ماجرای بیمه نامه هایی که بعد از تحویل خودرو صادر می شود!

ماجرای بیمه نامه هایی که بعد از تحویل خودرو صادر می شود! به گزارش آنی بازار به تازگی بعضی از خریداران خودرو در تماس با این خبرگزاری، از مشکلی در ارتباط با صدور بیمه نامه های شخص ثالث خودرو های خود اطلاع داده اند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، داستان از این مقرر است که برخی از مشتریان در هنگام تحویل خودرو ثبت نامی (فروش فوق العاده یا پیش فروش یکساله) خود متوجه شده اند که برگه بیمه نامه برای آنان صادر نشده و این در شرایطی است که زمان فعال شدن تعهدات بیمه، از فردای روز صدور بیمه نامه است. در واقع خودرو تحویل مشتری شده اما بیمه نامه شخص ثالث خودرو یک تا چند روز بعد صادر و فعال می شود.
یکی از مشتریان این گونه توضیح می دهد که سال گذشته، در طرح های پیش فروش یکساله ایران خودرو شرکت و برنده یک دستگاه خودرو دناپلاس شده است. بعد از واریز باقی مانده مبلغ، موعد تحویل خودرو مورخ ۲۴ مرداد سال جاری مشخص شد. خودرو در زمان مقرر تحویل داده شد اما بیمه نامه فردای آن روز صادر گردیده است.
وی مبحث را از نمایندگی مربوطه پیگیری کرده و پاسخ شنیده که موارد از این دست در طول ماه های اخیر چندین بار پیش آمده است!
در نمونه ای دیگر مشتری، خودرو را در تاریخ ۲۱ مرداد ماه از نمایندگی ایران خودرو تحویل گرفته اما بیمه نامه وی در تاریخ ۲۴ مرداد ماه صادر شده و طبیعتا زمان فعال شدن آن هم ۲۵ مرداد ماه است.

ایران خودرو: اگر حادثه ای تا زمان صدور و فعال شدن بیمه نامه رخ داد، خسارتی متوجه مشتری نیست
ایسنا علت را از ایران خودرو پیگیری کرد که در نهایت امیرحسین شاه حسینی- قائم مقام مدیر فروش ایران خودرو این گونه پاسخ داد که بر مبنای قواعد موجود، زمانی که خودرو تحویل مشتری می شود، ضروریست دارای پلاک انتظامی و مشمول بیمه شخص ثالث باشد؛ بنابراین از روز دریافت خودرو توسط مشتری، خودرو به مدت ۳۶۵ روز زیر پوشش بیمه است.
وی خاطرنشان کرد: براین اساس زمانی که خودرو تحویل مشتری می شود، زیر پوشش بیمه فعال است اما درصورتیکه به هر علتی در زمان تحویل خودرو، بین صدور بیمه نامه و شروع تعهدات بیمه فاصله بیفتد، در صورت بروز سانحه ای برای مشتری، برپایه توافق و تعهدات در میان با شرکت بیمه، خودروساز متعهد بیمه مسئولیت است وخودرو زیر پوشش بیمه شرکت است و مسئولیت اتفاقات و حوادث احتمالی، بر عهده مشتری نخواهد بود.
وی در پاسخ به این که چرا بین زمان تحویل تا فعال شدن بیمه نامه خودرو فاصله افتاده که خودروساز به "بیمه مسئولیت" متعهد شود؟ اظهار داشت: تحویل خودرو توسط خودروساز و صدور بیمه توسط شرکتهای بیمه انجام می شود و نیازمند ارسال اطلاعات زمان تحویل خودرو به شرکت بیمه است. براین اساس امکان دارد که به طور مثال خودرو در پس از ظهر روز پنجشنبه تحویل شده باشد که در آن زمان امکان پرینت بیمه نامه نبوده است تا در نخستین روز کاری، یعنی شنبه بعد نسبت به انجام آن اقدام گردد.
محسن مطلبی- رئیس اداره بیمه ایران خودرو هم در این رابطه اظهار نمود: به طور کلی بیمه شخص ثالث جزو الزاماتی است که خودروساز مطابق قانون پشتیبانی از مصرف کننده، در زمان تحویل خودرو بایستی به مشتری عرضه دهد؛ ازاین رو هر خودرویی که تحویل می شود باید دارای پلاک ملی و بیمه نامه معتبر باشد. از زمان تکمیل وجه مشتری که گاها امکان دارد چند روز قبل از زمان تحویل باشد، شرکت عرضه دهنده بیمه هم انتخاب می شود. خودروسازان قراردادی کلی با صنعت بیمه دارند که برپایه آن بیمه نامه زمانی فعال می شود که خودرو تحویل مشتری شده و از همان زمان خودرو مشمول بیمه است.
وی ادامه داد: براین اساس مشتریان هیچ نگرانی نخواهند داشت؛ چونکه از همان لحظه تحویل خودرو تا هر زمان که برگه بیمه نامه به دستشان برسد، خودرو زیر پوشش بیمه است.
منبع:

1400/06/20
21:06:39
5.0 / 5
211
تگهای خبر: بیمه , خرید , خریدار , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش