اجلاس اکو چه منافع اقتصادی برای ایران دارد؟

اجلاس اکو چه منافع اقتصادی برای ایران دارد؟ آنی بازار: با عنایت به این که پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) و ششمین نشست سران کشورهای ساحلی دریای خزر هفتم آذرماه برگزار می شود، یک کارشناس اقتصادی به بررسی ابعاد اقتصادی این نشست برای ایران در حوزه روابط بین الملل و تحریم ها پرداخت.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در ابتدا با مشارکت سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان بر مبنای معاهده ازمیر و با هدف اعتلای سطح زندگی اقتصادی مردم منطقه در ۱۹۸۴ تاسیس شد و افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان در ۱۹۹۲ به این سازمان ملحق شدند.
همچون اهداف دیگر سازمان گسترش تجارت درون منطقه ای و فرا منطقه ای و همینطور تلاش در جهت ادغام تجارت کشورهای منطقه با تجارت جهانی است که پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) و ششمین نشست سران کشورهای ساحلی دریای خزر هفتم آذر ماه به میزبانی ترکمنستان برگزار می گردد.
در این حوزه، سهراب دل انگیزان - کارشناس اقتصادی - اظهار نمود: اجلاس منطقه ای و محلی بین چند کشور می تواند ارزش های بسیار بزرگی برای این کشورها ایجاد نماید به این دلیل که کشورهای عضو فرصت ها و تهدیدهای اقتصادی مشترکی دارند و اگر با یکدیگر همکاریهای اقتصادی داشته باشند، می توانند از این همکاری ها منافع محلی بالایی ببرند که این منافع هم ایجاد منافع مثبت را دربرمی گیرد و هم مانع شکل گیری زیان های احتمالی چون مشکلات زیست محیطی، مسائل مرزی، ریزگردها و... می شود.
وی ادامه داد: ایران در سازمان اکو بعنوان یک سازمان منطقه ای با کشورهای همسایه خود چون افغانستان، پاکستان و.... که در این سازمان عضو هستند، منافع و تهدیدهای مشترکی دارند که این منافع و تهدیدها تأثیر قابل توجهی بر همکاریهای اقتصادی آنها می گذارد.
به قول این کارشناس، روابط بین الملل و تحریم های شدید، حوزه ای است که ایران هم اکنون با آن چالش دارد که امضای توافق نامه های بین کشوری و منطقی از راه سازمان اکو و برقراری مبادلات تجاری به وسیله پول ملی این کشورها می تواند منافع اقتصادی بالایی را برای ایران و آن کشورها ایجاد نماید.

این کارشناس اقتصادی افزود: البته این امر به رفع سوتفاهم های بین کشورهای عضو اکو نیاز دارد زیرا، این سوتفاهم ها روابط اقتصادی این کشورها را کاهش داده است که باید تعریف های جدیدی از تفاهم ها، مذاکره ها، مقررات و چارجوب ها و عناصر ارتباطی بین کشورها صورت بگیرد. به خصوص با اتفاقاتی جدیدی که در منطقه چون حضور طالبان در افغانستان و اتفاقات بین آذربایجان و ارمنستان و ترکیه و آذربایجان رخ داده، نیاز است تا بازبینی های اقتصادی صورت بگیرد که تعریف مجددی از منافع اقتصادی مطرح شود و منفعت همه کشورهای عضو را به دنبال داشته باشد.

منبع:

1400/09/02
23:23:53
5.0 / 5
228
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش