فهرست طویل بورسی نشده ها!

فهرست طویل بورسی نشده ها! به گزارش آنی بازار فراز و نشیب بازار سرمایه پارسال روی بورسی شدن شرکت ها هم تأثیر گذاشت و درحالی که وعده بورسی شدن چند مجموعه هواپیمایی، هلدینگ نیروگاهی، زیرمجموعه های ایدرو و ایمیدرو و... از جانب مسؤلان داده شده بود، حدودا پای هیچکدام از شرکتهای مذکور به بازار سرمایه باز نشد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، روزهای پرصعود بازار سرمایه در ماه های ابتدایی سال قبل سبب شد سناریوی ورود شرکتهای مختلف به این بازار روی میز سازمان خصوصی سازی قرار بگیرد و وعده بورسی شدن شرکتهای زیادی از جانب مسؤلان داده شد. موضوعی که با سقوط آزاد بازار سرمایه به بن بست خورد و تا کنون هم خبری از بورسی شدن شرکتهای وعده داده شده، نشده است.
البته معاون امور ناشران و اعضای شرکت بورس به تازگی اعلام نموده است که "پرونده ۳۰ شرکت برای طرح در جلسه هیأت پذیرش در دست بررسی و تکمیل مدارک و مستندات است. علاوه بر این پرونده ۱۴ شرکت در جریان درج و هشت شرکت هم درحال انجام اقدامات لازم جهت عرضه اولیه هستند. " البته جزئیات اعلام نشده است و معلوم نیست پرونده نیمه باز شرکتهای قبل چه خواهد شد.
قصه ناتمام ورود سه هلدینگ نیروگاهی به بورس
بر این اساس، معاون شرکت ها و قیمت گذاری بنگاه های سازمان خصوصی سازی تابستان سال قبل از ایجاد سه هلدینگ نیروگاهی منطقه شرق، مرکزی و غرب برای ورود به بورس اطلاع داده بود.
آنطور که شمسی جامخانه گفته بود قرار بود طبق مصوبه هیات واگذاری و موافقت وزیر امور اقتصاد و دارایی و موافقت وزیر نیرو، سه هلدینگ نیروگاهی برای ورود به بورس شامل هلدینگ نیروگاهی منطقه شرق، هلدینگ نیروگاهی منطقه مرکزی و هلدینگ نیروگاهی منطقه غرب ایجاد شود.
وی اعلام نموده بود که در منطقه شرق شرکت تولید نیروی برق یزد یک هلدینگ نیروگاهی می شود و شرکتهای تولید نیروی برق خراسان، سیستان و بلوچستان (زاهدان) و نیروگاه زرند به آن اضافه و این هلدینگ در بازار سرمایه پذیرش می شود. در هلدینگ منطقه مرکزی، شرکت تحصیل کننده تولید نیروی برق شازند است و شرکتهای تولید نیروی برق فارس، اصفهان، بندرعباس و لوشان به آن اضافه خواهد شد. در هلدینگ نیروگاهی منطقه غرب تولید نیروی برق بیستون محور می شود و سه شرکت تولید نیروی برق سهند، رامین و آذربایجان به آن اضافه می شود.
جماخانه پیشبینی کرده بود که هلدینگ نیروگاهی منطقه شرق سریع تر پذیرش و عرضه اولیه شود و دو هلدینگ دیگر تا دیماه سال ۱۳۹۹ عرضه شوند که این اتفاق رخ نداد.
دست کوتاه ایمیدرو و ایدرو از بازار سرمایه
همینطور قرار بود زیرمجموعه های ایدرو و ایمیدور با هدف شفاقیت بیشتر وارد تالار شیشه ای بازار سرمایه شوند که این اتفاق هم رخ نداد.
بر این اساس، گفته شده بود که سه شرکت زیرمجموعه ایمیدرو شامل آلومینای ایران (جاجرم)، فولاد آذربایجان و اپال پارسیان سنگان تا مهر سال قبل بورسی می شوند و دو شرکت زیرمجموعه ایدرو شامل امور در ارتباط با واگذاری مجتمع صنعتی اسفراین و شرکت لوله گستر اسفراین که قرار بود در آذرماه سال قبل بورسی می شوند که از این فهرست فقط پای اپال به بازار سرمایه باز شد.
هواپیما هم در راه بازار سرمایه ننشست!
از طرفی وعده واگذاری هواپیمایی کیش که زیرمجموعه سازمان منطقه آزاد کیش در فرابورس داده شده بود که این اتفاق هم رخ نداد.
بورسی شدن سرخابی ها و شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی هم همچنان در هاله ای ابهام قرار دارد.
منبع:

1400/05/26
16:10:53
5.0 / 5
193
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش