آخرین خبر از تجارت در مرز افغانستان

آخرین خبر از تجارت در مرز افغانستان آنی بازار: طبق اعلام مسئولان گمرک ایران همچنان مرز میلک در افغانستان بسته است و امکان تبادل کالا در این روزها وجود ندارد، اما در سایر مرزها تجارت در جریان است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، پس از آن که حدود یک ماه پیش به سبب تحولات داخلی افغانستان، مرزهای ایران و این کشور بسته شده و تبادل کالا صورت نمی گرفت بعد از یکی - دو روز این توقف، لغو و فعالیت ها از سر گرفته شده بود.
اما طی روزهای اخیر، مرز میلک در افغانستان بسته شد و گمرک ایران از تجار خواست که تا اطلاع ثانوی از ارسال کالا خودداری کند.
پیگیری آخرین وضعیت مرز افغانستان و مرز بسته شده میلک از لطیفی - سخنگوی گمرک ایران - با این توضیح همراه بود که فعلا مرز میلک در افغانستان بسته بوده و تا آرامش کامل برقرار شود و بعد از تایید، تبادل کالا صورت گیرد. البته پیش بینی می شود طی روزهای آینده این مرز هم بازگشایی شود.
وی در مورد سایر مرزها نیز به وضعیت مرز ماهیرود اشاره نمود و اظهار داشت: تبادل کالا در این مرز نسبت به قبل رونق گرفته و هم اکنون روزانه بیش از ۵۰۰ کامیون جابه جا می شود و شاهد توقف و معطلی کالا نیستیم.
لطیفی همین طور در ارتباط با مرز دوغارون تصریح کرد که در این مرز نیز تبادل کالا انجام می شود با این توضیح که هنوز شرایط به پیش از تحولات یک ماه اخیر افغانستان برنگشته است؛ بطوریکه قبل از این روزانه حدود ۴۰۰ کامیون ورودی و ۴۰۰ کامیون خروجی کالا جابجا می شد ولی پس از تحولات پیش آمده به ۲۰۰ کامیون ورودی و همین میزان خروجی و الان به حدود ۲۵۰ کامیون ورودی و ۲۵۰ کامیون خروجی رسیده است.

سخنگوی گمرک ایران اظهار داشت که با وجود تمام مشکلاتی که در طول این مدت ایجاد شده، همچنان تجارت با افغانستان ادامه دارد و از وضعیت نسبتا خوبی برخوردارست و همانطور که آمار نشان میدهد حجم بالایی از تبادل کالا با این کشور صورت می گیرد که امید می رود بهبود یابد.
گفتنی است که افغانستان یکی از شرکای تجاری ایران است که طبق آمار، تجارت ایران با اتحادیه اروپا، فقط ۲۶ درصد تجارت با افغانستان است.
این در حالیست که در آخر سال گذشته، میزان صادرات ایران به اتحادیه اروپا ۶۰۴ میلیون و ۶۶ هزار و ۸۸۴ دلار بوده در صورتیکه در همین دوره، آمار صادرات ایران به افغانستان دو میلیارد و ۳۰۸ میلیون و ۴۰۱ هزار و ۲۵۹ دلار بوده است.
منبع:

1400/05/20
01:08:23
5.0 / 5
216
تگهای خبر: آرامش , تجاری , دلار , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش