پشت پرده واردات لوازم خانگی در زمان ممنوعیت

پشت پرده واردات لوازم خانگی در زمان ممنوعیت در ایام اخیر اسنادی از ثبت سفارش لوازم خانگی در زمان ممنوعیت انتشار یافته که به قول سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در ارتباط با واردات مرزنشینی است؛ چونکه تصویب یک قانون از اواخر سال ۱۳۹۸ درهای واردات را گشوده است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، پس از انتشار گزارش هایی از ثبت سفارش لوازم خانگی کره ای در سالجاری، وزارت صمت هر گونه ثبت سفارش این کالا در دوره ممنوعیت را تکذیب نمود، اما چند ساعت بعد اسنادی از ثبت سفارش در فضای مجازی دست به دست شد که حالا گفته می شود در ارتباط با واردات مرزنشینی است.
البته این همه ماجرا نیست و با وجود ممنوعیت واردات از سال ۱۳۹۷، انواع لوازم خانگی خارجی به صورت قاچاق و در مواردی به صورت قانونی با گارانتی در فضای مجازی و حتی در بازار، در دسترس است!
در این رابطه حمیدرضا غزنوی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: مرزنشینان با داشتن سه سال اجاره نامه، پیله ور هستند و سهمیه مرزنشینی دریافت می کنند؛ اما پیله وران نه پول واردات و نه بازاری برای فروش محصولات خود دارند. در این شرایط هیئت دولت وقت در اواخر سال ۱۳۹۸ قانونی تصویب کرد که بر مبنای آن واردات مرزنشینی به صورت تجمیعی مجاز اعلام گردید.
به گفته وی با این مصوبه، واردکنندگان به تعاونی مرزنشینی رجوع و سهمیه پیله وران را دریافت و خودشان مبادرت به واردات می کنند؛ چونکه واردات دیگر به صورت تجمیعی مجاز است و نیاز نیست تعداد محدودی کالا وارد شود. پیله وران هم سهم خویش را به واردکننده می دهند و به ازای آن پول دریافت می کنند.
سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به اینکه واردکنندگانی که از این طریق اقدام می کنند، همان مافیای واردات ال جی و سامسونگ هستند، خاطرنشان کرد: با عنایت به گستردگی مرزهای کشور، قانون تجمیعی در همه آنها شرایط واردات حجم زیادی کالا را فراهم می کند؛ ازاین رو شاهد می باشیم که ابتدا واردات مرزنشینی ایجاد و بعد قانون تجمیعی تصویب و تعرفه های لوازم خانگی در کالاهای مجاز گنجانده شد.
انتقال کالای مرزنشینان به استانهای دیگر مجاز شد؟
حتی در شرایطی که مطابق قانون، کالاهای وارد شده از راه مرزنشینان باید در همان استان ها یا استانهای همجوار استفاده شود، به قول غزنوی، برخی اخبار تایید نشده از آن حکایت می کند که مجوز انتقال این کالاها به سایر استان ها هم داده شده است.
غزنوی همینطور با اشاره به اینکه هم اکنون فقط تابلوی واردات لوازم خانگی ممنوع می باشد، اما همه چیز وارد می شود، خاطرنشان کرد: مرزنشینان باید امتیازاتی داشته باشند، ولی این امتیازها باید در ارتباط با واردات کالاهایی باشد که تولید داخل ندارند.
ثبت سفارش لوازم خانگی، همین چند روز پیش!
وی با اشاره به اینکه ته لنجی، کولبری و مرزنشینی خلاءهایی است که کالا از راه آنها وارد می شود، خاطرنشان کرد: با اجرای این قانون در مواردی حتی کالا به صورت کانتینری وارد می شود و همین حالا طبق اعلام گمرک ۱۶۰۰ تن کالا در گمرک وجود دارد و بر مبنای اسنادی که انتشار یافته آخرین ثبت سفارش در ارتباط با 6 مهر ماه است. وزارت صمت باید پاسخ دهد که از زمان تصویب قانون تجمیعی تابحال چقدر لوازم خانگی به کشور وارد شده است.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، در میانه شهریور ماه دفتر رئیس جمهوری طی نامه ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و وزارت اقتصاد و دارایی، اعلام نمود که بر مبنای دستور مقام معظم رهبری، واردات لوازم خانگی به کشور همچنان ممنوع می باشد. همینطور بر مبنای اسنادی که به ایسنا رسیده، تعرفه برخی کالاهای ممنوعه، همچون لوازم خانگی بزرگ شامل یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی در تعرفه های مجاز مرزنشینان هم ذکر شده است.
در مصوبه هیئت وزیران که در مصاحبه به آن اشاره شد، آمده که "واردات مواد اولیه و قطعات یدکی و ملزومات تولید قابل تولید توسط مرزنشینان با تایید وزارت صمت و با هماهنگی بانک مرکزی به صورت تجمیعی مجاز است"؛ ازاین رو معلوم نیست چگونه از این قانون برای واردات کالای نهایی هم استفاده شده است؟
منبع:

1400/07/12
21:56:36
5.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش