افزایش بیشتر از ۵۰ درصدی قیمت ۶ محصول لبنی

افزایش بیشتر از ۵۰ درصدی قیمت ۶ محصول لبنی به گزارش آنی بازار روند افزایش قیمت لبنیات در مدت اخیر به صورتی بوده که ۶ قلم از این گروه نسبت به سال قبل بیشتر از ۵۰ درصد و حتی تا ۱۲۰ درصد گران شده است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، آنچه در ارتباط با وضعیت تورم در مردادماه صورت گرفت نشان از افزایش نرخ تورم به ۴۵.۲ درصد داشته که در این بین تأمین گروه خوراکی ها برای خانوارها به صورت متوسط ۵۷.۱ درصد گرانتر از سال گذشته تمام شده بود.
در بین کالاهای مصرفی مردم افزایش قیمت لبنیات قابل توجه بوده و این در حالیست که در مدت اخیر بارها قیمت لبنیات مورد بحث قرار داشت و با اما و اگرهای زیادی در ارتباط با افزایش قیمت مواجه بود.
بررسی قیمت محصولات لبنی در میان گزارش مرکز آمار ایران از قیمت اقلام خوراکی در مردادماه حاکی از آنست که افزایش قیمت آنها زیر ۵۰ درصد نبوده است.
شیر ۶۸ درصد گران شد
در رابطه با قیمت شیر پاستوریزه هر یک لیتر آن در مرداد سال قبل به صورت متوسط ۷۲۰۰ تومان قیمت داشته که در تیرماه سال جاری به حدود ۱۱ هزار و ۵۳۰ رسیده است.
هر یک لیتر شیر در ماه گذشته حداقل ۱۰ هزار و حداکثر ۱۵ هزار تومان فروش رفته و متوسط قیمت آن ۱۲ هزار و ۱۵۰ تومان بوده است، بر این اساس قیمت شیر نسبت به سال گذشته ۶۸.۴ و در مقایسه با تیر ۵.۴ درصد گران شده است.
کره با ۱۲۱ درصد در صدر گرانی
اما قیمت کره که به تازگی با افزایش همراه بود در آمار هم روند افزایشی آن مشهود و بیشترین رشد را دارد.
یک قالب کره صد گرمی کره نسبت به مرداد سال قبل ۱۲۱.۵ درصد افزایش داشته؛ بطوریکه این کالا در مرداد سال گذشته به صورت متوسط ۴۸۶۶ تومان فروش رفته اما در تیر سال جاری به ۱۰ هزار و ۵۶۰ تومان و در ماه قبل تا ۱۰ هزار و ۷۷۰ تومان هم قیمت خورده است. کره در ماه گذشته تا ۱۲ هزار ۳۰۰ تومان فروش رفته است.
فروش خامه تا ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان
دیگر محصول لبنی خامه پاستوریزه است که نسبت به سال قبل ۸۶.۳ گران شده است
هر بک بسته ۲۰۰ گرمی خامه از مرداد سال گذشته به صورت متوسط ۷۳۶۶ تومان قیمت داشته که در تیر سال جاری به حدود ۱۳ هزار و ۵۴۰ و مرداد به ۱۳ هزار ۷۰۰ تومان رسیده است، این محصول حتی تا ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان در ماه گذشته فروش رفته است.
هر کیلو ماست تا ۲۰ هزار تومان هم پیش رفت

افزایش قیمت ماست پاستوریزه هم به نحوی بوده که این کالا در مرداد جاری تا هر یک کیلو ۱۹ هزار و ۲۳۰ تومان فروش رفته و متوسط قیمت آن ۱۴ هزار ۶۳۰ تومان بوده است.
ماست نسبت به مرداد سال قبل ۵۳.۷ درصد گران شده؛ بطوریکه در این دوره هر یک کیلو ماست ۹۵۰۰ بوده است.
دوغ هم ۵۹ درصد گران شد
دوغ پاستوریزه اما در ماه گذشته تا بیشتر از ۵۹ درصد نسبت به سال قبل افزایش قیمت داشته؛ به شکلی در مرداد سال گذشته هر ۱.۵ لیتر آن به صورت متوسط ۷۹۰۰ عرضه شده ولی در مرداد سال جاری به ۱۲ هزار و ۶۰۰ رسیده است.
فروش دوغ در مرداد تابیش از ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان هم گزارش شده است.
اما پنیر گران...
دیگر محصول لبنی که این روزها افزایش قیمت آن مورد توجه فعالان بازار بوده پنیر است که این کالا برای مرداد سالجاری هر بسته نیم کیلویی به صورت متوسط ۲۰ هزار و ۵۰۰ و حداکثر تا ۲۷ هزار تومان فروش رفته است.
متوسط قیمت هر نیم کیلو پنیر در ماه قبل، ۱۳ هزار و ۴۰۰ ثبت شده که نسبت به سال گذشته ۵۳.۱ گران شده است.
در رابطه با افزایش قیمت محصولات لبنی علل مختلفی همچون افزایش قیمت نهاده های تولید و خوراک دام، رشد قیمت شیر خام و یا حتی نحوه نظارت مطرح می شود.
منبع:

1400/06/17
11:52:43
5.0 / 5
197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش