روغن ارز ۴۲۰۰ می گیرد، ولی از صدر گرانی پایین نمی آید!

روغن ارز ۴۲۰۰ می گیرد، ولی از صدر گرانی پایین نمی آید! گرچه از تندی روند گرانی روغن کم شده ولی این کالا همچنان بیشترین افزایش قیمت را بین کالاهای خوراکی به مصرف کنندگان تحمیل می کند و افزایش قیمتی بیش از 128 درصد دارد؛ کالایی که واردات آن چشم گیر و از دریافت کنندگان ارز ترجیحی است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، روغن از اقلام مصرفی مردم و همچون کالاهای اساسی وارداتی است که از نیمه دوم سال قبل بازار آن در کنار افزایش قیمت با کمبودهایی مواجه و همچون کالاهایی بود که در مدتی، مردم برای تامین آن صف می کشیدند.
روغن مایع ۹۲ درصد گران شد
این در حالیست که حالا در آخرین آمار رسمی در مرکز آمار ایران نشان میدهد که میزان افزایش قیمت روغن جامد و مایع بین ۹۲ تا ۱۲۸ درصد است؛ بطوریکه هر بطری ۹۰۰ گرمی روغن مایع که در تیرماه سال قبل حدود ۸۹۰۰ تومان بطور متوسط قیمت داشته در خردادماه امسال به ۱۶ هزار و ۶۰۰ و در تیرماه به ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده و حتی تا ۲۳ هزار تومان هم فروش رفته است.

براین اساس روغن مایع نسبت به خردادماه ۳.۴ و در مقایسه با تیرماه پارینه بیش از ۹۲ درصد گران شده است.

هر کیلو روغن جامد ۳۰ هزار تومان
اما روغن جامد که همیشه افزایش قیمت بیشتری نسبت به روغن مایع در طول این مدت داشته در تیرماه پارینه هر یک کیلوی آن بطور متوسط ۹۵۰۰ تومان بوده که برای خرداد امسال به ۲۲ هزار و ۴۰۰ و در تیرماه تا مرز ۳۰ هزار تومان هم پیش رفته است.

گرچه روغن جامد در مقایسه با خردادماه سال جاری ۲.۶ درصد کاهش قیمت داشته، ولی رشد آن نسبت به پارینه حداقل ۱۲۸ درصد بوده است.
از صدر گرانی پایین نمی آید
روند تغییرات قیمت روغن از این حکایت دارد که در چند ماه گذشته این کالا همیشه درصد افزایش قیمت قرار داشته و در مواقعی تا بیش از ۱۴۰ درصد گران شده است. به تدریج از میزان افزایش قیمت آن کاسته شده ولی همچنان بیشترین افزایش قیمت را در میان اقلام خوراکی به خود مختص کرده است.
واردات روغن چقدر است؟
این در حالیست که بررسی وضعیت واردات روغن امسال نشان میدهد که از شروع سال تا نیمه تیرماه ۶۷۹ هزار تن روغن خوراکی به ارزش ۸۷۵.۴ هزار تن واردات صورت گرفته است از سویی دیگر واردات دانه های روغنی نیز در این دوره ۷۹۴.۶ هزار تن به ارزش ۵۳۷.۵ میلیون دلار بوده است.

در فاصله چهار ماهه ابتدایی سال میزان موجودی و دپوی روغن و دانه های روغنی در گمرک و آنچه بوسیله شناورها به بنادر رسیده بود نیز به حدود ۱.۲ میلیون تن می رسید.
روغن و دانه های روغنی همچون اقلام اساسی است که همچنان با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می شود و تامین ارز آن همیشه با چالش مواجه بوده است، بدین جهت طی مصوباتی صاحبان کالاهای اساسی می توانند نسبت به ترخیص ۹۰ درصدی آن بدون کد رهگیری بانک اقدام نمایند که البته همین مصوبه هم در دوره ای با مشکل مواجه بوده است.1400/05/21
11:40:57
5.0 / 5
177
تگهای خبر: ارز , ارزش , افزایش قیمت , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش