پیش بینی آینده کوتاه مدت و بلندمدت بورس

پیش بینی آینده کوتاه مدت و بلندمدت بورس آنی بازار: یک تحلیلگر بازار سرمایه ضمن بررسی عوامل تاثیر گذار بر این بازار. پیش بینی نمود که هرچند بازار سرمایه تا دو - سه هفته آتی در همین محدوده باقی خواهد ماند اما در اواسط آبان ماه و اواخر پاییز آهسته آهسته رشد خواهدنمود.


روزبه شریعتی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت کاهشی بازار سرمایه در روز گذشته اظهار نمود: بازار روز گذشته غیرقابل انتظار منفی خورد، چونکه انتظار می رفت برخی شرکتها که در انتظار گزارش های خوب آنها برای فصل تابستان هستیم، بازار هیجانی و رو به پایین نفروشد. در هر حال این اتفاقات جزو نوسانات بازار است و همیشه وقتی گزارش های واقعی به بازار مخابره شود از هیجانات بازار کاسته و شرایط منطقی تر می شود.
واکنش منفی بازار به شایعات نسبتا مثبت
وی افزود: البته باید گفت روز گذشته بازار بیشتر از این که بخواهد منطقی برخورد کند درگیر هیجانات و شایعات پیرامون تغییرات افراد سیاسی و گزارش گروه پالایشی و محاسبات صورت گرفته بود. هفته قبل قبل از آنکه صورت حساب از سمت شرکت ملی پالایش و پخش و وزارت خانه به پالایشگاه ها اعلام گردد، بازار انتظار سودآوری داشت اما طبق شنیده ها صورت حساب برای پالایشگاه ها طبق ابلاغ گردیده است و محاسبات صورت گرفته است. اما درمورد این دستورالعملی که ابلاغ گردیده است بین مفسرین تناقض وجود دارد و راجع به سودهای براورد شده شرکت های پالایشی تلورانس بالایی وجود دارد. برای برخی پالایشگاه ها سود صفر تومان تا ۸۷۰ تومان براورد کرده اند.
این تحلیلگر بازار سرمایه به تاکید بر این که گروه پالایشی، گروه تاثیرگذاری در بازار سرمایه است، اظهار داشت: گروه پالایشی چه از لحاظ ارزش بازاری، چه از لحاظ روان شناسی معاملات و چه از نظر روانی در بازار بیشترین تاثیرگذاری را دارند و از آنجا که روز گذشته این شایعه اوج گرفت که این گروه از لحاظ سودآوری خیلی کمتر از انتظار بازار هستند بازار واکنش نشان داد.
شریعتی در ادامه با اشاره به زمزمه های تغییر ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار نیز اظهار نمود: هرچند تغییرات ریاست سازمان بورس نباید در معاملات بازار سرمایه و ارزش شرکتها موثر باشد اما بنظر می رسد بازار دوست دارد خواسته یا ناخواسته تشنج داشته باشد. هرچند تغییرات ریاست سازمان باید مبتنی بر منطق و اصول باشد ولی عملکرد آقای دهقان نیز به شدت قابل دفاع است.
وی درمورد رییس جدید بانک مرکزی نیز اظهار داشت: انتخاب آقای صالح آبادی بعنوان رییس کل بانک مرکزی نیز باید به بازار سرمایه سیگنال مثبت دهد، برای اینکه نخستین رییس بانک مرکزی است که بصورت مستقیم سکان سازمان بورس را بر عهده داشته است و انتظار می رود با حضور ایشان تنش بین دو بازار پول و سرمایه به حداقل برسد.
شریعتی اشاره کرد: انتظار می رود با حضور آقای صالح آبادی نرخ بهره بازار پول و اوراق ها که روی بازار سرمایه تاثیر زیادی می گذارد، شفاف تر شود. در سالهای ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ با سودهای بیش از ۲۹ درصدی این نرخ ها، بازار سرمایه لطمه دید و اگر این اتفاق تکرار شود بازار سرمایه و اقتصاد اسیب می بینند. اما اگر بهره بین ۲۲ تا ۲۳ درصد باقی بماند و بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق با همین نرخ فروش رود اتفاق خوش یمنی برای بازار سرمایه است، چونکه خیالش راحت می شود که رخ بازار رقیب از این بیشتر نمی گردد و چرخ تولید ممملکت می چرخد.
این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: از جانب دیگر سیگنال مذاکرات آمد و دلار به محدوده ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان رسید اما باز هم دلار نیما محدوده ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان بود که درواقع دلار نیما نرخی است که برای شرکت های بازار سرمایه محاسبه می شود. بدین سبب نمی توان گفت کاهش نرخ دلار در بازار آزاد به ریزش بازار منجر شود و اگر دلار آزاد و دلار نیما در همین محدوده بمانند خیلی از سهم های بازار بهادار هستند.
انتظار اختتام ریزش بازار
شریعتی با اعلان اینکه TTM P/E بازار از محدوده بالای ۳۰ واحد به زیر ۱۰ واحد رسیده است، توضیح داد: این مساله نشان از رشد سودآوری سهم ها و عدم افزایش قیمت سهم ها است. به محدوده ای رسیده است که اصطلاحا باید گفت بازار دیگر ریزش ندارد و می توان با قطعیت بالایی اظهار داشت که اگر همه متغیرها مانند قیمت ارز، قیمت خوراک و هرچیزی از سمت دولت به شرکتها تحمیل می شود ثابت بماند، بازار نباید ریزش داشته باشد و افزایش یا کاهش بین ۱۰ درصد محدوده ثبات بازار است.
وی افزود: کمتر از دو هفته به انتشار گزارش های شش ماهه شرکتها مانده است و گزارش های شهریور نشان داد که شرکتها هم از لحاظ سودآوری و هم از لحاظ نرخ فروش نسبت به بهار بالاتر بودند. سودآوری بیش از ۱۰۰ شرکت در تابستان ۱۴۰۰ نسبت به تابستان ۱۳۹۹ رشد قابل توجهی داشت. همه این اتفاقات نوید گزینه های بهادار زیادی دارد و سرمایه گذاری طولانی مدت می تواند جذاب باشد.
این تحلیلگر بازار سرمایه اضافه کرد: البته از آنجا که شرایط سیاسی تغییرات وجود دارد و بازار گرفتار دوگانگی شده است احیانا بازار در همین محدوده تا دو - سه هفته باقی بماند و بعد از گزارش های شش ماهه در اوایل ابان و اخر پاییز بازار آهسته آهسته بالاتر رود.
منبع:

1400/07/18
11:42:55
5.0 / 5
239
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش