صندوق سرمایه گذاری اهرمی چیست؟

صندوق سرمایه گذاری اهرمی چیست؟ آنی بازار: به گزارش آنی بازار، صندوق سرمایه گذاری اهرمی در بین سایر صندوق های سرمایه گذاری ریسک سرمایه گذاری قابل توجهی دارد. در واقع در دوره های رونق و رکود بازار، مکانیزم اهرم سبب ایجاد سود یا زیان مضاعف برای سرمایه گذاران خواهد شد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، اتفاقاتی که سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ رخ داد پای نیمی از جمعیت کشور را به بازار سرمایه کرد و سبب شد افرادی که دانش کمی دارند هم دست به معامله بزنند که متاسفانه مجموع اتفاقات مختلف سبب شد جز زیان چیزی نصیب سرمایه گذاران خرد و نوپا نشود. بنابراین سازمان بورس و اوراق بهادار تلاش کرد با طراحی صندوق های مختلف با شرایط متفاوت، سهام داران را به سرمایه گذاری غیرمستقیم تشویق کرد. بر این اساس صندوق سرمایه گذاری اهرمی یکی از صندوق های مذکور بود که حدود دو سال از عمر راه اندازی آن می گذرد.
صندوق سرمایه گذاری اهرمی چیست؟
در صندوق های اهرمی میتوان با استفاده از مکانیزم اهرم، بازده سرمایه گذاری را چند برابر کرد. در واقع با سرمایه گذاری در یک صندوق اهرمی، امکان دریافت سود مضاعف وجود دارد. در آن طرف ماجرا هم در صورت کاهش ارزش صندوق اهرمی، مکانیزم اهرم منجر به چند برابر شدن زیان سرمایه گذار می شود. دلیل این مورد هم آن است که در صندوق اهرمی، ریسک سرمایه گذاری نسبت به سایر صندوق ها افزایش قابل توجهی دارد. صندوق های سرمایه گذاری اهرمی از نوع صندوق سهامی است؛ با این تفاوت که از دو نوع واحد برای دو گروه سرمایه گذار با ریسک پذیری مختلف ایجاد می شود. صندوق های سرمایه گذاری اهرمی به افرادی که قصد دارند با پذیرش ریسک بیشتر وارد بازار سهام شوند این امکان را می دهد که با استفاده از خیلی از مزایای صندوق های سرمایه گذاری شامل مدیریت حرفه ای پورتفوی و نقدشوندگی بالا، از ابزار اهرم هم برخوردار شوند.
واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری اهرمی
صندوق های سرمایه گذاری اهرمی دو نوع واحد برای سرمایه گذاری دارند که برای دو گروه از سرمایه گذاران با دو هدف و رویکرد متفاوت است؛ یک گروه دارندگان واحدهای سرمایه گذاری عادی که اشخاص کم ریسک محسوب می شوند و گروه دیگر دارندگان واحدهای سرمایه گذاری ممتاز که افراد پر ریسک هستند.
بر این اساس، واحدهای سرمایه گذاری عادی مخصوص سرمایه گذارانی است که قصد پذیرش ریسک بالا ندارند و انتظار یک بازدهی محدود اما مطمئن را دارند. بازدهی واحدهای سرمایه گذاری عادی صندوق سرمایه گذاری اهرمی عموماً بسته به شرایط متغییر خواهد بوده اما به صورت کلی میزان بازدهی آن حدودا در حدود بازده با اوراق درآمد ثابت و سپرده بانکی است. واحدهای سرمایه گذاری عادی به صورت صدور و ابطال معامله می شوند.
واحدهای سرمایه گذاری ممتاز مناسب افراد جسور و ریسک پذیر است که قصد استفاده از اهرم برای سرمایه گذاری و انتظار بازدهی بالایی از سرمایه گذاری خود دارند. واحدهای ممتاز به صورت قابل معامله در بورس (ETF) هستند و از راه سامانه های آنلاین کارگزاری با جستجوی نماد مورد نظر قابل دادوستد هستند. واحدهای سرمایه گذاری ممتاز به دو نوع واحدهای سرمایه گذاری ممتاز نوع اول و ممتاز نوع دوم تقسیم می شوند.
واحدهای سرمایه گذاری ممتاز نوع اول به واحدهای سرمایه گذاری ممتازی گفته می شود که در اختیار مؤسسان صندوق است و حق رای دارند. نقل و انتقال واحدهای ممتاز خاص تحت شرایط و ضوابط خاصی صورت می گیرد. درحالی که واحدهای سرمایه گذاری ممتاز نوع دوم به واحدهای سرمایه گذاری ممتازی گفته می شود که در دست عموم سرمایه گذاران است و در تابلو معاملات خرید و فروش می شود. سرمایه گذاران برای خرید این واحدها نیازمند گرفتن کد بورسی هستند.
نحوه کارکرد صندوق سرمایه گذاری اهرمی چگونه است؟
صندوق های اهرمی از نوع سهامی هستند یعنی مدیر صندوق محدودیتی در خرید سهام ندارد؛ ازاین رو ارزش دارایی های صندوق به فراخور تغییرات قیمت سهام می تواند گرفتار نوسانات نامحدودی شود اما گروه سهامداران ممتاز متضمن تحقق حداقل بازدهی برای سهامداران عادی خواهند بود. ازاین رو سهامداران عادی چندان نگرانی از تحقق بازدهی خود ندارند و به شکلی در صندوق های با درآمد ثابت سرمایه گزاری نموده اند. اما سهامداران ممتاز در ازای پذیرش چنین ریسک و تعهدی درصورتیکه بازدهی صندوق بیشتر از سقف بازدهی تعیین شده برای سهامداران عادی یعنی همان ۲۵ درصد باشد، علاوه بر سودی که به سرمایه خودشان تعلق می گیرد، مازاد سود سهامداران عادی را هم به دست خواهند آورد.

منبع:

1402/01/03
18:19:25
5.0 از 5
186
تگهای خبر: ابزار , ارز , ارزش , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش