شتاب رشد اقتصادی در سایه گسترش واکسیناسیون کرونا

شتاب رشد اقتصادی در سایه گسترش واکسیناسیون کرونا به گزارش آنی بازار تازه ترین گزارش بانک مرکزی نشان داده است که تولید ناخالص داخلی کشور در فصل اول سالجاری ۶.۲ درصد رشد کرده است، این در شرایطی است که پیشبینی می شود با تداوم روند کنونیِ واکسیناسیون عمومی و رفع اثرات بحران کرونا امید آن می رود که در دو فصل پایانی شاهد رشد اقتصادی بیشتری هم باشیم.


به گزارش آنی بازار به نقل از خبرگزاری ایرنا، بانک مرکزی اخیرا «گزارش تحولات بخش واقعی اقتصاد ایران در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰» منتشر نموده است. در این گزارش رشد اقتصادی بیشتر از سایر شاخص ها جلب توجه می کند. هرچند، زمانی که شاخصهای کلان اقتصادی مانند نرخ تورم، میزان نقدینگی، پایه پولی و همچون رشد اقتصادی همچون تکه های یک پازل در کنار هم قرار می گیرند تصویری روشن تر از وضعیت اقتصادی کشور به ما نشان می دهند، اما رشد اقتصادی به تنهایی می تواند گویای خیلی چیزها بوده و در مرکز پازل اقتصاد قرار دارد.
برای همه ما روشن است که اقتصاد ایران و همچون شاخص رشد اقتصادی صدمه زیادی، نخست از تحریم و سپس از انتشار کرونا دید. چالش دوگانه تحریم-کرونا رشد اقتصادی را با افت شدیدی مواجه کرد.
قبل از آغاز به کار «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری پیشین آمریکا و خروج این کشور از برجام رشد اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۵ به رقم خیره کننده ۱۲.۵ درصد رسیده بود. هرچند سهم نفت و فرآورده های نفتی در این رشد زیاد بود، اما در صورت تداوم و مدیریت صحیح درآمدهای نفتی بدون شک وضع اقتصادی کشور، حتی با وجود کرونا قابل مقایسه با امروز نبود.
اما در پیش گیری سیاست فشار حداکثری توسط ترامپ رشد بیشتر از ۱۲ درصدی سال ۱۳۹۵ را با افتی شدید به ۳.۷ درصد در سال ۱۳۹۶ کم کرد و در سالهای ۹۷ و ۹۸، به ترتیب ارقام منفی ۴.۸ درصد و منفی ۷درصد تجربه شد.
شیوع کرونا تقریباً از اواخر ۱۳۹۸ شروع و در طول سال ۱۳۹۹به سمت نقطه اوج خودش حرکت کرد، به صورتی که تابحال چندین موج مختلف را به معرض نمایش گذاشته است. با هر موج محدودیت های مختلفی در کشور اعمال و اثرات زیانباری بر اقتصاد کشور به جا می گذاشت رشد منفی اقتصاد کشور را تشدید کرد. در همه جای دنیا تقریباً به همین صورت بود و ایران هم مستثنی نبود.روند مثبت رشد اقتصادی به رغم کرونا و تحریم
اما جالب است که شاخص رشد اقتصادی در طول سال ۱۳۹۹ و امسال هم همواره در جهت مثبت در حرکت بوده است. رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۹ به قیمت پایه (به قیمت های ثابت سال ۱۳۹۰) نسبت به سال قبل به ترتیب (با نفت) ۳.۶ درصد و (بدون نفت) ۲.۵ درصد بود.
همچنین، بررسی روند فصلی ارقام رشد هم از مسیر مثبت رشد اقتصادی حکایت داشت. در سال ۱۳۹۹ بعد از افت فعالیتهای اقتصادی در شروع همه گیری بیماری کرونا در فصل نخست سال ۱۳۹۹ (رشد منفی ۲.۵ درصد)، رشد اقتصادی کشور در فصل دوم معادل ۵.۴ درصد و بعد از ثبت رقم ۳.۸ درصدی در فصل سوم این سال، در فصل چهارم افزون بر ۷.۷ درصد شد.
اکنون گزارش جدید بانک مرکزی نشان داده است که این رشد حدوداً ۷ درصدی در سه ماهه نخست ۱۴۰۰ هم تداوم داشته است. بر اساس گزارش این بانک تولید ناخالص داخلی کشور در فصل اول ۱۴۰۰ (به قیمت های پایه سال ۱۳۹۵)، با نفت به رقمی حدود ۳۴۷۷.۰ هزار میلیاردریال و بدون نفت به حدود ۳۱۴۸ هزار میلیاردریال رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل به ترتیب از افزایش ۶.۲ و ۴.۷ درصدی برخوردارست.
در این دوره به استثنای ارزش افزوده گروه کشاورزی که متاثر از خشکسالی و کاهش تولید محصولات زراعی با کاهش عملکرد ۰.۹ درصدی مواجه گردید، ارزش افزوده سایر گروه های اقتصادی شامل «نفت»، «صنایع و معادن» و «خدمات» از افزایشی به ترتیب معادل ۲۳.۳، ۲.۱ و ۷.۰ درصدی برخوردار بوده اند.
درصد رشد تولید ناخالص داخلی کشور با نفت و بدون نقت در سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۹ به ترتیب برابر است با ۵.۴ درصد و ۳.۴ درصد. این رشد در فصل اول سالجاری به ترتیب به ۶.۲ درصد. ۴.۷ درصد رسیده است(دو ردیف آخر جدول زیر). یعنی میزان تولید ناخالص داخلی به ترتیب ۳.۳ درصد. ۲.۳ درصد رشد داشته است.
رشدی فراتر از پیشبینی بانک جهانی
گزارش سالیانه بانک جهانی و برآوردهای این بانک برای سالهای آتی هم از روند مثبت رشد اقتصادی کشور حکایت دارد. در جدول زیر داده های بانک جهانی نشان داده است که رشد اقتصادی از منفی ۶.۵ درصد در سال ۲۰-۲۰۱۹ به ۱.۶ درصد در سال ۲۱-۲۰۲۰ رسیده است.
پیش بینی بانک جهانی روند رشد اقتصادی تا سال ۲۰۲۴ را مثبت نشان داده است. میزان رشد اقتصادی ایران برای سالهای ۲۰۲۲، ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ به ترتیب ۲.۱، ۲.۲ و ۲.۳ درصد است.
درصورتی که رشد اقتصادی فصل اول سال طی سه فصل دیگر تداوم پیدا کند میزان رشد اقتصادی کشور بسیار بالاتر از پیشبینی های بانک جهانی خواهد بود.
ناگفته نماند که این رشد در حالی اتفاق افتاده که تحریم و کرونا همچنان پابرجا است. در صورت رفع این دو عامل رقم رشد اقتصادی باز هم بالاتر خواهد رفت.

واکسیناسیون همگانی، رشد مثبت خدمات و نوید روزهای بهتر
شیوع کرونا، از میان بخش های مختلف اقتصادی بیشترین ضربه را به بخش خدمات وارد کرده است. این بیماری اقتصاد گردشگری را به شدت مختل کرد. سفرها لغو شد، هتل ها و مراکز گردشگری تعطیل و تولید خدمات و اشتغال در این قسمت از اقتصاد به شدت صدمه دید.
رشد اقتصادی خدمات در سال ۱۳۹۹ منهای ۲ صدم درصد بود. حالا گزارش جدید بانک مرکزی مبین رشد ۷ درصدی این بخش در فصل اول سالجاری است. این رشد مثبت حاکی از بازیابی این بخش از اقتصاد از تبعات منفی شیوع ویروس کرونا است.
بررسی سهم فعالیتهای مختلف اقتصادی در بخش خدمات نشان داده است که افزایش نرخ رشد ارزش افزوده این بخش به طور عمده در نتیجه افزایش ارزش افزوده فعالیتهای «حمل و نقل و انبارداری»، «بهداشت و مددکاری اجتماعی»، «عمده فروشی، خرده فروشی و تعمیر وسایل نقلیه موتوری»، «اطلاعات و ارتباطات» و «حرفه ای، علمی و فنی» بوده است.
نکته کلیدی این است که گردشگری نقشی تعیین کننده در این رشد ۷ درصدی نداشته است، چونکه موج های پی در پی کرونا و اعمال محدودیت ها، که هنوز هم ادامه دارد اجازه رشد به این بخش نداده است.


اکنون واکسیناسیون میلیونی نوید آنرا می دهد که اقتصاد گردشگری به مدار رشد باز گردد. این بخش از اقتصاد خیلی متأثر از تحریم نیست. برعکس، اگر مبحث کرونا حل شود تحریم میتوان اثر مثبتی بر رشد بخش خدمات گردشگری بگذارد. چونکه با وجود تحریم ها و گرانی قابل توجه دلار گردشگری داخلی در مقابل گردشگری خارجی رونق چشمگیری پیدا می کند.
نه تنها توریستهای داخلی نقاط گردشگری مختلف کشور را مقصد مسافرت های خود قرار می دهند و از خیر مسافرت های خارج از کشور می گذرند، بلکه توریستهای خارجی هم به سبب ارزانی مسافرت ایران را بعنوان مقصد گردشگری خود انتخاب خواهند کرد.
اقتصاد گردشگری نیازی به نفت و دلارهای نفتی ندارد. ایران یکی از پرجاذبه ترین نقاط گردشگری جهان است و این می تواند در آینده به یکی از نقاط قوت اقتصادکشور بدل شود.
بدین ترتیب میتوان انتظار داشت که با انجام واکسیناسیون عمومی در دو فصل باقی مانده از سال و بازگشت رونق به گردشگری رشد اقتصادی بخش خدمات فراتر از ۷ درصد رفته و به افزایش بیشتر رشد اقتصادی کل و دست یابی به هدف ۸ درصدی در برنامه ششم توسعه کمک شایانی کند.

منبع:

1400/07/04
10:58:23
5.0 / 5
158
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش