قالیباف به نظارت برخط دیوان محاسبات بر بودجه سالانه اصرار کرد

قالیباف به نظارت برخط دیوان محاسبات بر بودجه سالانه اصرار کرد آنی بازار: رئیس مجلس شورای اسلامی اولویت نخست مجلس را نظارت دانست و بر لزوم نظارت آنلاین دیوان محاسبات کشور بر چگونگی اجرای قانون بودجه و ارائه گزارش های مدون تاکید نمود.


به گزارش آنی بازار به نقل از خبرگزاری ایرنا از خانه ملت، «محمدباقر قالیباف» روز چهارشنبه در مراسم آیین رونمایی از گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ در دیوان محاسبات کشور، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: هرسال پس از ارائه لایحه بودجه، گزارش تفریغ بودجه آن در دی ماه ارائه می شد اما هم اکنون که اوایل مهرماه قرار داریم و دولت بتازگی کار تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۱ را شروع کرده، گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ حاضر شده که دو هفته دیگر در صحن علنی مجلس قرائت می شود.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که مقرر است هر دو ماه یک دفعه گزارش اولیه از نظارت بر بودجه نیز ارائه شود، عنوان کرد: نظارت برخط بر بودجه کمک شایانی به تصمیم گیری ها می کند و امیدواریم تمام امور برخط شود که در امتداد رویکرد هوشمندسازی بعنوان یکی از ۴ رویکرد مجلس انقلابی است.
وی افزود: زمانی که بودجه می نویسیم جهت زندگی مردم در شهرها و روستاها و همین طور دولت تصمیم گیری می نماییم. همه این بخش ها تحت تاثیر سیاست های پولی و مالی ما قرار می گیرند. اما واقعیت تلخ این است که وقتی کسری بودجه داریم در حقیقت این به مفهوم دست در جیب مردم کردن است و در این شرایط در حالی حقوق ها را افزایش می دهیم که قدرت خرید مردم پایین آمده است.
قالیباف اولویت اول مجلس را نظارت بیان کرد و اظهار داشت: با تورم قوانین مواجه هستیم پس باید به نظارت بر اجرای قوانین توجه کرده و به سمت تنقیح برویم و فقط در حد نیاز، قانونگذاری داشته باشیم.
رییس نهاد قانونگذاری کشور با اعلان اینکه فرصت های خوبی برای ریل گذاری و نظارت وجود دارد، اضافه کرد: دیوان محاسبات مهم ترین نقش نظارتی بر بودجه را دارد و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و سایر کمیسیون های تخصصی نیز نظارت جدی بر امور دارند. همین طور حضور نمایندگان مجلس بعنوان عضو ناظر در مجامع و شوراهای استانی و کشوری فرصت خوبی برای نظارت است.
وی در ادامه بازوی نظارتی دیگر مجلس را اقدامات هیات تطبیق قوانین بر طبق اصل ۱۳۸ قانون اساسی دانست و اضافه کرد: تذکر، سوال، استیضاح و تحقیق و تفحص از دیگر بازوهای نظارتی مجلس هستند که تمامی این ها زمانی اثرگذار خواهد بود که همه این ابزارها در هماهنگی با هم کار کنند و اگر پراکنده کاری شود اثری ندارد که در این راستا جلسات حوزه نظارتی را برقرار کرده ایم تا تحولی در زمینه نظارت ایجاد نماییم و دیوان محاسبات کشور و گزارش های آن نیز رکن رکین نظارت های مجلس است.
قالیباف با اشاره به ارائه گزارش تفریغ بودجه1399 کل کشور در جلسات صحن مجلس عنوان کرد: باتوجه به نزدیک شدن به موعد تدوین برنامه هفتم توسعه کشور، باید در این برنامه به موارد خاصی همچون ناترازی در صندوق ها، معادن و یارانه ها شامل نقدی و غیرنقدی و غیر شفاف توجه گردد. علاوه بر این اجرای دولت الکترونیک و راه اندازی سامانه هایی که دولت توسط قانون مکلف به آن شده است و همین طور اصلاح ساختار بودجه باید مدنظر قرار گیرد.
وی افزود: مجلس جلسات روزهای سه شنبه خودرا به بررسی های نظارتی اختصاص داده و گزارش ها شفاف و روشن بیان می شود تا نمایندگانی که مقرر است عضو کمیسیون تلفیق شوند، اطلاعات دقیق داشته باشند.
قالیباف با اشاره به راه اندازی سامانه ارتباطات مردمی ۱۹۸ دیوان محاسبات که می تواند در آینده هوشمندتر، کاربردی تر و اثرگذارتر ادامه دهد، اشاره کرد: در عین آنکه در دیوان محاسبات به حسابرسی می پردازد، به بعد عملکردی هم بپردازد و باید گزارش های حسابرسی و عملکردی دقیق با بیان اشکالات در حوزه قانونگذاری و بودجه ریزی در صحن مجلس بررسی شود.
در اختتام این مراسم از گزارش تفریغ بودجه ۹۹ توسط رئیس مجلس شورای اسلامی رونمایی گردید.


منبع:

1400/07/01
11:22:26
5.0 / 5
215
تگهای خبر: ابزار , تخصص , تورم , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش