میركاظمی:

ارزش پول ملی در بودجه 1401 کاهش نخواهد یافت

ارزش پول ملی در بودجه 1401 کاهش نخواهد یافت به گزارش آنی بازار رئیس سازمان برنامه و بودجه با اعلان اینکه دولت تلاش می کند سال آینده خلق پولی صورت نگیرد اظهار داشت: بودجه سال 1401 به شکلی تنظیم می شود تا در هیچ جا ارزش پول ملی کاهش پیدا نکند.


به گزارش آنی بازار به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان برنامه و بودجه «مسعود میرکاظمی» در جلسه تبیین رویکرد های تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، که با حضور رییس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس تشکیل شد، گفت: هم فرمایشات رهبر معظم انقلاب، هم برنامه های ریاست جمهوری و هم اسناد بالادستی بر تغییرات اساسی در ساختار بودجه تاکید دارند.
معاون رییس جمهور با اعلان اینکه کارهای بزرگی در کشور انجام شده است، اضافه کرد: ولی در افزایش درآمد و سطح رفاه مردم اتفاق خاصی نیفتاده و برای خروج از این روند باید بر فاکتورهای کلان اقتصادی تمرکز شود. توجه به اثربخش کردن منابع، افزایش نقش استانها در پیشبرد برنامه ها و حرکت به سمت برنامه ای شدن و انجام توافقنامه ها بصورت برنامه لازم است.
میرکاظمی با اعلان اینکه در تدوین لایحه بودجه باید بازبینی صورت گیرد، گفت: باید توافق نامه برنامه ای با وزرا، سازمان ها و استانها امضا شود و منابع لازم در نظر گرفته شود و در مقابل آن نهادها برابر منابع دریافتی پاسخگو باشند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه به اهمیت موضوع مالیات در اقتصاد کشور اشاره نمود و اظهار داشت: لازم است جلوی فرار مالیاتی گرفته شود. همین طور پایه های مالیاتی اشتباه اصلاح گردد. باید برای ارائه مشوق های مالیاتی و همچون اختصاص قسمتی از درآمدهای کسب شده مالیاتی به همان استان اقداماماتی صورت گیرد.
آغاز مهار تورم با پرداخت هزینه های دولت بدون خلق پول
میرکاظمی با اعلان اینکه اگر بودجه بدون کسری بسته شود و خلق پولی صورت نگیرد تورم مهار خواهد شد؛ گفت: دو ماه است که دولت سیزدهم فعالیتش را آغاز نموده و بدون خلق پول پرداخت های ماهیانه را انجام می دهد که این آغازی برای موفقیت بزرگی در مهار تورم است.
معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: همانطور که واکسیناسیون عمومی کرونا را مهار می کند، با تمرکز بر مهار خلق پول، تورم هم می تواند مهار شود. دولت تلاش می کند که خلق پولی صورت نگیرد و در بودجه سال ۱۴۰۱ برنامه ای تنظیم می شود تا در هیچ جا ارزش پول ملی کاهش پیدا نکند.
میرکاظمی در ادامه به اهمیت ثبات اقتصادی، عدالت و توجه به آمایش سرزمین پرداخت و اظهار داشت: همدلی بین دولت و مجلس برای اصلاح ساختار بودجه بهترین فرصت برای اعمال تغییراتی ضروری در ساختار بودجه است.
وی با اعلان اینکه حدود ده سال مطالعه روی اقتصاد کلان کشور انجام داده است، اضافه کرد: با تغییر ریل اقتصادی کشور، بطور قطع شرایط رو به بهبود و تغییر خواهد رفت و برای معضلات اقتصادی راهکار مشخصی وجود دارد. پس تغییرات اساسی در ساختار بودجه صورت خواهد گرفت ولی طراحی جدید و تغییر ساختار، بی شک به زمان نیاز دارد.
معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: بودجه باید به شکل ساده و قابل فهم تدوین شود و فاکتورهای کلان اقتصادی را پشتیبانی، تورم را مدیریت و راندمان را افزایش دهد تا به عدالت نزدیک شود.
میرکاظمی اعتماد به بخش خصوصی را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: اگر ثبات اقتصادی، که شرط اصلی حضور سرمایه گذار بخش خصوصی در اقتصاد کشور است حاصل شود اعتماد بخش خصوصی نیز بدست خواهد آمد.
خروج دولت از اقتصاد؛ نخستین گام تغییرات اساسی و ثبات اقتصادی
رییس سازمان برنامه و بودجه نخستین گام تغییرات اساسی و ثبات اقتصادی را خروج دولت از اقتصاد دانست و اظهار داشت: وظیفه دولت این است که موضوعات اقتصادی را مدیریت کند. بدین سبب رفع موانع برای ورود بخش خصوصی بصورت جدی دنبال می شود.
میرکاظمی در آخر اظهار داشت: امیدواریم با همفکری و مشارکت دولت و مجلس که هر دو به انقلابی بودن مشهورند در این دوره کار بزرگی صورت گیرد. در طراحی جدید ساختار بودجه که با مشورت مجلس صورت خواهد گرفت مسائل اقتصادی کشور حل خواهد شد.
به گزارش آنی بازار به نقل از خبرگزاری ایرنا، جلسه تبیین رویکرد های تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با حضور محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس تشکیل شد.


منبع:

1400/07/30
11:54:16
5.0 / 5
256
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش