نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران:

اصلاح دستوری قیمت ها دردی از کسی دوا نمی کند

اصلاح دستوری قیمت ها دردی از کسی دوا نمی کند لرستان نایب رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه طبیعتاً اصلاح دستوری یا بهتر بگوییم، فتوشاپی قیمت ها دردی را از کسی دوا نمی کند، اظهار داشت: تغییر سطح رفاه مردم نیازمند تغییر سطح تولید در کشور بوده و تغییر سطح تولید هم نیازمند رفع موانعی بوده که تولید ارزش افزوده در اقتصاد کشور را به این روز انداخته است.


حسین سلاحورزی، در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: اقتصاد زخم خورده ایران در شرایط حاضر مانند شنا کردن در طوفان است، در این وضعیت اصرار بر طرح های کنترل و تثبیت قیمت ها مانند وزنه زدن بر دست وپای شناگران است.
وی ضمن اشاره به اینکه اخیرا دولت و سیاستگذاران بعد از ناامیدی از «هدایت بازار» با چند بخشنامه در اقدامی که قاعدتاً تصور می کنند منافع اقشار صدمه پذیر جامعه را تأمین می کند، طیف وسیعی از نهادها را جهت کمک به طرح تثبیت قیمت ها به یاری طلبیده اند، اظهار داشت: دولت این رویکرد را در واکنش به فشار تورمی کم سابقه یا حتی میتوان گفت بی سابقه این روزها اتخاذ نموده است تا در این شرایط از ضعیف ترین اقشار جامعه در مقابل سونامی قیمت ها محافظت کند، اما متأسفانه برای سیاست گذاری داشتن نیت خوب به هیچ عنوان کافی نیست.
سلاحورزی ضمن اشاره به ناآگاهی دولت نسبت به ماهیت قیمت و بازار، اظهار داشت: بیشتر از پنج دهه است که سیاستگذاران اقتصاد ایران، بازار را به «شبکه توزیع» و قیمت را به یک تصمیم حسابداری در بنگاه تنزل می بخشند و این اعوجاج در تصویری که سیاستگذار از ماهیت قیمت و بازار دارد، تبدیل به آفتی عظیم در اقتصاد ملی و یکی از عوامل اصلی بی نتیجه و پرضرر بودن تصمیمات دولت ها برای اکوسیستم تولید و تجارت کشور شده است.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران، افزود: در نگاه اول قیمت در مقیاس خُرد در سطح بنگاه و برای کوتاه مدت، یک تصمیم حسابداری است، اما بازخوردی که به دنبال اعلام قیمت ها از جانب خریداران و رقبا به بنگاه می رسد سبب تغییر رفتار عرضه کنندگان شده و در نهایت پدیده قیمت بازار را در سطح کلان شکل می دهد که بازتاب واقعیات اقتصادی کشور است.
وی افزود: به بیان دیگر، قیمت در سطح خرد ابزار انتقال اطلاعات میان بازیگران اقتصادی، بازار ابزار پردازش این اطلاعات با اتکا به خرد جمعی جامعه و قیمت در سطح کلان بازتاب پردازش این اطلاعات برای رسیدن به الگویی از تخصیص منابع اقتصادی کشور است که بهینه سازی مطلوبیت های فردی را با خیر جمعی به صورت منصفانه ای در یک راستا قرار می دهد.
سلاحورزی خاطرنشان کرد: اگر فضای اقتصادی کشور را شبیه یک اتاق تصور نماییم، حسی که حاضران در اتاق که همان اعضای جامعه هستند، از دمای اتاق دارند وضعیت اقتصادی اعضای جامعه و عددی که نشانگر دماسنج آنرا نمایش می دهد که همان سطح قیمت هاست، دو پدیده در عرض یکدیگر هستند که هر دو از حقیقت فیزیکی دمای اتاق یا وضعیت عمومی اقتصاد کشور تاثیر می گیرند.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران، اظهار داشت: در نگاه اول حسی که حاضران از دمای اتاق دارند و دمایی که دماسنج نشان داده است با یکدیگر همبستگی دارند، اما این همبستگی ناشی از تأثیرگذاری میان این دو پدیده نیست، بلکه مبتنی بر تأثیرپذیری هر دو پدیده از یک حقیقت فیزیکی واحد، یعنی دمای اتاق است، به عبارت دیگر هر چند در شرایط عادی این دو پدیده یعنی حس حاضران از دما و عددی که دماسنج نشان می دهد، تحولاتی همبسته و همسو دارند؛ اما با مداخله در کارکرد دماسنج و دستکاری عددی که نشانگر آن نمایش می دهد، نمی توان احساس حاضران در اتاق را نسبت به دمای آن تغییر داد.
وی ضمن اشاره به اینکه رویکرد کنترل دستوری قیمت ها هم دقیقا وضع مشابهی دارد، اظهار داشت: وضعیت بد معاش مردم بازتابی از اختلالاتی است که اکوسیستم تولید و تجارت بر اثر عواملی همچون سخت گیری های بین المللی، دخالت های ساختاری دولت در نظم بازار، پولی شدن کسری بودجه و…، به آن مبتلا شده است.
سلاحورزی بیان نمود: از آنجائیکه نظام قیمت ها یکی از اصلی ترین ابزارهای مبادله اطلاعات در بین بازیگران صحنه اقتصاد است، طبیعتاً اثر این آشفتگی ها را میتوان در وضعیت قیمت ها هم مشاهده کرد.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران، با بیان اینکه طبیعتاً در این شرایط اصلاح دستوری یا بهتر بگوییم، فتوشاپی قیمت ها دردی را از کسی دوا نمی کند، اظهار داشت: تغییر سطح رفاه مردم نیازمند تغییر سطح تولید در کشور است و تغییر سطح تولید هم نیازمند رفع موانعی است که تولید ارزش افزوده در اقتصاد کشور را به این روز انداخته است.
وی افزود: سیاست تعیین دستوری قیمت ها نه فقط نمی تواند تغییر مثبتی در وضع معاش مردم ایجاد نماید، بلکه خود به سرعت تبدیل به یکی از مهم ترین مشکلات اکوسیستم تولید و تجارت خواهد شد و در واقع مسیر مبادله اطلاعات میان بازیگران اقتصادی را که از راه پیشنهاد آزادانه قیمت و بازخورد مشتری به آن روی می دهد، می بندد و متعاقب آن، بازار از وظیفه اصلی خود یعنی پردازش اطلاعات اقتصادی کشور با اتکا به خرد جمعی و عرضه سیگنال های راهنما به بازیگران برای تخصیص بهینه منابع بازمی ماند، آن هم در شرایطی که تلاطمات محیطی بیرونی بازآرایی ساختاری مستمر را به ضرورتی حیاتی برای اقتصاد کشور تبدیل نموده است.
سلاحورزی اظهار داشت: تقسیم کار تخصصی بر اساس مزیت های نسبی که موتور محرکه تولید ثروت در جامعه است، عمیقاً به مبادله اطلاعات میان بازیگران از راه سیگنال قیمت وابسته است و اجرای طرح های کنترل و تثبیت قیمت ها، در وهله اول باعث بروز اختلالات جدی در فعالیتهای اقتصادی می شود و در مراحل بعدی حتی انسجام و نقش پذیری اجتماعی را در کشور مورد تهدید قرار می دهد.
این مسئول خاطرنشان کرد: پشتیبانی از معیشت ضعفا در کوتاه مدت باید متکی بر طرح های رفاهی و حمایت اجتماعی هوشمند و با دقت برخورد بالا باشد که بدون دخالت در نظم طبیعی بازار، یارانه های لازم را به گروههای در معرض خطر می رساند و در مراحل بعدی هم ارتقاء سطح رفاه عمومی جامعه باید با سیاست های اقتصادی حامی رشد پایدار و بعنوان هدفی میان مدت تعقیب شود.
وی بیان نمود: باید به خاطر داشت که در اقتصاد هیچ معجزه ای وجود ندارد و مشکلات ساختاری که اقتصاد ایران طی بیشتر از پنج دهه به آن مبتلا شده و در سالهای اخیر به واسطه تنش ها و سخت گیری های بین المللی، علایم و عوارض آن در معاش ملت هم گرفتار شرایط حادی شده است، با هیچ اقدام و کنش آنی، بهبودی معنادار پیدا نخواهد کرد.
سلاحورزی با تاکید بر اینکه ترمیم این زخم علاوه بر مرهم سیاست گذاری درست و علمی، نیازمند صبر کافی برای اثر کردن این سیاست ها بر پیکره اقتصاد است، بیان نمود: اقدامات سرآسیمه و غیرعلمی در حوزه سیاست گذاری اقتصادی، آن هم در این شرایط حساس و شکننده، کشور را گرفتار بلایایی خواهد نمود که گرانی گوشت و شیر و تخم مرغ در برابرش موهبت بهشتی باشد.1401/04/05
11:46:35
5.0 / 5
167
تگهای خبر: ابزار , ارز , ارزش , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش