بازار مسکن در فاز احتیاط

بازار مسکن در فاز احتیاط آنی بازار: واسطه های ملکی می گویند که با تعدیل نرخ ارز و فروکش کردن انتظارات تورمی، رونق شب عید بازار مسکن به رکود نسبی انجامیده است؛ بطوریکه متقاضیان مصمم تبدیل به خریداران مردد شده اند و معاملات خودرا به پس از عید موکول کرده اند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، با فروکش کردن التهابات بازار ارز، سایه انتظارات تورمی از سر بازار مسکن برداشته شد و بررسی های میدانی نشان میدهد هم اکنون این بازار در فاز سردرگمی قرار گرفته است؛ بطوریکه برخی فروشندگان واقعی نرخ ها را تا ۱۵ درصد کاهش داده اند اما فروشندگان محتاط و کسانی که نیاز چندانی به نقدینگی ندارند نسبت به انطباق با شرایط موجود مقاومت نشان می دهند.
بازار مسکن هم اکنون با دو معضل حباب قیمتی و رکود ناشی از عقب نشینی سفته بازان روبه رو شده است. واسطه های ملکی می گویند که معاملات از دی ماه مقداری رونق گرفته بود اما با کاهش قیمت ارز، طرف تقاضا خرید خودرا به آینده موکول کرده و این مساله موجب رکود معاملات شده است.
بررسی فایل های عرضه شده به بازار هم گویای آنست که هنوز برخی فایل ها با سطوح بالاتر از عرف قیمت مسکن مناطق مختلف عرضه شده اند. با اینحال تعدادی از فروشندگان که انعطاف بیشتری در قبال نوسانات اقتصادی دارند نرخ ها را تعدیل کرده اند. مشاوران املاک می گویند عمده معاملات هم اکنون در آپارتمان های به قیمت به انجام می رسد.
بیشتر بخوانید
رونق فروش متری مسکن در پایتخت
یکی دیگر از عارضه هایی که در مواقعی بازار مسکن به آن گرفتار می شود و اکنون نیز دیده می شود هرج و مرج قیمتی است. تعیین قیمت های دلخواه توسط برخی فروشندگان غیرواقعی سبب شده تا کشف قیمت های واقعی دشوار شود. به این صورت که برخی مالکان که قصد فروش ندارند یا دست کم هم اکنون فروشنده نیستند فقط بمنظور اطلاع از ظرفیت بازار و قیمت آپارتمان خود آنرا آگهی می کنند و در زمانی که خریدار تماس می گیرد اعلام می کنند خانه فروخته شده یا از فروش منصرف شده ام.
از جانب دیگر در موارد بسیاری مشاهده می شود که برای دو آپارتمان مشابه در یک محله از تهران نرخ هایی با اختلاف زیاد تعیین شده است. این رفتار سبب شده تا برآورد از قیمت های واقعی توسط فروشندگان و خریداران دشوار شود.
اما بطور کلی از صحبت های فعالان بازار مسکن چنین استنباط می شود که بازار افت کرده و خرید و فروش ها به پس از عید موکول شده است. نرخها نیز در یک شیب ملایم کاهشی قرار دارد.
منبع:

1401/12/18
17:12:50
5.0 از 5
186
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تورم
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش