وزارت اقتصاد اعلام كرد

فروش ۲۲۰۰ میلیاردی اموال مازاد دولت

فروش ۲۲۰۰ میلیاردی اموال مازاد دولت مدیرکل مدیریت اموال و دارایی های دولت در وزارت اقتصاد از فروش 2200 میلیاردی اموال مازاد دولت در سال قبل آگاهی داد و تغییرات در روند فروش این اموال در سالجاری بر طبق قانون بودجه را تشریح نمود.


فاطمه وظیفه دادگر در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: سال قبل حدودا ۲۲۰۰ میلیارد تومان فروش اموال مازاد داشتیم. البته، مزایده ۱۲ هزار میلیارد تومانی برای فروش امول مازاد دولت صورت گرفت اما خریداری نداشت. ضوابط اجرائی برای فروش اموال مازاد که هفته جاری ابلاغ گردیده، در سالجاری تغییر کرده است. قبل از این دستگاه های دولتی می توانستند با مجوز وزرات اقتصاد هزینه های خودرا با فروش ملک موردنظر جبران کنند.
مجوز فروش دیگر دست وزارت اقتصاد نیست
وی ادامه داد: برای امسال فروش اموال مازاد دولت در قانون بودجه در تبصره ۱۸ که مرتبط به تولید است، قید شده است بنابراین، زمانی که ملک دولتی مازادی به فروش برسد، منابع حاصل از آن باید به بنگاه های اقتصادی، کارآفرینی و اشتغال اختصاص یابد. سال قبل فروش اموال مازاد دولت باید با مجوز وزارت اقتصاد انجام می شد اما امسال طبق بند ب تبصره ۱۸ قانون بودجه، فروش اموال مازاد دولت منوط به مجوز روسای دستگاه های ملی و استانی در کارگروه ملی و استانی است.
مدیرکل مدیریت اموال و دارایی های دولت افزود: همچنین، در جز دوم تبصره ۱۸ قانون بودجه امسال آمده است که اگر وزارت اقتصاد ملک دولتی را بعنوان مازاد شناسایی کند، باید آنرا بفروشد؛ بنابراین، تمرکز فعلی وزارتخانه بر این مساله است و اگر دستگاهی بخواهد اموال مازاد خودرا بفروشند، وزارت اقتصاد فقط گزارش آنرا دریافت خواهدنمود.
شناسایی ۳۲۰۰ ملک دولتی با گزارش های مردمی
این مقام مسئول در وزارت اقتصاد با اعلان اینکه دستگاهها برای تمکیل طرح های خود و تامین هزینه ها به منابع فروش اموال مازاد نیاز دارند، اظهار داشت: اگر دستگاه دولتی ملک خودرا در سادا ثبت نکرده باشد و بوسیله گزارش های مردمی متوجه این مساله شویم، بعد از بازدید و بررسی های لازم نسبت به اصلاح سند ملک مورد نظر اقدام خواهد شد.
وی ادامه داد: تا حالا حدودا ۳۲۸۰ ملک دولتی را از طرف مردم به وزارت اقتصاد گزارش شده که این املاک بعد از بررسی و بازیدد تعیین تکلیف خواهند شد. در صورت تایید مازاد بودن این املاک، سند آنها اصلاح می شود و اگر ملک موردنظر امکان فروش داشته باشد، فروخته می شود. همچنین، اگر ملک قابلیت احیا و استفاده داشته باشد، مجوز استفاده از آن داده خواهد شد.
احتیاط دستگاهها برای اعلام اموال مازاد
دادگر با بیان این که هنوز به مرحله پرداخت پاداش به گزارش های مرمی اعلام املاک مازاد نرسیده ایم، اظهار داشت: از ۳۲۸۰ ملک دولتی که به وزارت اقتصاد گزارش شده است، درباره دولتی و مازاد بودن ۶۰ ملک به قطعیت رسیده ایم که به دستگاه مربوطه مهلت می دهیم تا دلیل منطقی برای مازاد شدن این ملک اعلام نماید.
وی بیان کرد: این که بعد از شناسایی ملک مازاد سند آن اصلاح و تغییر می کند، اهرمی خوبی برای اعلام اموال مازاد دستگاهها شد تا نسبت به ثبت اموال خود در سادا اقدام نمایند. از آنجائیکه برای امسال معین نیست که منابع حاصل از آزادسازی اسناد املاک به دستگاهها برمی گردد یا خیر، فعلا برای اعلام اموال مازاد خود دست نگه داشته اند تا تکلیف این منابع مشخص شود.
منبع:

1401/02/28
13:39:54
5.0 / 5
189
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خرید , خریدار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش