معاون فنی گمرك ایران اعلام كرد

جزییات ترخیص 115 هزار تن برنج

جزییات ترخیص 115 هزار تن برنج به گزارش آنی بازار معاون فنی گمرک ایران از آخرین وضعیت تعیین تکلیف و ترخیص 115 هزار تن برنج در زمان ممنوعیت فصلی و احتمال ترخیص 85 هزار تن آن در آینده نزدیک اطلاع داد.به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، ممنوعیت فصلی واردات برنج از شروع مرداد شروع و تا اختتام آبان ماه ادامه دارد. اما در طول این مدت حواشی مربوط به تعیین تکلیف و ترخیص برنج هایی که در آستانه ممنوعیت و یا پس از آن به گمرک و بنادر رسیده بودند، کم نبود و رایزنی ها و پیشنهادات متفاوتی در این رابطه جهت تامین نیاز بازار و تعدیل قیمت عنوان شد.

اخیرا به نقل از معاون وزارت صمت اعلام گردید که ممنوعیت فصلی واردات برنج از اول آبان ماه لغو شده و ممنوعیت ثبت سفارش این کالا برداشته شده است که در این حالت ممنوعیت یک ماه زودتر اختتام یافته است.

این در حالی است که جریان لغو ممنوعیت و تکلیف برنج های دپو در بنادر از معاون فنی گمرک ایران مورد پرسش قرار گرفت و وی در این زمینه به ایسنا اعلام نمود که در جلسه های اخیر مصوبه و یا بخشنامه ای در مورد لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج صادر نشده و متعاقب آن ابلاغیه ای به گمرک اعلام نشده است، بر این اساس ممنوعیت فصلی درحال حاضر پابرجا است.

۱۵ هزار تن ترخیص شد

ارونقی در ادامه به آخرین وضعیت ترخیص برنج اشاره نمود و توضیح داد که حدود ۱۵ هزار تن پیش از ممنوعیت به آبهای ایران رسیده بود ولی تاریخ قبض انبار آن پس از ممنوعیت صادر شده بود، بر این اساس باتوجه به شروط تعیین شده برای ترخیص برنج در زمان ممنوعیت که به تاریخ ورود تا ۳۱ تیرماه تاکید دارد امکان ترخیص نداشت، ولی به هر صورت با توجه به این که پیش از ممنوعیت به آبهای ایران رسیده بود، طی مصوبه ستاد تنظیم بازار وزارت صمت مدتی پیش مرخص شد.

۱۵ هزار تن از درصدی ها منتظر تامین ارز

وی در ادامه با اشاره به ۱۵ هزار تن برنجی که از قبل در گمرک مانده بود اظهار داشت: این برنج ها باقی مانده ی ترخیص های ۹۰ درصدی گذشته است که ۱۰ درصدهای باقی مانده باید با صدور کد رهگیری بانک و تامین ارز ترخیص شود، بر این اساس طی مکاتبه اخیر گمرک با وزارت جهاد کشاورزی قرار شد تکلیف این برنج ها نیز مشخص و پس از صدور کد رهگیری بانک ترخیص شود.


احتمالا ۸۵ هزار تن به زودی ترخیص می شود

این مقام مسئول در گمرک ایران از وضعیت ۸۵ هزار تن برنج دیگر که پس از ممنوعیت فصلی وارد شده و در بندر شهید رجایی و چابهار دپو شده اند نیز آگاهی داد و تصریح کرد که باتوجه به اهمیت تامین برنج در بازار، طی مذاکرات صورت گرفته احیانا به زودی این ۸۵ هزار تن نیز ترخیص و روانه بازار خواهد شد.

در این رابطه باید تصریح کرد که در نیمه اول امسال واردات برنج حدود ۷۱۴ هزار تن به ارزش ۶۰۸.۱ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با زمان مشابه سال پیش از لحاظ وزنی ۳۳ درصد و ارزش ۲۴ درصد افزایش دارد.منبع:

1400/08/04
21:45:57
5.0 / 5
189
تگهای خبر: ارز , ارزش , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش