پیشنهادهایی برای تدوین برنامه هفتم توسعه

پیشنهادهایی برای تدوین برنامه هفتم توسعه معاون اقتصادی موسسه عالی آموزش و پرورش مدیریت و برنامه ریزی ریاست جهموری ضمن بیان این که احتمال تدوین چهارساله برنامه هفتم توسعه برخلاف رویه های قبلی وجود دارد، پیشنهادهایی برای تدوین برنامه هفتم توسعه بیان نمود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، امیر باقری در نشست مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری درباره رویکرد مناسب برای برنامه هفتم توسعه با محوریت چالش های اقتصادی کشور اظهار نمود: برنامه هفتم توسعه شامل سیاست های کلی و اسناد بالادستی، تدوین لایحه، تصویب لایحه، اجرای برنامه و نظارت بر اجرای برنامه است که اگر از همین ابتدا سیاست های برنامه به درستی نوشته نشود، در کل روند برنامه ریزی تأثیر منفی می گذارد. علاوه بر سیاست های بالادستی چون سیاست های اقتصادی مقاومتی، دولت سیزدهم ۳۲ بسته طرح تحول تهیه کرده است که درباره موضوعات کلان و خرد اقتصادی می باشد و در اواخر تایید به سر می برد.
وی با اشاره به اینکه احتمال تدوین چهارساله برنامه هفتم توسعه بر خلاف رویه های قبلی وجود دارد، اظهار داشت: این احتمال به دنبال تناسب دوره دولت ها برنامه ها مطرح می شود که هنوز به تایید نهایی نرسیده است. برنامه جامع برای برنامه هفتم توسعه به نتیجه نمی رسد و باید به دنبال تدوین برنامه ای با محوریت موضوعات خاص باشیم.
باقری اضافه کرد: برنامه هفتم توسعه باید همانند چارچوب برنامه ششم توسعه نوشته شود اما یکسری تغییرات و اصلاحات در آن اعمال شود که یکی از این اصلاحات برخورداری برنامه هفتم توسعه از چارچوب کلان اقتصادی و درنظرگرفتن امکان تحقق اهداف است. از طرفی، آنچه تحقق اهداف تحت عنوان الزامات به آن نیاز دارد هم در برنامه تشریح و تبیین شود تا چگونگی تحقق اهداف مشخص شود. نکته دیگر این که از برنامه جامع محور بگذریم و به سمت برنامه ای مبحث محور حرکت نماییم که در یک نگاه جمعی تبیین کرد که چه موضوع هایی در برنامه هفتم توسعه مورد توجه قرار گیرد و جایگاه برنامه ها در برنامه هفتم برای موضوعات خاص تا سطح اقدامات مشخص شود و جهت گیری ها، اقدامات لازم، تخصیص و تأمین منابع و توزیع مناطق هم برای آنها در نظر گرفته شود.
معاون اقتصادی موسسه عالی آموزش و پرورش مدیریت و برنامه ریزی ریاست جهموری افزود: برنامه هفتم توسعه لازم است تا به موضوعات خاص توجه کند که انتخاب این مورد خاص بسیار مهم می باشد و باید اثر سرریز در حوزه های دیگر داشته باشد، مساله کشور باشد که در صورت حل این مساله، کشور از ابعاد گسترده آن بهره مند شود. اگر برنامه هفتم به یکسری موضوعات و بخش های خاص توجه دارد، آن بخش هایی که مورد توجه قرار نگرفته اند باید از خلال این موضوعات به آنها پرداخته شود و برای آنها زمینه ورود بخش های غیردولتی و خط و مرزها مشخص شود.
وی با تاکید براینکه برنامه هفتم باید از اسناد آمایش سرزمین که حالا آماده است، استفاده کرد، بیان نمود: در برنامه هفتم توسعه نباید با استفاده از مدلهای معمول در علم اقتصاد دست به پیشبینی آینده زد زیرا، بهترین مدلهای برنامه ریزی در شرایط فعلی اقتصاد خطا دارد و این برآوردها باید برای ۶ تا ۷ ماه باشد.
باقری در انتها تصریح کرد که برنامه هفتم باید نظام برنامه ریزی استانی را به صورت ویژه مورد توجه قرار داد زیرا، نمی توان انتظار داشت تا سیاست ها و تصمیم های مرکز برای هر منطقه با شرایط متفاوت کاملا اجرا شود. در برنامه سوم توسعه نظام برنامه ریزی استانی و خزانه استانی بوجود آمد که بسیار کمک کرد و باید در برنامه هفتم توسعه به این مورد توجه بیشتری شود تا تقویت و گسترش پیدا کند.
منبع:

1400/08/24
15:16:11
5.0 / 5
478
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , گسترش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش