طبق گزارش رسمی

تولید بطور متوسط ۷۳ درصد گران گردید

تولید بطور متوسط ۷۳ درصد گران گردید آنی بازار: در بهار امسال تولید کنندگان بابت ارائه محصول و خدماتشان به طور متوسط 73 درصد افزایش قیمت داده اند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، مرکز آمار ایران گزارشی از وضعیت تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور در بهار امسال منتشر نمود.
بر طبق این گزارش تورم نقطه به نقطه تولید کننده (تغییر شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل) در بهار ۱۴۰۰ به ۷۳ درصد رسید که در مقایسه با فصل قبل (۶۷.۵) ۵.۵ درصد افزایش داشته است.
بر این اساس، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید کالاها و خدماتشان در داخل کشور، در فصل بهار امسال نسبت به فصل بهار پارینه ۷۳ درصد افزایش دارد.
در بین بخش­ های مختلف تولیدی کمترین نرخ تورم مربوط به بخش تولید، انتقال و توزیع برق با ۳۲.۱ درصد و بیشترین مربوط به بخش معدن ۱۵۴.۱ درصد است.
وضعیت تورم فصلی تولیدکننده
اما تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل بهار امسال به ۱۰.۱ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصـل قبل (۹.۸) سه درصـد افزایش داشته است.
در این فصل کم­ترین تورم فصلی تولیدکننده مربوط به بخش تولید، انتقال و توزیع برق با ۱.۳ درصد و بیش­ترین مربـوط به بخش معدن با ۳۸.۷ درصد بوده است.
معدن در صدر تورم سالانه
همین طور تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به فصل بهار ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه در سال قبل به ۶۰.۴ درصد رسید که نسبت به فصل قبل (۴۶.۷) ۱۳.۷ درصد افزایش داشته است.
در فصل مورد بررسی، در بین بخش­ های اصلی تولیدی در کشـور، کم­ترین تورم سالانه مربوط به بخش خدمات ۴۲ درصد و بیش­ترین آن مربوط به بخش معـدن با ۱۱۲.۳ درصد است.
منبع:

1400/06/16
23:53:50
5.0 / 5
186
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش