خودرو های پرتیراژ بزودی در بورس عرضه می شوند

خودرو های پرتیراژ بزودی در بورس عرضه می شوند به گزارش آنی بازار، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس اظهار داشت: پس از عرضه خودروی پژو 207 بقیه خودرو های پرتیراژ مانند 206، سمند و پارس هم در بورس کالا عرضه می شوند


به گزارش خبرنگار اقتصاد خبرگزاری فارس، امیرمهدی صبائی امروز در نشست خبری سازمان بورس در مورد مقابله با کسانی که در شبکه های مجازی مبادرت به سیگنال فروشی برای بازار سرمایه می کنند، اظهار داشت: دیده بان بازار از سال 98 به این سو تشکیل شده و در 4 حوزه در زمینه تخلف ناشران، نهادهای مالی، بازار، و فضای مجازی گزارش گیری می کند، ناهنجاری ها را بررسی می کند و اخیراً سامانه ای برای رصد خودکار فضای مجازی به وجود آمده که هر تخلفی روی دهد، ابتدا تذکر می دهند و اگر ادامه داشت، فرد را برای ادای توضیحات احضار می کنند و اگر تخلف محرز شد، بوسیله مراجع قضایی پیگیری می شود.
وی همین طور در پاسخ به سوالی در مورد فعالیت بازارگردانها اظهار داشت: هر گونه خرید و فروش سهام توسط بازارگردان به مفهوم تخلف نیست، بلکه خط مشی بازارگردان ها بررسی می شود. اگر در ایام خاص به سمت فروش بروند، رصد می شوند.
به گفته وی؛ شاخص بورس پس از بسته 10 بندی سازمان رو به رشد نهاد و از 1.3 میلیون واحد به 1.4 میلیون واحد رسیده است.
مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس در مورد توقف قرارداد آتی سکه اظهار داشت: به خاطر شرایط زمانی تصمیم بر این گرفته شد که فعلا قراردادهای آتی سکه متوقف شود، اما بازار آتی واحدهای سرمایه گذاری صندوق طلا راه اندازی شده که ابزاری شبیه بازار آتی سکه است که دارایی پایه این اوراق همان سکه است و به نوسان قیمت سکه اهرم شده است و حتی امکان تحویل فیزیکی سکه هم با این اوراق وجود دارد.
صبائی همین طور اظهار داشت: فعلا بازار آتی سکه فعال نیست.
وی در مورد تغییر زمان معاملات بازار در فرابورس اظهار داشت: این مسئله جزو اختیارات هیات مدیره بورس ها است و تغییر زمان معاملات فرابورس یک زمانی از ساعت 12: 30 به 13 رسید و هدف آنها این بود که آرامش روانی در ساعات پایانی معاملات بازار روی دهد.
صبائی در مورد دامنه نوسان اظهار داشت: اولویت فعلی حفظ تعادل و آرامش بازار است. در کشورهای پیشرفته ممکنست دامنه نوسان و حجم مبنا وجود نداشته باشد، اما در کشور ما به خاطر تعادل بازار تصمیم به در نظر گرفتن دامنه نوسان و حجم مبنا شدند، اما بتازگی تصمیم بر این شده است دامنه نوسان در مورد تعدادی از نمادها به تدریج افزایش یابد.
مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس در مورد افزایش عرضه خودرو در بورس کالا اظهار داشت: صنایع خودرو از صنایع پرگردش و پربیننده است و تأثیر زیادی بر بازار دارد. مهم ترین مشکل این صنعت قیمت گذاری دستوری است.
صبائی این را هم اظهار داشت که خودروسازان 120 هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند و دو خودروساز بزرگ هر کدام بین 60 تا 70 هزار میلیارد تومان زیان دارند که عمده آن به خاطر قیمت گذاری دستوری است.
به گفته وی عرضه خودرو در بورس کالا به تدریج از خودرو های کم تیراژ شروع شده و به سمت خودرو های پرتیراژ می رود. هم اکنون پژو207 که از خودرو های پرتیراژ است پس از خودرو های فیدلتی و دیگنتی در بورس کالا ارائه شد، اما باید سامانه معاملات بورس و سامانه کارگزاران هم برای عرضه خودرو ها تغییر پیدا کنند و برای عرضه خودرو پژو206، پارس، و سمند آماده شوند. هدف نهایی این است که پس از عرضه پژو207 به سمت خودرو های پرتیراژ برویم و صنعت خودروسازی از قیمت گذاری دستوری نجات پیدا کند.
صبائی در این جلسه در مورد صندوق های دارا یکم و پالایش یکم اظهار داشت: این دو صندوق در سال 99 با مصوبه هیات دولت تشکیل شده، چالش اصلی آن فاصله ارزش داتی و خالص دارایی های هر سهم با قیمت معاملاتی آنها بود. هم اکنون این ارزش بین 65 تا 67 درصد ارزش خالص دارایی است و بعد از آن که اساسنامه این دو صندوق برای اصلاح به هیات وزیران رفت، این صندوق ها فعالیت بازارگردانی پیدا کردند. در صندوق پالایشی جلوتر از صندوق دارا یکم هستیم و طی دو روز گذشته ارزش خالص این صندوق ها از 67 درصد به 74 درصد ارتقا یافته است.
وی همین طور اظهار داشت: هدف غایی این است که ارزش صندوق های پالایش یکم و دارا یکم به عدد صد درصد برسد. معاملات بازارگردان دارایکم هنوز شروع نشده است، اما برای پالایش یکم شروع شده است.
پایان پیام /


1401/08/26
12:05:14
5.0 از 5
259
تگهای خبر: آرامش , ابزار , ارز , ارزش
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش