معمای درآمد نفتی ایران در 10 سال تحریمی

معمای درآمد نفتی ایران در 10 سال تحریمی به گزارش آنی بازار طبق پیشبینی قانون بودجه، درآمد نفتی ایران در سال 2022 معادل 36 میلیارد دلار خواهد بود که حدودا با میانگین درآمد نفتی در دولت قبل برابری می کند


به گزارش آنی بازار به نقل از فارس، به صورت کلی دو راهبرد متفاوت در رویارویی با تحریم نفتی در کشور مطرح شده است؛ راهبرد اول که در دولت های یازدهم و دوازدهم اجرایی شد، معتقد بود که شکست تحریم ها از مسیر مذاکره با آمریکا و رفع تحریم میسر می شود.
راهبرد دوم هم اعتقاد دارد که تنها راه شکست تحریم های نفتی، بی اثر کردن آن با بازارسازی برای نفت ایران و رهایی از خام فروشی نفت می باشد.
*تنها دستاورد مذاکره با آمریکا در صادرات نفت چه بود
تصویر 1، میزان صادرات نفت ایران  در 8 سال دولت یازدهم و دوازدهم را نشان داده است. راهبرد اصلی دولت روحانی برای فروش نفت ایران بر توافق با آمریکا متمرکز شده بود.
اجرای این راهبرد در حوزه فروش نفت ایران یک «فایده» و یک «هزینه» را به دنبال داشت. طبق تصویر، بعد از اجرای برجام صادرات نفت ایران به 2 میلیون بشکه در روز رسید، اما بعد از شکست برجام صادرات نفت ایران نه به یک میلیون بشکه پیش از پذیرش برجام بلکه به روزانه 100 الی 200 هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد.تصویر 1
این مبحث باعث شد که در مجموع هزینه و فایده راهبرد توافق با آمریکا برای افزایش فروش نفت ایران سر به سر شود و میانگین صادرات نفت ایران در دولت روحانی به 1.1 میلیون بشکه در روز برسد، رقمی که پیش از پذیرش برجام و در شرایط فعلی هم توسط دولت سیزدهم به فروش می رسد.
در واقع تنها دستاورد مذاکره با آمریکا در فروش نفت ایران، این بود که نمودار صادرات نفت را از حالت خطی به حالت سینوسی با همان میانگین تغییر داد به صورتی که در مجموع هزینه و فایده سربه سر شد (تصویر 2).تصویر 2
*معمای درآمد نفتی ایران در 10 سال تحریمی
این اتفاق حدودا در حوزه درآمدهای نفتی ایران هم رقم خورد. تصویر 3 درآمدهای نفتی ایران از 2010 تا 2022 را طبق آمار اوپک نشان داده است. طبق تصویر، میانگین درآمدهای نفتی ایران در 8 سال دولت روحانی معادل 37.5 میلیارد دلار بوده است.
با روی کار آمدن دولت سیزدهم در نیمه دوم سال 2021 و افزایش صادرات نفت ایران به چین، درآمد نفتی ایران 230 درصد نسبت به سال 2020 افزوده شد و به بیشتر از 25 میلیارد دلار رسید.تصویر 3
طبق پیشبینی ها، درآمد نفتی ایران در سال 2022 معادل 36 میلیارد دلار خواهد بود که حدودا با میانگین درآمد نفتی در دولت قبل برابری می کند.
ضمن این که باید توجه داشت هنوز راهکاری دولت سیزدهم ذیل راهبرد بی اثر کردن تحریم نفتی با بازارسازی نفت و رهایی از خام فروشی نفت هنوز به صورت کامل اجرایی نشده است که در صورت اجرا برآوردها حاکی از درآمد سالانه 50 میلیارد دلاری ایران هم خواهد بود.
ت 17


1401/04/12
15:41:52
5.0 از 5
329
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , دلار , صادرات
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش