لبیك بانك ها به بذرپاش

پایان انتظار ۱۷ ماهه

پایان انتظار ۱۷ ماهه آنی بازار: آنی بازار: سرانجام بعد از 17 ماه عدم ارائه عملکرد در پرداخت اعتبارات طرح نهضت ملی مسکن، پس از فراخوانی که در هفته های گذشته وزیر راه و شهرسازی به بانک ها داد اخیراً پنج بانک دولتی پای کار آمدند و طی تفاهم نامه با وزارت راه و شهرسازی، تامین مالی یک میلیون و 155 هزار واحد مسکونی را بر عهده گرفتند. حالا علاوه بر بانک مسکن تعداد بانکهای دارای تکالیف کلان این طرح به عدد شش رسیده است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، طی ۱۷ ماه که از تصویب قانون جهش تولید و تامین مسکن می گذرد از ۲۶ بانک و موسسه بانکی که متعهد به پرداخت ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن بودند تنها یک بانک به تعهد خود عمل کرده بود. بانک مسکن تا کنون حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان وام به بخش مسکن داده و سایر بانک ها تا حالا عملکردی دراین زمینه ارائه نداده بودند.
در هفته های اخیر مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی اعلام نمود که به بانک ها برای عمل به تعهداتشان در طرح نهضت ملی مسکن فراخوان داده است.
در همین راستا بتازگی در تفاهم نامه هایی جداگانه تامین مالی برای راه اندازی یک میلیون و ۱۵۵ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن به امضای مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و مدیران عامل بانکهای ملی، صادرات، تجارت، سپه و ملت رسید.
بر این اساس مقرر شده است تا بانک ملی برای تامین ۱۵۰ هزار واحد مسکونی، بانک صادرات برای تامین ۵۰۰ هزار واحد مسکونی، بانک تجارت برای تامین ۲۰۰ هزار واحد مسکونی، بانک سپه برای تامین مالی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی و بانک ملت برای تامین مالی ۱۰۵ هزار واحد مسکونی اقدام نمایند.
جزییات پرداخت تسهیلات برمبنای قانون جهش تولید و تامین مسکن، در قالب دستورالعمل بانک مرکزی در آذر ماه ۱۴۰۰ مشخص و ابلاغ گردیده است.
برمبنای جزییات این دستورالعمل، تسهیلات موضوع طرح جهش تولید و تامین مسکن بعد از تایید وزارت راه و شهرسازی به متقاضی تعلق خواهد گرفت.
تسهیلات ساخت مسکن موضوع قانون جهش تولید و تامین مسکن در تهران معادل ۴۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بالای ۱ میلیون نفر جمعیت معادل ۴۰۰ میلیون تومان، در مراکز استانها ۳۵۰ میلیون تومان در سایر شهرهای کشور ۳۰۰ میلیون تومان و در روستاها ۲۵۰ میلیون تومان است.
به همین دلیل این تسهیلات مطابق با پیشرفت پروژه بصورت تدریجی معادل پرداخت ۱۰ درصد در مرحله پی کنی و فنداسیون، ۴۰ درصد در مرحله اسکلت و سقف، ۲۵ درصد در مرحله سفت کاری و ۲۵ درصد در مرحله نازک کاری پرداخت می شود.

پرداخت تسهیلات ساخت۱۵۰ هزار واحد مسکونی نهضت ملی توسط بانک ملی
وزیر راه و شهرسازی با امضای تفاهم نامه همکاری با مدیر عامل بانک ملی خواهان تسریع در پرداخت تسهیلات و اجرای طرح نهضت ملی مسکن شدند. در این تفاهم نامه بانک ملی تعهد کرده است تا تامین مالی ۱۵۰ هزار واحد مسکونی را در برنامه قرار دهد.
این تعداد شامل انواع ساخت مسکن در طرح نهضت ملی مسکن شامل خود مالکی، راه اندازی پروژه های حمایتی در اراضی ۹۹ ساله توسط وزارت راه و شهرسازی و مربوط به ساخت واحد های مسکونی توسط متقاضیان در زمینهای واگذار شده برای راه اندازی خانه های یک طبقه حیاط دار خواهد بود.
بر طبق این تفاهم نامه برمبنای شرایط اعطای تسهیلات در طرح نهضت ملی مسکن، متقاضیان واجد شرایط از جانب وزارت راه و شهرسازی معرفی می گردند.

بانک صادرات متعهد برای پرداخت تسهیلات ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی
مدیر عامل بانک صادرات با حضور در ساختمان شهید دادمان وزارت راه و شهرسازی با امضای تفاهم نامه همکاری متعهد شد که برای پرداخت تسهیلات ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن از منابع داخلی بانک در سراسر کشور اقدام لازم را انجام دهد.

پرداخت تسهیلات ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی نهضت ملی مسکن در سبد بانک تجارت
مدیر عامل بانک تجارت شامگاه روز سه شنبه چهارم بهمن ماه با حضور در ساختمان شهید دادمان وزارت راه و شهرسازی، تفاهم نامه همکاری با مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی امضا کرد.
بر طبق این تفاهم نامه، بانک تجارت تامین مالی پرداخت تسهیلات ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن را بر عهده گرفت.
این تسهیلات به متقاضیانی که در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند و واجد شرایط اولیه شناخته شده و واریز وجه اولیه خودرا انجام داده باشند، تعلق می گیرد.

بانک سپه تسهیلات ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را می پردازد
در تفاهم وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل بانک سپه قرار شد تا راه اندازی و تامین مالی۲۰۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن صورت گیرد.
تفاهم نامه تامین مالی پروژه های طرح نهضت ملی مسکن بین وزارت راه و شهرسازی و بانک سپه به امضای مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل بانک سپه رسید.
بر طبق این تفاهم نامه و بمنظور تقویت نقش بانکها در ارائه تسهیلات به بخش مسکن مقرر شده است تا ۲۰۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در همکاری وزارتخانه و بانک سپه راه اندازی شود.

تامین مالی ساخت ۱۰۵ هزار واحد مسکونی توسط بانک ملت
همین طور در شامگاه روز سه شنبه در مذاکره جداگانه تفاهم نامه همکاری بین وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل بانک ملت امضا و قرار شد تا تامین مالی پرداخت تسهیلات ساخت ۱۰۵ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن طی ۳ سال توسط این بانک در سراسر کشور صورت گیرد.
تفاهم نامه تامین مالی پروژه های طرح نهضت ملی مسکن بین وزارت راه و شهرسازی و بانک ملت به امضای مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل بانک ملت رضا دولت آبادی رسید.
این تفاهم نامه که در ۷ماده به امضا رسیده است بانک ملت متعهد شده است تا برای مسکن روستایی و شهری در مراکز جمعیتی زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت برای اساس سهمیه سالانه، حداقل برای ۸۰ هزار واحد مسکونی در پروژه های خودمالکین شهری، و حداقل برای ۲۵ هزار واحد مسکونی شهری در پروژه های حمایتی طرح نهضت ملی مسکن در اراضی دولتی اجاره ۹۹ ساله پرداخت تسهیلات داشته باشد.
همین طور مدت این تفاهم نامه ۳ سال است که در صورت توافق طرفین و تنظیم متمم قابل تمدید است.
بر طبق این تفاهم نامه، وزارت راه و شهرسازی مکلف است متقاضیان ثبت نام کرده و اجد شرایط را برای پرداخت تسهیلات به بانک ملت معرفی نماید.1401/11/06
13:18:01
5.0 / 5
186
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش