دبیر همایش بین المللی گل محمدی:

ایران سال گذشته رتبه نخست صادرات اسانس گل محمدی به دست آورد

ایران سال گذشته رتبه نخست صادرات اسانس گل محمدی به دست آورد به گزارش آنی بازار مجری طرح ملی گیاهان دارویی کشور و دبیر سومین علمی همایش بین المللی گل محمدی اظهار داشت: صادرات اسانس گل محمدی ایران سال قبل از ۷۳۰ به ۲ هزار ۵۰۰ کیلوگرم با ارزش ۲۰۲ میلیون ۴۳۰ هزار دلار صادرات رسید و کشورمان از این نظر در رتبه نخست دنیا قرار گرفت.


به گزارش آنی بازار به نقل از خبرگزاری ایرنا، حسین زینلی روز چهارشنبه در سومین همایش بین المللی گل محمدی که به صورت برخط در کاشان شروع شده است، ضمن اشاره به درآمد ارزی سه میلیون ۷۰۰ هزار دلاری از صادرات سه هزار و ۳۵۰ تن عطر گل محمدی کشورمان اضافه کرد: یک هزار دلار ارزش پایه صادراتی هر لیتر اسانس گل محمدی ایران است که نسبت به اسانس های اولی که در دنیا از پنج تا ۱۲ هزار دلار صادر می شود خیلی عقب هستیم.
صادرات ۳۰۲ تن غنچه و گل خشک محمدی در سال گذشته
وی، تلاشهای صورت گرفته برای بالاترین سطح صادرات پارسال را با افزایش صادرات ۳۰۲ تن غنچه و گل خشک محمدی از گمرکات کشور و نزدیک به یک میلیون و ۶۰۰ هزار دلار درآمد آن نسبت به صادرات ۱۹۲ تنی در سال ۹۸ خاطرنشان کرد و عنوان کرد: گردش مالی این محصول در دنیا ۲ میلیارد دلار است.
مشاور وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در برهه کنونی ۵۰ هزار هکتار کشت گل محمدی در سرتاسر دنیا وجود دارد، اضافه کرد: ایران با ۳۰ هزار هکتار کشت گل محمدی و تولید حدود ۵۵ هزار تن گل رتبه اول تولید و بالاترین سطح زیر کشت این محصول را دارد، اما نکته مهم این است که بلغارستان و ترکیه نقش جهانی خویش را در گل محمدی با برخورداری از دانش این صنعت به خوبی نشان داده اند.
به گفته وی، دلیل عقب ماندن ایران از نظر عملکرد تولید گل محمدی نسبت به ترکیه و بلغارستان در دنیا این است که سیاست کشور بر اساس پشتیبانی از کشاورز و صنعت گذاشته نشده است.
مجری طرح ملی گیاهان دارویی با تکیه بر این که ایران در بخش تحقیقات به مرحله تمیز و تولید وارد نشده و ارتباط بین حلقه ها وجود ندارد، اظهار داشت: ایجاد رشته ای برای وصل این حلقه ها، تقویت اهداف و ارتباط ذینفعان از دانشگاه و عوامل این همایش مورد انتظار است.
وی، بزرگترین چالش در کشور را با وجود رتبه نخست ایران در دنیا از نظر سطح زیر کشت، تولید و عملکرد پایین محصول دانست و افزود: باید اعتبارهای مالی به سمت تولید در کشاورزی، بازسازی و نوسازی زمین ها سوق داده شود و از کشاورزانی که به خاطر کمبود اعتبار و منابع مالی نمی توانند از زمینهای خود استفاده کنند حمایت کرد.
ورود شرکتهای دانش بنیان راه نجات صنعت گل محمدی
دبیر علمی سومین همایش بین المللی گل محمدی عنوان کرد: تنها نجات دهنده و راهگشای این مسئله علاوه بر ورود شرکتهای دانش بنیان به صنعت گل محمدی، کمک دانشگاه های کشور و مرکزهای علمی همچون دانشگاه کاشان است که در کانون گل محمدی قرار دارند.
زینلی با تکیه بر این که گل محمدی یکی از گیاهانی است که در آینده ارزش افزوده بسیاری برای جامعه انسانی خواهد داشت، اضافه کرد: تلاش ما باید در جهت برنامه ریزی برای به دست آوردن سهم قابل توجهی از این بازار با حرکت در راه دانش بنیان شدن شود.
وی با تکیه بر کوشش برای ایجاد ارتباط صمیمانه میان پژوهشکده ها، تولیدکننده و صادرکننده از راه بروکراسی متفاوت در جهت حفظ ارزش افزوده گل محمدی را در کشور برای اسانس و عصاره این محصول خاطرنشان کرد: در صورت مدیریت مناسب بر زنجیره تولید میتوان به صورت متوسط در این دوره بهره برداری از هر هکتار گل محمدی ۴۷ میلیون تومان سود خالص داشت.
وی ضمن اشاره به تلاش وزارت جهاد کشاورزی در این زنجیره در خصوص آماده کردن طرحی ویژه اظهارداشت: اگر این طرح در سازمان برنامه و بودجه به تصویب برسد تمامی حلقه های این زنجیره شامل تأمین نهاده تا تحقیق و توسعه و وارادت تمامی موارد را پوشش می دهد و کمک شایان و حمایت های خوبی را از آنان انجام خواهد داد.
هدایت تسهیلات به سمت توسعه کشت ارگانیک و تولید نهاده های استاندارد
مجری طرح ملی گیاهان دارویی کشور با اشاره به اینکه در برهه کنونی صندوق کارآفرینی امید مشغول پرداخت تسهیلات چهار درصد است، اظهار داشت: سعی شده پرداخت این تسهیلات به سمت و سوی توسعه کشت گل محمدی ارگانیک رود تا در زمینه تولید نهاده های استاندارد عملکرد اقتصادی بالا ایجاد شود.
وی با تکیه بر پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و همت و موفقیت تلاشهای موسسه های تحقیقاتی بخصوص موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور در پیشنهاد سه ژنتیک یا رقم به جامعه کشاورزی افزود: البته این موارد کافی نیست و پشتیبانی بیشتر از محققان در این حوزه بخصوص از جانب مسئولان برگزاری همایش ها و دانشگاه ها با تولید رقم های خیلی خوب و نگاه ویژه به این محصول را می طلبد.
ایجاد صندوق گل محمدی در کانون رویش گل محمدی
وی با تکیه بر این که ایجاد صندوق گل محمدی در کانون رویش گل محمدی می تواند یکی از دستاوردهای همایش بین المللی گل محمدی شود، اضافه کرد: این صندوق می تواند تمام اعضا یا افراد دارای منافع گل محمدی را با سرمایه گذاری در این صندوق حمایت و توانمندسازی کند تا بتواند تمامی هزینه های تحقیقات یا حلقه های مفقوده را که احتیاج به اعتبار و بودجه دارد برطرف کند.
دبیر سومین همایش بین المللی گل محمدی کاشان تصریح کرد: این همایش می تواند در ایجاد بورس گل محمدی و عرصه استاندارد سازی گلاب نقش آفرینی کند و تجارب خویش را در افزایش ارزش افزوده این محصول ایجاد نماید.
وی افزود: در برهه کنونی با هدایت صنعت گل محمدی به سمت تولید اسانس و تخلیص اجزای آن در کشور بزودی شاهد خبرهای خوشی از استان اصفهان و دیگر منطقه های کشور در خصوص ایجاد سرمایه گذاری های خیلی خوب خواهیم بود.
زینلی با ابراز امیدواری از برداشتن گام های بزرگ تر و موثرتر در کاشان با افزایش حمایت های تمامی مسئولان مرتبط در شهرستان، استان و کشور از تولید استاندارد گیاهان دارویی و یافتن جایگاه واقعی آن در ایران اضافه کرد: در کشور بلغارستان سود عادلانه برای کشاورز، صنعتکار و آخرین حلقه زنجیره در نظر گرفته می شود در حالیکه این روند در کشورمان وجود ندارد.
وی، وجود ضعف های بسیار زیاد در صنعت گل و گلاب را تصریح کرد و اظهار داشت: این همایش می تواند علاوه بر ارائه راهکارهای لازم در افزایش عملکرد مشکل اساسی که در دنیا هم خیلی روی آن کار نشده است برطرف کند؛ این مشکل اساسی می تواند با پیشرفت در فناوری در صنعت و ماشین آلات و کمترین نیاز آبی را در تولید انجام دهد.
وی همینطور بر لزوم توسعه کشت ارگانیک در تولید گیاهان دارویی با استفاده از دانش و تولید سموم زیستی از جانب محققان تصریح کرد.
سومین همایش بین المللی گل محمدی (۲۰۲۱ Rosa damascene) با حضور استادان، صاحب نظران، صنعتگران، محققان و متخصصان از دانشگاه های ایران، آمریکا، انگلیس، ترکیه، هلند، ایتالیا و ونزوئلا کشورهای خارجی به مدت ۲ روز در ایام ۱۷ و ۱۸ شهریور به صورت برخط در دانشگاه کاشان درحال برگزاری است.
نزدیک به ۹ هزار نفر دانشجو در ۲۰۰ رشته گرایش در ۱۱ دانشکده و ۱۲ پژوهشکده دانشگاه کاشان تحصیل می کنند.
شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.


منبع:

1400/06/21
09:24:58
5.0 / 5
237
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش