معاون اول رییس جمهور تاكید كرد

دولت سیزدهم به اجرای وعده های رئیس جمهور مقید است

دولت سیزدهم به اجرای وعده های رئیس جمهور مقید است معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برخی مشکلات پیش روی کشور نظیر تحریم های ظالمانه دشمنان و شیوع بیماری کرونا اظهار داشت: همانگونه که مقام معظم رهبری نیز فرمودند، کاملاً به آینده کشور خوشبین هستیم و امیدواریم بتوانیم با تلاش و همت مضاعف از این شرایط با سرافرازی عبور نماییم.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، محمد مخبر ظهر امروز (شنبه) در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان برنامه و بودجه با تسلیت ایام سوگواری شهادت امام حسین(ع) اشاره کرد: راه میانبر رسیدن به قرب الهی توسل به امام حسین(ع) است و در طول تاریخ علمای زیادی را سراغ داریم که با سوابق و وضعیت های مختلف توانستند راه صد ساله را در لحظه ای با توسل به حضرت اباعبدالله الحسین(ع) طی کنند.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: ماه محرم و ماه صفر فرصت های گرانبهایی هستند که بتوانیم از پیچ و خم هایی که در زندگی گرفتار آن هستیم به خوبی عبور نماییم.
وی در ادامه با قدردانی از کوشش های محمدباقر نوبخت رئیس سابق سازمان برنامه و بودجه گفت: آقای نوبخت دوره سختی را پشت سر گذاشتند چونکه نظام سلطه هر چه در توان دارد برای فشار بر اقتصاد کشور بکار می گیرد و در هشت سال قبل نیز بااینکه گاهی این فشارها شدت و ضعف داشت اما تلاش نظام سلطه ایجاد محدودیت و فشار بر اقتصاد کشور بود.
مخبر اضافه کرد: بر خلاف تصور برخی افراد، خصومت اصلی نظام سلطه با دولت های مختلف جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه با مردم ایران است چونکه آنها از مردم ضربه خوردند و شاه را که نماد نظام سلطه بود مردم از کشور بیرون کردند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: برنامه ریزی و تلاش نظام سلطه انتقام از مردم ایران است و در این راه از هیچ اقدامی فروگذار نمی کنند و حتی موضوع سلامت مردم را در این راه مورد معامله قرار می دهند به شکلی که در روزهای کرونا شاهد بودیم که بعد از انجام اقدامات لازم برای واردات واکسن، در آخرین لحظه از واردات این کالای ضروری به کشورمان جلوگیری کردند.
وی با یادآوری این که در زمان شروع شیوع ویروس کرونا بیشتر کشورها با کمبود ماسک مواجه گشتند، اشاره کرد: برای تامین ماسک مورد نیاز کشور از کشورهای دیگر خرید کردیم و بسته بندی و تدارکات لازم انجام شد اما قبل از ارسال به ایران و در فرودگاه کشور مبدا از آن جلوگیری کردند و این نشان میدهد که نظام سلطه به هیچ اصول انسانی پایبندی ندارد.
مخبر افزود: با وجود آنکه نظام سلطه ادعا می کند که دسترسی به دارو برای همه مردم آزاد است و هیچ محدودیتی برای هیچ کشوری وجود ندارد اما وقتی می خواهیم داروی مورد نیاز را خریداری نماییم، اجازه جابه جایی پول را نمی دهند و عملا مانع از واردات دارو می شوند.
معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد: سازمان برنامه و بودجه طی سال های اخیر با این مشکلات روبرو بود اما آقای نوبخت و همکاران ایشان هر چه در توان داشتند پای کار آوردند و یکی از خصوصیات برجسته آقای نوبخت حسن خلق ایشان است که بسیار خاصیت ارزشمندی است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به سوابق مسعود میرکاظمی رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه اشاره و اشاره کرد: ایشان سوابق و تجارب فوق العاده ای در حوزه های مختلف دارد و حضور ایشان در مجلس شورای اسلامی و دستگاه های اجرائی نظیر وزارت تجاری و وزارت نفت تجربه ای موثر و موفق بوده است و حالا مقرر است که با کوله باری از تجربه در یکی از با اهمیت ترین سازمان های مدیریتی کشور فعالیت داشته باشند.
مخبر با اعلان اینکه سازمان برنامه و بودجه از با اهمیت ترین سازمان های کشور برای توسعه و پیشرفت، رسیدگی به مسائل معیشتی مردم و الگو سازی برای اداره کشور است، اظهار داشت: اگر این سازمان به خوبی و به نحو مطلوب اداره شود بخش زیادی از مشکلات و مسائل کشور حل و فصل خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر این که نمی توانیم برای حل مشکلات کشور به خارج امید داشته باشیم، اضافه کرد: مقام معظم رهبری و رئیس جمهور تاکیدات فراوانی بر رفع تحریم ها دارند اما بعید است که بتوانیم با نظام سلطه به جایی برسیم و نمی توان برنامه ریزی خودرا برای اداره کشور متکی به رفع تحریم ها کرد و باید به نحوی برنامه ریزی نماییم که فرض بر این باشد که نظام سلطه تحریم ها را لغو نخواهد کرد.
وی با اشاره به ظرفیت های گسترده کشور در بخش های مختلف اشاره کرد: ایران 2700 کیلومتر سواحل دریا دارد و از منابع طبیعی گوناگون نیز برخوردارست که اگر بتوانیم به خوبی از ظرفیت های مختلف کشور بهره برداری نماییم هر کدام از این ظرفیت ها می تواند کشور را به تحولات خوبی برساند.
مخبر با اشاره به پرآب بودن استانهای شمالی کشور و ضرورت استفاده بهینه از این ظرفیت باارزش اشاره کرد: سه استان شمالی کشور از نظر وسعت به اندازه کشور هلند هستند و میانگین بارندگی این سه استان از هلند هم بیشتر است. با این وجود کشور هلند از بخش کشاورزی 95 میلیارد دلار صادرات دارد اما صادرات ما از بخش کشاورزی 200 میلیون دلار است. این نشان میدهد که باید استاندارانی توانمند در هر یک از این سه استان حضور داشته باشند به شکلی که هر کدام از آنها مانند یک وزیر کشاورزی بتواند از ظرفیت های بخش کشاورزی بهره برداری کند.
معاون اول رئیس جمهور همین طور با اشاره به ظرفیت های گسترده کشور در بخش معدن و نیز پتانسیلی که در بخش دریا وجود دارد، اظهار داشت: برخی کشورها در تلاش هستند 30 درصد از جی دی پی خودرا در اقتصادشان بوسیله اقتصاد دریا محور تامین کنند اما ما تا حالا استفاده مطلوبی از دریا نداشتیم که امیدوارم در دوره پیش رو، سازمان برنامه و بودجه برنامه ریزی های خودرا باتوجه به ظرفیت های کشور انجام دهد.
وی در ادامه با یادآوری شعارها و وعده های رئیس جمهور در دوره انتخابات، اظهار داشت: رئیس جمهور به اجرای این شعارها مقید است و دولت مصمم است در امتداد اجرای وعده های رئیس جمهور در خصوص کاهش بیکاری، ایجاد یک میلیون واحد مسکونی در سال، مبارزه با فساد و رانت و توسعه دولت الکترونیک اقدام نماید.
مخبر با تاکید بر این که شفافیت و مقابله با رانت و فساد جز بوسیله استقرار کامل دولت الکترونیک میسر نیست از دکتر میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه خواست این مساله را که از مطالبات جدی مردم نیز می باشد با جدیت در دستور کار قرار دهد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به کسری بودجه کشور، آنرا سیلی بنیان کن توصیف کرد که می تواند هر بخش از اقتصاد کشور را متلاطم کند و اضافه کرد: کسری بودجه می تواند سبب تورم شده و به پایه پولی کشور لطمه وارد کند. یکی از دغدغه های جدی مردم کاهش ارزش پول ملی است و در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست که پول ملی چنین وضعیتی داشته باشد.
وی اضافه کرد: باید با بهره گیری از توانمندی و تجربه نخبگان و اندیشمندان وضعیت کسری بودجه و مسائل دیگری نظیر فرار مالیاتی را ساماندهی نماییم.
مخبر به موضوع کرونا نیز اشاره نمود و اظهار داشت: کرونا به خیلی از مشاغل و کسب وکارها لطمه زده ضمن آنکه کمبود دارو و مسائل در رابطه با درمان نیز بار سنگینی را بر بودجه کشور وارد کرده که لازم است با جدیت برای رفع مشکلات مشاغل و کسب و کارهای لطمه دیده از کرونا برنامه ریزی و تلاش نماییم.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به میزان بالای بیکاری ناشی از کرونا اشاره کرد: مردم در روزهای شیوع ویروس کرونا بسیار گرفتار شده اند که لازم است مشکلات آنها را مرتفع نماییم و لازم است این مساله در بودجه سالانه بیش از پیش دیده شود.
وی با اشاره به زمان بندی شروع و اجرای برنامه های توسعه کشور اظهار داشت: بهتر است زمان بندی برنامه های توسعه کشور به نحوی تنظیم شود که هم زمان با شروع کار دولت ها در اختیار آنان قرار گیرد تا یک دولت بتواند آن برنامه را بطور کامل اجرا نماید و در آخر دوره نیز نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشد.
در ابتدای این مراسم نیز محمدباقر نوبخت رئیس سابق سازمان برنامه و بودجه گزارشی از اقدامات صورت گرفته به خصوص در مدیریت شرایط تحریم و کرونا ارائه و برای میرکاظمی رئیس جدید این سازمان آرزوی موفقیت کرد.
مسعود میرکاظمی رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه هم در این مراسم با اشاره به وضعیت فاکتورهای کلان اقتصادی کشور، اظهار داشت: برای عبور از این چالش ها و رفع مشکلات مردم نیاز به سازمانی انقلابی و مدبر داریم تا بتوانیم با درک صحیح مسائل و شناسایی دقیق چالش ها، راهکارهای نوینی برای حل مشکلات کشور پیدا کرده و مدیریت صحیحی در ریل گذاری توسعه ایران انجام دهیم.
گفتنی است در این مراسم معاون اول رئیس جمهور حکم انتصاب رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه که توسط رئیس جمهور امضا شده بود را به وی اعطا کرد و با اهدای لوح تقدیر از خدمات رئیس سابق این سازمان نیز قدردانی کرد.1400/05/23
21:44:24
5.0 / 5
212
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش