میلیارد تومان اوراق بصورت نقدی به شرح جدول شماره (۱) بفروش رسید.


این گزارش می افزاید، با احتساب مبلغ مندرج در جدول فوق، تا حالا در مجموع ۶.۹۸۱ میلیارد تومان بوسیله انتشار اوراق نقدی، حدود ۷۹ درصد بوسیله بازار پول و ۲۱ درصد بوسیله بازار سرمایه تامین مالی شده است.
این گزارش خاطر نشان می سازد، با انتشار اسناد خزانه اسلامی و طی برگزاری ده هفته عرضه اوراق بدهی دولت تا تاریخ ششم مردادماه ۱۴۰۰، در مجموع معادل ۷۶.۷۲۴ میلیارد تومان شامل ۷۰هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی و ۷.۷۴۲ میلیارد تومان اوراق نقدی تامین مالی انجام شده بود که جزییات آن در جدول شماره (۲) ارائه می شود:


گفتنی است، وزارت امور اقتصادی و دارایی (خزانه داری کل کشور) حسب وظایف قانونی و تخصصی خود با استناد به نتایج تحلیل جامع «روند تحولات متغیرهای اقتصادی» و «روند سنجه های پایداری بدهی های دولت در قالب سناریوهای مختلف» و متناسب با برآورد جریان ورودی و خروجی منابع عمومی و نیز با درنظر داشتن اولویت سازگاری سیاستی با چارچوب سیاست گذاری پولی هر هفته نسبت به برگزاری حراج اوراق بدهی و ارزیابی و پذیرش پیشنهادات خرید اقدام می کند.
بدیهی است نتیجه رویکرد بالا حصول به اطمینان کامل از توانمندی دولت در بازپرداخت اصل و فرع تعهدات ناشی از انتشار اوراق مالی اسلامی در سررسید و در ادامه تعیین شاخصهای کلیدی در پذیرش پیشنهادات بوده و خواهد بود.


1400/05/18
09:50:41
5.0 / 5
205
تگهای خبر: ارز , ارزیابی , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش