ریزش بورس های جهان بعد از گزارش صندوق بین المللی پول

ریزش بورس های جهان بعد از گزارش صندوق بین المللی پول آنی بازار: به دنبال کاهش برآورد صندوق بین المللی پول از متوسط رشد اقتصادی جهان، بورس های مهم ریزش کردند.


به گزارش آنی بازار به نقل از بلومبرگ، صندوق بین المللی پول در گزارش جدیدی اعلام نمود برآورد خود از متوسط رشد اقتصادی کشورهای جهان در سال ۲۰۲۱ را به ۵.۹ درصد کاهش داده که این رقم ۰.۱ درصد کمتر از برآورد قبلی این نهاد است. صندوق بین المللی پول همین طور انتظار دارد متوسط رشد اقتصادی جهان در سال آینده از رقم امسال نیز کمتر شده و به ۴.۹ درصد برسد. این نهاد با اشاره به این که اختلال های به وجود آمده ناشی از کرونا خصوصاً در بخش تجارت خارجی ادامه خواهد داشت بار دیگر بر ضرورت واکسیناسیون اصرار کرد.
احتمال تصویب مالیات جهانی بر درآمد شرکت های بزرگ تا حد زیادی روی تمایل سرمایه گذاران برای خرید سهام آنها تاثیر منفی گذاشته است. مقرر است از سال آینده حداقل مالیات بر درآمد شرکت های بزرگ به ۱۵ درصد افزایش پیدا کند. علاوه بر نگرانی های مالیاتی، نگرانی هایی درباب امنیت سایبری شرکتها و لطمه پذیری آنها در مقابل حملات هکری وجود دارد. ایلان ماسک نیز از انتقال مقر این شرکت به تگزاس بعد از اختلاف با مقامات کالیفرنیا آگاهی داد.
طبق انتظارات، نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا اختتام ماه سپتامبر باز هم کاهشی شد و رقم ۴.۸ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری که ۰.۴ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول ۱۸ ماه اخیر است. از آوریل پارینه که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روند نزولی نرخ بیکاری آمریکا ادامه داشته است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با تغییری محسوس نسبت به ماه قبل به هشت میلیون و ۲۱۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد.
در نخستین هفته ماه اکتبر شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۳۸ هزار نفری به ۳۲۶ هزار نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی ثبت گردید که انتظار می رفت این رقم، ۳۴۸ هزار نفر اعلام گردد. بطور متوسط شمار متقاضیان هفتگی دریافت مزایای بیکاری در آمریکا حدود ۲۰۰ هزار نفر بود که بعد از شیوع ویروس کرونا این رقم به سرعت رو به افزایش رفت.
صندوق بین المللی پول اعلام نمود: اقتصاد جهانی با سرعت بسیار بیشتری از سال قبل درحال حرکت رو به جلو است و این روند خصوصاً در کشورهای درحال توسعه نمود بیشتری دارد. با این وجود، بگفته این نهاد در نتیجه اختلال در زنجیره تامین، افزایش حجم نقدینگی و افزایش قیمت کالاهای اساسی در جهان، نرخ تورم به یک مشکل تازه تبدیل گشته است و انتظار نمی رود زودتر از سال آینده این مشکل بخصوص در کشورهای پیشرفته جهان به نحو مطلوبی کمتر شود.
در هشداری آشکار، شاخص خوش بینی به اقتصاد این کشور تا اختتام ماه سپتامبر به ۴۶.۸ واحد رسیده که این رقم ۱.۷ درصد کمتر از رقم ثبت شده در ماه قبل است. باتوجه به این روند انتظار می رود ورود جریان سرمایه های جدید به بخش های مختلف اقتصادی آمریکا کندتر شده و دولت مجبور شود بطور مستقیم نقدینگی بیشتری به بازارها تزریق کند. کار بررسی لایحه پیشنهادی دولت برای تخصیص یک تریلیون دلار اعتبار در مجلس سنا به زودی شروع می شود.
افزایش وحشتناک قیمت نفت و گاز علاوه بر این که روی نرخ تورم کشورهای غربی تاثیر بزرگی گذاشته است، حالا به علت اختلال در کارهای تجاری و اقتصادی به یک نگرانی بزرگ در میان معامله گران بورسی تبدیل گشته است. اوضاع در انگلیس از همه نقاط دیگر پیچیده تر شده اما بنزین نه فقط در این کشور که در آمریکا و خیلی از کشورهای اروپایی دیگر همچون فرانسه و آلمان، به پیشران بالا رفتن نرخ تورم منجر شده و این وضعیت احیانا ادامه خواهد داشت.
تا اختتام ماه آگوست نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به زمان مشابه ماه قبل به ۷.۵ درصد رسید. بیکاری در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۶.۸ درصد رسید. این نرخ بیکاری کمترین نرخ بیکاری ثبت شده اروپا در هفت ماه اخیر بوده است. تخمین زده می شود تا اختتام این ماه ۱۴ میلیون و ۴۶۹ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۲ میلیون و ۱۶۲ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده اند.
تا حالا بیش از ۲۳۹ میلیون و ۲۶۹ هزار و ۱۰۳ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۸۷۶ هزار و ۸۲۱ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۷۳۴ هزار و ۷۹۷ نفر، برزیل با ۶۰۱ هزار و ۲۶۶ نفر، هند با ۴۵۱ هزار و ۲۱۹ نفر، مکزیک با ۲۸۲ هزار و ۲۲۷ نفر و روسیه با ۲۱۸ هزار و ۳۴۵ نفر بوده است.
کریس بوشامپ - تحلیلگر بازار سرمایه در موسسه تریدر آی جی - اظهار داشت: یک مساله آشکار در معاملات بازار این است که هنوز نگرانی های مختلف از فاکتورهای کلان اقتصادی مانع از سرازیر شدن بخش قابل توجهی از سرمایه های تازه به بازار می شود و این یعنی بازارها برای شروع یک دوره صعودی پرقدرت با مشکل مواجهند. این که در نهایت بانکهای مرکزی خصوصاً فدرال رزرو تصمیم بگیرند تا سیاست های معکوس سیاست های فعلی را اجرائی کنند، تعیین کننده خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایینتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۲۵ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۴۱۱.۳۵ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۷ درصد ریزش تا سطح ۴۳۵۳.۷۱ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۱۲ درصد کاهش در سطح ۱۴ هزار و ۴۶۸.۱۸ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۲۳ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۳۰.۲۳ واحد بسته شد.
شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۳۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۱۴۶.۸۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۳۴ درصدی در سطح ۶۵۴۸.۱۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۴۱ درصد بالا رفت و به ۸۹۳۵.۹۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۹۴ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۲۳۰.۶۱ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۴۳ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۹۶۲.۵۲ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" کاهش ۱.۰۶ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۸۸۳.۸۴ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲۶ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۷۲۸۰.۷۳ واحدی به کار خود خاتمه داد.
در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها مختلف بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۲۲ درصد افزایش به ۸۰.۶۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۰.۱۸ درصدی به ازای ۸۳.۳۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۳۵ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۶۰.۹۷ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۱۶ درصدی به ازای ۲۲.۵۷ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/07/21
08:59:55
5.0 / 5
425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش