بورسها در آسیا و آمریکا سبز شدند

بورسها در آسیا و آمریکا سبز شدند همه شاخصهای مهم بورسی در آسیا و آمریکا صعود کردند.


به گزارش آنی بازار به نقل از بلومبرگ، صندوق بین المللی پول در گزارشی اعلام نمود اقتصاد جهانی با سرعت بسیار بیشتری از سال قبل درحال حرکت رو به سمت جلو است و این روند بخصوص در کشورهای درحال توسعه نمود بیشتری دارد. با این وجود به قول این نهاد در نتیجه اختلال در زنجیره تأمین، افزایش حجم نقدینگی و افزایش قیمت کالاهای اساسی در جهان، نرخ تورم به یک مشکل تازه تبدیل گشته است و انتظار نمی رود زودتر از سال آینده این مشکل به خصوص در کشورهای پیشرفته جهان به نحو مطلوبی کمتر شود.
در هشداری آشکار برای اقتصاد آمریکا، شاخص خوشبینی به اقتصاد این کشور تا آخر ماه سپتامبر به ۴۶.۸ واحد رسیده که این رقم ۱.۷ درصد کمتر از رقم ثبت شده در ماه قبل است. با عنایت به این روند انتظار می رود ورود جریان سرمایه های جدید به بخش های مختلف اقتصادی آمریکا کندتر شده و دولت مجبور شود به صورت مستقیم نقدینگی بیشتری به بازارها تزریق کند. کار بررسی لایحه پیشنهادی دولت برای تخصیص یک تریلیون دلار اعتبار در مجلس سنا بزودی شروع می شود.
جو بایدن -رئیس جمهور آمریکا- با انتقاد از جمهوری خواهان در تصویب نشدن لایحه جدید مالی دولت، آنها را به کارشکنی متهم کرده است.
میزان بدهی های دولت این کشور تا آخر ماه سپتامبر به ۲۸ تریلیون و ۸۳۴ میلیارد و ۲۱۲ میلیون دلار و کسری بودجه دولت آمریکا تا آخر ماه سپتامبر به سه تریلیون و یک میلیارد و ۵۸۱ میلیون دلار رسیده است. مراقبت های درمانی و تأمین اجتماعی بزرگ ترین اقلام بودجه ای آمریکا هستند. در صورت موافقت نکردن جمهوری خواهان با افزایش سقف بدهی، دولت تعطیل خواهد شد.
افزایش وحشتناک قیمت نفت و گاز علاوه بر این که روی نرخ تورم کشورهای غربی تأثیر بزرگی گذاشته است، حالا به علت اختلال در فعالیتهای تجاری و اقتصادی به یک نگرانی بزرگ در میان معامله گران بورسی تبدیل گشته است. اوضاع در انگلیس از همه نقاط دیگر پیچیده تر شده اما بنزین نه تنها در این کشور که در آمریکا و خیلی از کشورهای اروپایی دیگر همچون فرانسه و آلمان، به پیشران بالا رفتن نرخ تورم منجر شده و این وضعیت احیانا ادامه خواهد داشت.
تا آخر ماه آگوست نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۷.۵ درصد رسید. بیکاری در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۶.۸ درصد رسید. این نرخ بیکاری کمترین نرخ بیکاری ثبت شده اروپا در هفت ماه اخیر بوده است. تخمین زده می شود تا آخر این ماه ۱۴ میلیون و ۴۶۹ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۲ میلیون و ۱۶۲ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده اند.
پیشرفت ها در مقابله با کرونا و واکسیناسیون جمعیت هدف در بیشتر کشورها به صورت رضایت بخشی بالا بوده است. مدیرعامل شرکت مدرنا- سازنده واکسن کرونا- پیشبینی کرده است از سال آینده زندگی به سطح عادی برگردد. این که اقتصاد جهانی چه زمانی به صورت کامل از رکود کرونایی بیرون برود، هنوز معلوم نیست اما معامله گران چشم انداز بسیار روشن تری را در مقایسه با ابتدای سال برای اقتصاد جهانی متصور هستند و انتظار دارند صورت سود و زیان شرکتهای بزرگ جهش های بزرگی در فصل های پیش رو داشته باشد.
با وجود اخطار وزیر خزانه داری آمریکا به تبعات سنگین مخالفت با لایحه جدید بدهی ها، اکثریت جمهوری خواهان در مجلس سنا اعلام نموده اند لایحه افزایش سقف بدهی های مجاز دولت را رد خواهند کرد. در صورت عملی شدن این اتفاق، دولت بایدن به تعطیلی کشیده خواهد شد. جمهوی خواستار همینطور با رد درخواست دموکرات ها برای موافقت با تصویب بسته حمایتی ۳.۵ تریلیون دلاری، آنرا دارای نتایج تورمی خطرناکی دانسته اند.
سخنان رئیس بانک مرکزی آمریکا نشان داده است که این نهاد درحال آماده کردن شرایط برای آخر دادن به سیاست های حمایتی خود است. پاول در تازه ترین سخنرانی خود با اشاره به اینکه به تدریج از شدت و حجم برنامه خرید ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق قرضه در هفته توسط این نهاد کاسته خواهد شد، از آخر سیاست های حمایتی فعلی در اواسط سال آینده میلادی اطلاع داد. پاول در عین حال این نکته را افزود که زمان قطعی این کار هنوز مشخص نشده است.
تابحال بیشتر از ۲۳۷ میلیون و ۴۶ هزار و ۲۳۷ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۸۳۹ هزار و ۳۶۷ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۷۲۷ هزار و ۲۷۳ نفر، برزیل با ۵۹۹ هزار و ۴۱۴ نفر، هند با ۴۴۹ هزار و ۸۸۳ نفر، مکزیک با ۲۷۹ هزار و ۸۹۴ نفر و روسیه با ۲۱۲ هزار و ۶۲۵ نفر بوده است.
یوکیو ایشیزوکی - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه دایوا سکیوریتیز - اظهار داشت: نرخ توم در بیشتر کشورهای جهان کماکان مایه نگرانی است، چون که کار بانکهای مرکزی را برای اجرای دلخواه سیاست های جدید بعد از دوره کرونا دشوار می کند. در آمریکا شاهد آن بوده ایم که تورم برای مدت طولانی بالای چهار درصد باقی مانده است و این در صورت تداوم می تواند منجر به ایجاد چسبندگی قیمت اقلام ضروری شود که به نوبه خود منجر به دشوارتر شدن کاهش نرخ تورم می شود.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۴۱۶.۹۹ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۴۱ درصد صعود تا سطح ۴۳۶۵.۵۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۴۷ درصد افزایش در سطح ۱۴ هزار و ۵۰۱.۹۱ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۱۵ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۹۹۵.۸۷ واحد بسته شد.
شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۱.۴۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۴ هزار و ۹۷۳.۸۳ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۱.۲۶ درصدی در سطح ۶۴۹۳.۱۲ واحد بسته شد.
در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۷۱ درصد پایین رفت و به ۸۷۷۵.۰۲ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۱.۰۱ درصدی تا سطح ۲۷ هزار و ۸۳۱.۴۶ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۲.۲۴ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۵۰۲.۸۹ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۶۷ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۸۶۶.۳۸ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۷۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۲۵۷.۸۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۸۲ درصد کاهش به ۷۶.۹۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۱.۱۲ درصدی به ازای ۸۰.۷۷ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۲۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۶۱.۸۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۰۷ درصدی به ازای ۲۲.۶۴ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/07/15
20:19:09
5.0 / 5
66
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش