میركاظمی اعلام كرد؛

هزینه کرد ۲۷۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه در هشت سال قبل

هزینه کرد ۲۷۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه در هشت سال قبل به گزارش آنی بازار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه با اعلان اینکه در طول هشت سال قبل 2 هزار و 700 هزار میلیارد تومان بودجه هزینه شده است، اظهار داشت: آیا ما توانسته ایم به اهداف برنامه 5 ساله برسیم؟ علت این عدم تحقق ها چیست و اشکال کار کجاست؟


به گزارش آنی بازار به نقل از خبرگزاری ایرنا از مرکز اطلاع رسانی، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه، مسعود میرکاظمی در نخستین جلسه ستاد تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ که با حضور معاونان، روسای امور و مشاوران این سازمان تشکیل شد، این مساله را اعلام نمود.
وی اضافه کرد: در چند سال قبل بسیاری از هم وطنان ما به خط فقر رسیده اند و سطح درآمد خانوارها پایین آمده است، نیروهای تحصیلکرده فراوانی، بیکار هستند. همه امکانات برای آبادانی به روستاها رفته ولی کار و اشتغال وجود ندارد. در هشت سال قبل بیش از ۲هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه هزینه شده است.
رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: آیا ما توانسته ایم به اهداف برنامه ۵ ساله برسیم؟ علت این عدم تحقق ها چیست؟ اشکال کار کجاست؟ برای تدوین بودجه زحمت زیادی کشیده شده است، زمانی خستگی این زحمات جبران می شود که اهداف مورد نظر محقق شود.
وی اضافه کرد: ما کشور ثروتمندی هستیم و منابع خدادادی فراوانی داریم، از لحاظ برخورداری منابع و ثروت های خدادادی از کشورهای کم نظیری هستیم، ولی چرا منابع و اثرات آن در جامعه ما کمتر دیده می شود؟
رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه اشاره کرد: آیا در چند ساله گذشته توانستیم رشد کنیم؟ چرا رشد نکرده ایم؟ آیا نباید لطمه شناسی کنیم؟ در طول ۴۲ سال قبل شرایط مختلفی مانند افزایش و کاهش قیمت نفت، تحریم، تغیبر دولت ها و... داشته ایم، مشکل کجاست؟ آیا قبول داریم که مشکل داریم و باید تغییر ایجاد کنیم؟ آیا امکان تغییر وجود دارد؟ البته در کشور در بعضی قسمت ها تغییرات جدی انجام شده است.
معاون رئیس جمهوری اظهار داشت: باید تغییر ایجاد شود و برای این تعییر لازم است که برنامه داشته باشیم. به جهت اینکه بازبینی شود و آدرس درست اقتصادی بدهیم باید بودجه ای تنظیم شود تا اهداف دقیق برنامه محقق شود، شفاف، قابل نظارت و منابعش حتی الامکان پایدار باشد.
وی اشاره کرد: تنظیم بودجه برای سال آینده باید واقعی، قابل اندازه گیری و قابل رصد باشد تا بتواند از راهبردهای اساسی و سیاست های کلی کشور پشتیبانی کند. تنظیم بودجه باید از اهداف عالی به سطح پایین بیاید نه از ردیف بودجه ای به سمت بالا برود. از ابتدا عملیاتی شدن بودجه مدیریت شود تا هر ماه بتوان عملکرد آنرا رصد کرد، از حوزه های کوچک سطح کشور گرفته تا سطح کلان، از سازمان ها و ادارات تا سطح وزارتخانه ها این کار باید صورت گیرد.
رییس سازمان برنامه وبودجه کشور اظهار داشت: بودجه خط کشی است که ما را به نقطه هدف می رساند، اگر خوب تنظیم شده باشد ما را برای رسیدن به نقطه هدف به درستی هدایت می کند.
معاون رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: چرا راندمان کل و راندمان سرمایه ای ما ثابت و یا منفی است؟ و مجموعا روند آن نزولی بوده و در صورتیکه منابع زیادی صرف شده اما منجر به تولید موثر نشده است. تسهیل کسب وکار موجب افزایش راندمان می شود. باید رانت ها برداشته شود تا راندمان بالارود.
وی افزود: نیاز به یک برنامه ملی، اصلاح راهبردها و تجدید نظر در برنامه ها داریم، باید اهداف برنامه مشخص باشد و این که با چه سیاست هایی باید مدیریت شود. بودجه باید شفاف، قابل اجرا، نظارت پذیر، پاسخگو و تضمین کننده اهداف عالی کشور باشد. اگر به قانون برنامه و بودجه برگردیم و درست حرکت نماییم همه دستگاهها هم به تبعیت از ما درست حرکت می کنند.
میرکاظمی اظهار داشت: ادامه روند گذشته برای امروز پاسخگو نیست، باید تجدید نظر جدی صورت گیرد. اعتقاد دارم که پتانسیل لازم در پرسنل سازمان برنامه و بودجه وجود دارد، با توجه به این که تغییر ساختار بودجه خیلی مشکل و دشوار است، با توکل بر خدا اگر تغییر اساسی بدهیم می توانیم به اثربخش بودن آن امیدوار باشیم. باید وظایف اصلی سازمان مورد توجه و اجرا قرار گیرد، تا بودجه مبتنی بر برنامه با حداقل اجزا، بدون پیچیدگی و به ساده ترین وجه ممکن، موثر و پشتیبان اهداف ملی کشور تنظیم و اجرا شود.
وی اظهار داشت: باید منابع، هزینه ها و دستگاهها بازبینی شوند، سازمان باید پاسخگوی برنامه ها باشد تا انشاءالله مشکلات مردم دنبال و حل شود. اشتغال ایجاد و بیکاری کم شود، بانک ها سامان بگیرند. تخصیص به شکلی باشد که برنامه ها از سطح ملی تا استانی مدیریت شوند، دولت باید تسهیل گر کسب وکار باشد.
مسعود میرکاظمی در ابتدای این جلسه ضمن گرامی داشت هفته دولت، از شهیدان رجایی و باهنر یاد کرد و اظهار داشت: هرچند عمر دولت این شهیدان کوتاه بود ولی به عنوان یک الگوی اسلامی جاویدان ماندند.
در این جلسه برنامه زمان بندی، جهت گیری های لایحه بودجه سال۱۴۰۱، رویکرد های اجرائی بودجه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تشکیل کار گروه ها برای ادامه کار تدوین لایحه، پیشنهاد و جهت بررسی های بیشتر به مسئولان مربوطه ارائه شد.


منبع:

1400/06/04
12:49:56
5.0 / 5
202
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تولید , چك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش