بررسی تسهیلات صندوق توسعه ملی نشان داد

قرارداد ۱۱۶ میلیارد دلاری ارزی

قرارداد ۱۱۶ میلیارد دلاری ارزی به گزارش آنی بازار طی حدود یک دهه فعالیت صندوق توسعه ملی، ۱۱۶.۱ میلیارد دلار قرارداد عاملیت ارزی جهت تأمین مالی طرح ها با بانک ها منعقد شده و از این میزان در حد ۲۲ میلیارد دلار آن به مرحله پرداخت قطعی تسهیلات رسیده که کمتر از ۲۰ درصد قراردادها است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، از زمان تشکیل صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۹۰ تابحال سالانه بخشی از منابع ناشی از فروش نفت و گاز و فرآورده های آن در این صندوق ذخیره تا در کنار حفظ سهم نسل های آینده از این منابع، جهت تأمین مالی طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری در چارچوب اعطای تسهیلات بانکی به بخش های غیردولتی و سرمایه گذاری در بازار های پولی و مالی به کار گرفته شود.
بررسی آخرین گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی از آغاز زمان فعالیت تا آخر سال ۱۳۹۹ در بخش تسهیلات ارزی نشان داده است که کل قراردادهای عاملیت ارزی منعقد شده با بانکهای عامل بیشتر از ۱۱۶.۱ میلیارد دلار بوده که پارسال و برپایه مصوبه هیات عامل صندوق، ۵.۸ میلیارد دلار سهمیه برای بانکهای عامل تصویب و قرار داد ۱۳ بانک به مبلغ ۴.۹ میلیارد دلار منعقد و ابلاغ گردیده است.
تامین مالی ۳۱۸ طرح ارزی
از محل منابع قراردادهای عاملیت ارزی ۳۱۸ طرح با ۳۴ میلیارد دلار تأمین مالی شده است. از این میزان ۳۱۵ طرح با مسدودی بالغ بر ۳۳.۹ میلیارد دلار فعال بوده و سه طرح هم به مبلغ ۱۳۹ میلیون دلار تسهیلات دریافتی خویش را تسویه کرده اند.
براساس این گزارش از ۳۱۵ طرح فعال تأمین مالی شده ۳۱۴ طرح تا آخر سال گذشته موفق به گشایش اعتبار اسنادی به مبلغی بیشتر از ۲۹.۵ میلیارد دلار شده و به ۳۰۸ طرح حدود ۲۲.۳ میلیارد دلار با همکاری بانکهای عامل و بانک مرکزی پرداخت قطعی صورت گرفته است.
با توجه به منابع تخصیصی به ۳۱۵ طرح ارزی فعال تأمین مالی شده میزان پیشرفت مالی این طرح ها فقط از محل صندوق تا آخر سال گذشته حدود ۶۶ درصد است و در این دوره از مجموع ۳۳.۹ میلیارد دلار منابع ارزی مسدود شده حدود ۶۲ درصد به طرح های حوزه نفت و گاز، پالایش و پتروشیمی و ۳۱ درصد هم به طرح های فعال در بخش صنعت و معدن و حدود هفت درصد به سایر بخش های اقتصادی اختصاص داشته است.
همچنین ۵۳ درصد از منابع ارزی مسدود شده صندوق در ارتباط با طرح های بنگاه های اقتصادی متعلق به موسسات عمومی غیردولتی و حدود ۴۷ درصد در ارتباط با طرح های بخش خصوصی و تعاونی است.
۶۳ درصد از منابع ارزی مسدودی صندوق در اختیار طرح های متقاضی در مناطق کمتر توسعه یافته قرار دارد.1400/05/24
13:45:43
5.0 / 5
183
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش